Tasarımları ile günlük hayatımızı oldukça kolaylaştıran akıllı telefonlar fiziksel açıdan daha hassas cihazlar oldukları için onları korumak amaçlı telefon kılıfları geliştirildi. Çeşitli kullanım kolaylıkları ve tasarımları ile gönlümüze taht kuran telefon kılıflarından kendimize uygun olanı bulmamız oldukça önemli. Hem telefonumuza hem zevkimize uygun telefon kılıfını bulmak için birkaç noktaya dikkat etmeliyiz.

Koruma

Telefon kılıflarının ortaya çıkmasının öncelikli amacının telefonu korumak olduğu aşikar. Akıllı telefonlar hassas cihazlar olmalarından ötürü yere düşme veya bir yere vurma gibi kazalarda kolayca zarar görüp bozulabiliyorlar. Telefon kılıfları bu istenmeyen kazaların etkilerini azaltmaya, telefon kasasının çizilmesini, kırılmasını engellemeye yardımcı oluyor. Bu amaçla iki farklı tipte tasarlanan telefon kılıfı var; kapaklı ve kapaksız telefon kılıfları. Kapaklı telefon kılıfları telefonun hem arka hem ön yüzünü kaplayarak tam koruma sağlıyor. Ancak cep telefonunuzu ince ve hafif kullanmayı seviyor iseniz bu kılıflar tercihiniz olmayabilir çünkü telefonu kalınlaştırma ve ağırlaştırma özelliğine sahipler. Kapaksız telefon kılıfları ise telefonun sadece yanlarını ve arka tarafını korumak için tasarlanmışlardır. Telefonun ağırlığını ve kalınlığını çok etkilememek ile birlikte ön kısma yani ekrana koruma sağlamazlar.

Kullanım Kolaylığı

Telefon kılıflarının kullanım açısında kolay olması gerekmektedir. Telefonun elimizden kayıp gitmesine neden olacak malzemeden yapılan telefon kılıfı seçimleri koruma özelliğini düşüreceği için pek doğru olmayacaktır. Aynı şekilde sert malzemeden yapılan telefon kılıfları telefonumuzu çizebilir veya kasasına zarar verebilir. Hatta manyetik özelliği olan telefon kılıflarının telefonun dokunmatik özelliğini, görüntü kalitesini bozduğu gözlemlenmiştir. Bunlar dışındason yıllarda kullanımı iyice yaygınlaşan bir model daha var: parmak tutucu telefon kılıfları. Bu tip kılıflar üstlerinde parmağın geçirilebileceği veya dayandırılabileceği bir aparat bulundurarak telefonun kayıp düşme riskini sıfırlarlar. Ancak telefona katacakları bir kalınlık payı vardır.

Şıklık

Çeşitli renk ve desenlerde bulabileceğimiz binlerce telefon kılıfı arasından seçim yapmak oldukça zor. Koruma ve kullanım kolaylığı özelliklerinden sonra telefon kılıflarında dikkat etmemiz gereken bir diğer nokta kullanmaktan zevk alacağımız bir telefon kılıfına sahip olmak. Tarzınızı yansıtan bir telefon kılıfı telefon kullanımınızı daha zevkli bir hale getirecektir. Yapmanız gereken tek şey ne istediğinizi ve nasıl bir tarzınız olduğunu bilmek, sonrasında çeşitli telefon kılıflarınızla tarzınıza tarz katabilirsiniz.

Piyasada her türlü çeşidini bulabileceğimiz telefon kılıfları en çok kullanılan aksesuar parçası olmuş durumda. Bundan dolayı seçim yaparken dikkat etmemiz gereken birkaç nokta var. Bu noktalara dikkat edip doğru bir seçim yaparak telefon kılıfınızla hem telefonunuzu koruyabilir, rahatça kullanabilir hem de tarzınızla fark yaratabilirsiniz.

Telefon kılıfı seçmenin inceliklerinden söz ettikten sonra telefon kılıfı çeşitlerini merak ederseniz “Telefon Kılıfı Çeşitleri Nelerdir?” makalemize göz atabilirsiniz.

One thought on “Telefon Kılıfı Seçmenin İncelikleri”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir