Günün Uygulaması: İmpala ( Fotoğraflarınızı Kategorize edin )

Impala-app_2Hemen hemen herkes fotoğraf çekmeyi seviyor, gelişen teknoloji ile artık telefonlarda kaliteli fotoğraflar için her türlü donanıma sahip şekilde kullanıcının kullanımına sunuluyor. Fakat bir süre sonra bu fotoğraf galerimiz bir fotoğraf çöplüğüne dönebilir ve içerisinde aramak istediğiniz resmi bulmak can sıkıntıcı saniyelerin geçmesine neden olabilir. İşte sizi bu dertten kurtaracak android ve ios için ücretsiz olarak indirilebilen İmpala uygulaması ile fotoğraflarınızı etiketleyebilir, kategorize edebilirsiniz.

Bu arada impala kelimesini duyunca eski model o ünlü araba modeli veya bir hayvan türü gelmesin. Bu ismi neden seçtiklerini bilmiyoruz ama güzel bir seçim.

Impala tüm fotoğraflarınızı tarayarak onları kategorize ediyor ve türlerine göre galerinize yerleştiriyor. Geniş bir fotoğraf arşivini tasnif ve sınıflandırma işine koyulmak istediğinizde sizi endişe sarabilir. Öyle değil mi? İşte bu tasnifi yapmak için en iyi yol olan Impala , ücretsiz seçenekler içerisinde kullanılabilir fotoğraf yönetim uygulamasının en iyilerinden biri olarak göze çarpıyor. Mesela yediğinizi bir yemeğin fotoğrafı direk olarak yemekler bölümüne gidiyor. Impala uygulaması Euvision Technologies tarafından yayımlanan ve görsel algılama teknolojisi kullanan bir uygulamadır. Bu şu demek: görüntülerin içine bakar ve de tanır. El ile her fotoğrafa etiket eklemek de gerekmez. Yani yapay zeka kullanarak fotoğraflarınızı tarar ve tanımlar.

Tarama işine gelirsek, yaklaşık olarak 135 HD kalitede fotoğrafı 2 dakika içinde tarayabiliyor. Elbette bu süre cihazınızın donanımına göre oynamalar gösterebilir. Impala her zaman kendi kategorilerine göre doğru resimleri ve yerleri tanımlamak için elinden geleni yapmış ama sonuçlar her zaman mükemmel olmuyor. Örneğin, ” yiyecek ” resimleri tanımlamak için uygulama mükemmele yakın çalışır ve kolayca ” erkekler ” , ” kadınlar ” ve “çocuk” arasındaki farkı bulabilir ama ” dağlar ” ve ” kedi ” resimlerini bazı plaj sahneleri ile karıştırabiliyor. :)

impala-indir

Avantajları:
İndirmek tamamen ücretsiz!
Basit ve kullanımı kolay ve tabii ki güvenli.
Fotoğraflarınızı otomatik olarak sınıflandırır.
Android ve iOS gibi platformlarda kullanılabilir.
Gerçek zamanlı etiketleme.

Dezavantajları:
Bazen fotoğraflar yanlış kategorize edilebiliyor.
Uygulama sınırlı özelliklere sahiptir.
Bazı kategori etiketlerinde yanlışlıklar var.
Kendi kategorisinizi yaratamazsınız.

Author: Halil Akgül

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir