LG G4 Ön İncelemesi(İlk Bakış)

Lg G4 dün(29.04.2015) 5 ülkede birden tanıtıldı. Samsung ve Htc’nin hemen ardından pazarın önemli aktörlerinden biri daha lokomotif modelini yenilemiş oldu. Teknoloji takipçileri yine merakla tanıtımı bekledi ve tanıtıma büyük ilgi gösterdi. Ancak bize göre yine bir Samsung ve Apple etkisi yaratılmadı! Samsung ve Apple son 1 senede tanıtımları en ilgi çekici firmalar oldu. LG ve HTC’nin ise yeni modellerinde büyük farklar ortaya koyamadığını görüyoruz.

LG de HTC gibi bir önceki modeli baz alarak ufak tefek geliştirmelerle lokomotif modelini yenileyip, güncelledi. Tıpkı Htc One M8 ile M9 arasında çok fazla fark olmadığı gibi LG G3 ile de G4 arasında pek bir fark olmadığı görüldü. LG G3 ile LG G4 arasındaki farkları görmek için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

LG G3 ile LG G4 Karşılaştırması

LG G4 akıllı telefon pazarına bir yenilikle geliyor ve 50 adet kullanıcıya ürünü deneme imkanı tanınıyor. Aslında benzer bir çalışma Sony tarafından da yapılmıştı. Ancak LG kullanıcılara telefonu piyasaya sürülmeden hemen önce verdi.

G4 ile birlikte gelen yeniliklerden birisi de gerçek deri arka kapak. Yine benzer bir çalışma Samsung tarafından S4 ve S4 MiniBlack Edition versiyonları ile Note serisinin üçüncü neslinde yapılmıştı. Ancak G4 ile durum bir ileri seviyeye taşınmış oldu. Ayrıca G4’ün bir çok renk seçeneği ile geldiğini ve telefonda G3’ün genel hatlarının korunduğunu belirtelim.

LG yeni lokomotif modelini tamamen güncelledi. 64 bit işlemci ve DDR4 Ram ile ekran kartının Adreno 330 versiyonundan 418 versiyonuna yükselmesi, donanım bölümündeki güncellemeler olarak göze çarpıyor. Yazılım alanında da bir takım yenilikler var ve Android’in en güncel işletim sistemi 5.1 Lollipop ile geliyor ürün. Yine yeni bir arayüz kullanacak olan model de LG kendi uygulamalarını da geliştirmiş durumda.

lg-g4-on-inceleme-ilk-bakis

Yine büyük yenilikleklerden biri de öz çekim kamerasında olmuş. 8 Megapiksellik kamerayla artık daha net selfieler çekmek mümkün. Tek yenilik ön kamerada değil. LG, G4’te ana kamerayı 16 megapiksel olarak kullanmış ki bu kamerasına çok güvendiğini tanıtımdan anlayabilmek mümkün.

G4’ün tanıtımıyla birlikte LG’nin önceki lokomotif model G3’ten memnun kaldığını gözlemek mümkün oldu. Zira bir çok özellik aynen korunmuş. 5.5 inç IPS LCD Ekran, Micro SD kart desteği, radyo, 3000 mAh batarya, bağlantı özellikleri, kablosuz şarj gibi özellikler aynen korunmuş. Batarya için aynen korundu diyoruz ancak LG, bu bataryanın daha verimli bir tüketim sunacağını öne sürüyor. Ayrıca telefonun Samsung Galaxy S6 gibi hızlı şarjı desteklediğini de söyleyebiliriz. Telefon yarım saat içinde %60 doluluk oranına ulaşmayı vaad ediyor.

Ürün Mayıs ayında raflardaki yerini alacak. Tahminimizce diğer üreticilerin bulunduğu fiyat bandı göz önüne alınacak ve G4 için 2500 lira gibi bir fiyat belirlenecek.

Biz LG G4’ü, G3’ün çok önünde bir akıllı telefon olarak gözlemleyemedik. Tabi bunu kullanım tecrübelerinden sonra daha net olarak detaylandırmak mümkün olacak. Yine de en azından ortalama bir kullanıcı için hızlı şarj ve kamera haricinde ekstra bir gelişme göremedik. Deri arka kapakla LG retro tarzda modern bir görünüm sergilemeyi düşünmüş olsa da bize yeteri kadar cezbedici gelmedi bu hamle! Zira Samsung’un kasa malzemesinde yaptığı atılım sonrası işler artık daha da kızışacak. Samsung belki de tam zamanında bu hamleyi gerçekleştirerek Apple’la birlikte zirvede daha da yanlızlaşacak. Htc ve Sony’nin uzun süredir iyi bir kasa yapısıyla piyasada rol aldığını düşünürsek, LG’ye bu konuda tek bir seçenek kalıyor; o da fiyat! Eğer LG G4 için iyi bir fiyat belirlenirse, en azından ülkemiz pazarında G2’yle elde etmeye başladığı başarıyı sürdürebilir. Aksi halde ürünün hayal kırıklığı olma ihtimali çok yüksek! Zira artık hemen tüm akıllı telefonlar teknolojinin son ürünü donanım ve yazılım ekipmanlarıyla geliyor ve markalar arası fark gittikçe daralmış durumda…


LG G4’ün Teknik Özelliklerini Görmek için Tıklayın

Author: Tayfun Sağır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir