Günün Uygulaması; Retrica

iPhone kullanıcılarının uzun süredir kullandığı ve Android kullanıcılarının da kendi işletim sistemlerine sabırsızlıkla beklediği ‘Retrica‘ sonunda Android‘de !

18 Nisan itibariyle Google Play Store’da indirilmeye sunulan uygulama kısa zamanda bir çok Android kullanıcısı tarafından indirilerek 5 milyon rakamını aştı! Kullanıcıları memnun eden bu gelişme sonrası şimdi de WindowsPhone ve Blackberry OS kullanıcıları gözünü üretici firmaya çevirmiş durumda… Diğer işletim sistemlerine ne zaman geleceği bilinmez ama uygulama şu an Google Play Store’da en popüler uygulama konumunda.

Akıllı telefon kamerasına çeşitli efektler kazandıran Retrica, aynı zamanda fotoğraflarınıza kolaj uygulamanıza da imkan tanıyor. Özellikle eskitme efektleri oldukça yoğun kullanılan Retrica, telefonun kamerasını yoğun kullananlar için ideal bir uygulama.

Instagram gibi fotoğraf paylaşımı temelli sosyal ağlar için de ilgi çekici fotoğraf kareleri oluşturmanıza imkan sağlayacağı kesin.

Retrocam, Lomo Camera, Pudding Camera gibi uygulamaların alternatii ve kamera efekti uygulamalarının en popüler temsilcisi Retrica’nın şu an için Türkçe dil desteği yok. Daha önce akıllı telefon piyasasından tecrübelerimize dayanarak belirtebiliriz ki zamanla dil desteği de eklenecektir.

retrica-inceleme

 

Retrica’nın oldukça kolay kullanılabilen bir uygulama olduğunu söyleyebiliriz. Butonlar oldukça kullanışlı ve anlaşılır. Kullanmak istediğiniz efekti anında görüntülemek mümkün, geçişler akıcı. Klasik kamera menüsünden genel farklılığı efekt seçimleri.

Retrica boşuna en popüler kamera uygulaması olmuş değil! Bu açıdan bakıldığında akıllı telefonlar özellikle de fotoğraf çekmekten hoşlanan kullanıcılar için önemli olduğu kesin. Alternatiflerine kıyasla daha az hata veriyor olması en büyük artılarından biri. Diğer uygulamalara nazaran daha kararlı çalışıyor.

Şu an için WindowsPhone 8 ve Blackberry gibi işletim sistemlerinde uygulamanın aslı yok. Yani üretici firma retrica.co olmayan uygulamalar muadili konumunda. Ancak aşağıdaki bağlantılardan Android veya iOS işletim sistemli cihazlarınız için yükleme yapabilirsiniz.


iPhone için Retrica İndir

Android için Retrica İndir

Author: Tayfun Sağır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir