Son dönemin en çok merak edilen akıllı telefonlarından General Mobile GM 5 Plus’ın detaylı incelemesinden önce performans paylaşımlarını yayınlamaya devam ediyoruz. Üçüncü performans paylaşımımız şarj performansı oldu. GM 5 Plus’ı yaklaşık 1 haftadır kullanıyoruz ve şarj verimliliğini gözlemliyoruz. Sadece bataryanın ne kadar dayanabildiği noktasında değil, ne kadar sürede şarj olduğu konusunda da bir çok deneme yaptık. Aslında ilk başlarda umduğumuzu bulamayacağımızı düşünsek de telefon çok kısa bir süre sonra ritmini buldu.

GM 5 Plus, 3100 mAh Li-Po bir bataryaya sahip ki bu batarya kullanıcı tarafından çıkarılamıyor. USB Type-C bağlantı teknolojisine sahip akıllı telefon, GM Turbo Charge özelliğiyle hızlı şarj olabilmekte. Alt tarafta yer alan bildirim ışığıyla kullanıcı şarj doluluğunu gözlemleyebiliyorken, ışık yeşil renge döndüğünde, telefonun tam olarak dolduğunu anlayabiliyor. Ürün kutusundan bir adet şarj başlığı, 2 tane kablo ve bir adet de USB Type-C / microUSB çevirici aparatı çıkıyor. Type-C’nin akıllı telefonlara yeni yeni dahil edilen bir bağlantı teknolojisi olduğu göz önüne alındığında kutudan yedek kablonun ve çevirici aparatın çıkıyor olması tüketici için büyük avantaj. Özellikle slikon bir malzeme içerisinde gelen ve anahtarlığa takılabilen çevirici aparat hayat kurtarır nitelikte. Kutuda yer alan kablolardan birini evde, birini de iş yerinizde ya da aracınızda bırakarak, şarj cihazı bulma sorununuzu en aza indirgeyebilirsiniz.

Gelelim General Mobile GM 5 Plus’la ilgili yaptığımız denemelere. Öncelikle telefonun ortalama bir şarj performansı gösterdiğini belirtelim. Yani ekran parlaklığını sonda kullanıp, konum servislerini açık tutarsanız, telefonu günde 2 kez şarj etmeniz gerekecek. Fakat düşük ekran parlaklığı ya da otomatik parlaklığı tercih edip, konum servislerini sadece ihtiyaç halinde aktif ederseniz, GM 5 Plus 1 günü çıkarabiliyor. Örneğin düşük ekran parlaklığında, 45 dakika sadece oyun oynayarak %20 şarj tüketimi gözlemledik. Bunlar tüketim değerleriydi. Kullanıcılarsa daha çok telefonun yeni bağlantı teknolojisi ve hızlı şarj özelliğiyle hangi sürelerde dolduğunu merak ediyor ki bu konuda da bir çok deneme yaptık.

Evet, GM 5 Plus hızlı şarj teknolojisini destekliyor. GM Turbo Charge adı verilen bu hızlı şarj teknolojisinin çalışma prensibi ise biraz farklı. Zaten tam da bu noktada tüketicilerin kafası biraz karışmış durumda. Olay şu şekilde; hızlı şarj ilk yarım saat için aktif, ancak sonrasında standart şarj süreleri geçerli. Yani telefonu şarja taktığınız ilk yarım saat içerisinde %50-60 civarı bir doluluk sağlanabiliyor. Eğer telefonunuzun şarjı tamamen bitmişse, %100 doluluk için yaklaşık 1.5 saat daha beklemeniz gerekecek. Bu da muhtemelen bataryanın ömrünü uzatmak adına tercih edilmiş bir sistem.

Bizim gözlemlediğimiz bazı şarj süreleri şu şekilde;

 • %42’den %92’ye 47 dakika
 • %5’ten %100’e 1.5 saat
 • %0’dan %98’e 2 saat (5V – 2.1A TTec şarj cihazı + kutudan çıkan çeviri)
 • %0’dan %25’e 35 dakika (Telefon kapalı, 5V – 1.5A Htc’nin orijinal şarj cihazı + kutudan çıkan çevirici) ve telefon açıldıktan sonra %100’e toplamda 2 saat 10 dakika.

gm-5-plus-şarj-performansi-GM 5 Plus’ı Galaxy S6’nın kutusunda çıkan orijinal  hızlı şarj cihazıyla da şarj etmeyi denedik ancak başarılı olamadık. Telefon açık kalmasına rağmen dolmadı. Dolayısıyla kutudan çıkan ürün oldukça önemli. GM 5 Plus’ın kutusundan çıkan şarj başlığı 5V-2.5A, 9V-2A, 12V-1.5A gibi farklı güç değerlerine sahip. Bu farklı değerler de tahminimizce yine bataryanın ömrüyle ilgili. Diğer markalara ait hızlı şarjların bazıları çevirici ile uyumlu çalışırken bazıları ise cihazı 5v-2A değerinde şarj etmekte.

GM 5 Plus’ta güç tasarrufu özelliği de yer alıyor. Bu özelliğe ulaşabilmek için GM Asistan uygulamasının ‘Self Servis’ bölümüne giriş yapmalısınız. İlgili özellik çok büyük bir avantaj sağlamasa da şarj süresine etki edebiliyor. Şarjınız %15 seviyesine düştüğünde bildirim çubuğunda pil tasarrufunu aktif edebileceğiniz bir seçenek beliriyor ki bu seçeneğe dokunup, aktifleştirme sağladığınızda, ekranın alt ve üstündeki bölümlerin rengi turuncuya dönüyor. Tabi ilgili pil tasarrufu seçeneğine Ayarlar’daki Pil bölümüne girerek de her şarj seviyesinde ulaşabilirsiniz.

Bu arada GM 5 Plus, önceki modele benzer bir pil yüzdesi görüntüleme deneyimi sunuyor. Pil yüzdesini görüntülemek için bildirim ekranını 2 kez aşağı doğru kaydırmanız gerekirken, telefon kapalı şekilde şarjdayken yüzdelik bilgisini sadece %25’lik dilimler şeklinde görüntülüyebiliyorsunuz.

Sonuç olarak General Mobile GM 5 Plus tüketiciye ortalama bir şarj deneyimi sunuyor. GM Turbo Charge özelliğinin telefonda bulunuyor olması güzel ancak büyük üreticilerin amiral gemi modellerinde olduğu gibi bir performans sunmuyor. Bu açıdan beklentileri üst seviyelerde tutmamakta yarar var.

General Mobile’ın amiral gemisi ve AndroidOne ekosisteminin ülkemizdeki ikinci ürünüyle ilgili şarj deneyimlerimiz bu şekildeydi. Bir sonraki videomuz kamera performansı olacak ve hemen ardından da bir çok sorunun cevabını bulabileceğiniz detaylı incelememiz yayında olacak. Bizi tüm sosyal medya hesaplarında ceplikcom uzantısıyla bulabilir, takip edebilirsiniz. www.facebook.com/ceplikcom

38 thoughts on “General Mobile GM 5 Plus Şarj Performansı”
 1. Merhaba ben general mobilet G5 plusı yeni aldım alır almaz telefonu marka taktım ama mark 100%90 parça iken elektrik gitti bizden sakıncası olurmu?

  1. Affan merhaba. Hayır, buna kazıklanma değil, vade farkı diyoruz. Taksitli olduğu için fiyat normal.

    1. Hayır, ağırlaşmaz. Bu tabi biraz da kullanıcıyla ilgili bir durum. Güncelleme yayınlanacağı zaman telefonu yedekleyip, sıfırladıktan sonra işlemi yaparsan hiçbir şey olmaz.

 2. Merhaba arkadaşlar,Gm 5 plus dahil,bu şarj sorunu tüm androit telefonlarda mevcut.Ben 5 yıldır androit kullanıyorum,internet kullanıldığında,tüm fonksiyonlar çalıştığında,batarya değeri ne olursa olsun,çok çabuk tükeniyor,ben SONY,SAMSUNG,AVEA İNTOÇ,GM5 PLUS VE İLK ANDROİD TELEFONUM,gm dicovery idi.5 yıl bu telefonun batarya testlerini yaptım.Kesin şu sonuca vardım,en az haftada bir kez tekefonunuzu tam şarj ettikten sonra 3 saat prizden çekmeyin,akşam şarjza taktığınızda dolunca çekmeyin,sabaha kadar dursun,bu süre içersinde batarya içersinde hücreler baskı altında bekişecektir,sıkışacak ve harika sonuçlar alacaksınız,bataryanız uzun süre gidecek inanın şaşıracaksınız.Üretici firmalar,tüketime yönelik politika izlediğinden kesinlikle bu gerçeği söylemezler,soruları muallakta bırakırlar.Örnek vermek gerekirse,Bilgisayar donanımı yaparsın,donanımyazılımla çalışır,yazılım sektörünün sürekli ayak ta kalması için virüs proğramları üretip sisteme yaydıktan sonra anti virüs satacaksın.tşk.

 3. Arabada şarz ederken kırmızı yanan ışık beyaza dönüyor bu telefonuma zarar verirmi acaba …???

  1. Muhtemelen yavaş şarj aldığını belli ediyordur. Zararı olacağını sanmıyoruz.

 4. İyi günler ben telefonu şarj ederken hızlı şarj oluyor yazısı ekranda görünüyor .
  Hızlı şarj dan nasıl cikarabilirim.

  1. Mehmet merhaba. Telefonunun hızlı şarj olmasını istemiyorsan, şarj başlığı değiştirip, standart 5V-2.1A olan versiyonları kullanmalısın.

   1. Kendi orijinal şarjı kullanıyorum sizin dediginiz şarj kutunun icinde mi .. ayrıca hızlı şarj olması sorun yaratır mı bataryaya bi zararı varmi

    1. Hayır, hızlı şarj olması herhangi bir sorun yaratmaz. Çünkü zaten o telefonun dahili özelliği. Aksine diğer şarjları kullanmanız belki sorun çıkartabilir. Siz kutudan çıkan şarj cihazını kullanmaya devam edin.

     1. Telefonu alalı bir hafta olmadı ama şarjı az gidiyor 6 saat bile gitmiyor .. internet açık kullandım 5 saat gitmedi bile

      1. MEHMET bey,telefonu şarja takın,tam şarj olmasını bekleyin,şarj olduktan sonra 2.5 saat şajdan çekmeyin,birde haftada bir kez akşamdan şarja takın sabaha kadar kalsın,sonuca şaşıracaksınız,ama donanımsal arıza olmayacak.uzun şarj batarya hücrelerini baskılar.

 5. Merhaba ben Gemlik’ten Mustafa Özcan yeni aldığım general mobile gm5 d telefonun ilk şarj süresi kaç saattir?Sonraki seferlerde kaç saatte dolar?Telefonu hiç kullanmadığım sürece şarjı kaç günde biter?

  1. Mustafa merhaba. İlk şarj için öyle söylenildiği gibi net bir süre yok. Telefon %100 dolana kadar şarjdan çekmemen yeterli. Bu da yaklaşık 2 saate tekabül edecektir. Sonraki seferlerde de yine %100’e kadar sabırla beklemelisiniz ama onlar için şarj süresi yaklaşık 1.5 saat olacak. Telefonda hat takılı olmazsa ve internet bağlı olmadan durursa 4-5 gün gider.

   1. Tayfun bey gm 5 plus dahil tüm android telefonlarda batarya erken bitme sorunu var,bende de 5 plus var.Tüm tefonlarda pratik batarya ömrünü uzatmak için sık sık şarja takıp dolmadan çıkarma,Batarya dolsa dahi 2,5 saat şarjda takılı kalsın,haftada bir kez akşamdan şarja tak,sabaha kadar kalsınki,batarya hücreleri baskılansın ve stabil standart konuma gelsin,tak çıkar,tak dolmadan çıkar eylemleri bataryanın stabil halini bozar,aynen dur kalk larda arabalar fazla yakar,bunları dene sonucuna şaşıracaksın.tşk.

 6. arkadaslar telefonu dırek ıadeye verın bole rezıllık nne duyuldu ne goruldu dıren ıphone sarjı sozunu dıren gm5 plus sarjı dıe deıstırıorum bu kadar enerjı tuketen bır telefon daha yok sarj olayı buyuk problem kesınlıkle almayın samımı bı sekılde yazıyorum basınızı yakmayın

  1. Ben alalı 8 ay oldu hiçbir problem yok ve şarjı dolu dolu kullandigimda 1 gün hatta ertesi günün öglenine kadar gidiyor.

 7. Bu telefonlar coptur gm plus 5 telpa servisine gidip söylediğimde çok iyi şarjı 2 saatde film izlerken yüzde 80 gidiyor bunlar normalmiş hadda çok mükemmel miş bu telefona para verenler geçmiş olsun

  1. Yani 1 aydır kullanıyorum hic bir probemi yok anlatimina gire kendi telefonumu taniyamiyorum

  2. Senin telefonda ana kart sıkıntısı var sanırım ben 3 aydır kuaniyorum sadece şarj kablosu degisti servis ve harika şuan

 8. ilk aldığımız zaman %100 e kadar şarj edip bırakıyormuyuz yoksa %100 olduktan sonrada biraz kalıyormu ? cevaplarsanız sevinirim.

 9. Ben bu telefonda. Aldım fakat şarjı kendi kendine bitiyor.aksam %100 yaptın fakat sabah %85 e dusmus nedenini söylerseniz sevinirim

  1. akıllı cihazlar, kullanmadığınız zamanlarda da enerji tüketimi yapmaktadırlar. Özellikle internete bağlıysa yaşadığınız olay normaldir.

    1. uyugulamalarını kontrol edin, uygulamalrdan biri aşırı enerji tüketiyor olabilir, gm asistan uygulamasından uygulamalrı kontrol edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir