General Mobile GM 5 Plus Kamera Performansı

General Mobile GM 5 Plus’ın son performans paylaşımı olan kamera performansıyla karşınızdayız. Ürünle ilgili bundan sonraki içeriğimiz detaylı inceleme olacak. Bu videomuzda sizlerle GM 5 Plus’ın kamerasıyla ilgili detayları paylaşacağız ve yaptığımız çekimlerden örnekler göstereceğiz.

f/2.0 diyafram açıklığına sahip 13 megapiksel ana yani arka kamera ve f/2.2 diyafram açıklığına sahip ön kamera, Gm 5 Plus’ın bu konudaki dahili ekipmanları. Arka kamerayı gece çekimleri için çift tonlu çift led flaş desteklerken, ön kameraya düşük ışıklı ortamlarda selfie çekimleri için standart tek tonlu flaş yardım ediyor.

Ana kameranın otofokus, dokunmatik odaklama, HDR, panorama, coğrafi konum etiketleme gibi özellikleri varken, ön kamerada bu özelliklerden otofokus ve panorama yer almıyor. Bu kameraların ikisi de 30 fps ile yani saniyede 30 kare yakalayarak HD ve Full HD video kaydı yapabiliyor. Tabi isterseniz SD yani 480p kalitesinde videolar da kaydedebilirsiniz. 

‘Phone Tester’ uygulamasının yaptığı bilgilendirmeye göre de GM 5 Plus’ın arka kamerası için odak uzaklığı 4,73 mm’ken, ön kamerada bu değer 2,93 mm. Yine arka kameranın görüş açısı verileri maksimum 64 dereceyken, ön kamerada maksimum 55 derecelik bir açı yakalanabiliyor. 1.12µ piksele sahip arka kamera, 5 adet largan lens ile güçlendirilmiş. Dolayısıyla iki kameranın da 13 megapiksel olması tüketiciyi yanıltmamalı, arka yani ana kamera daha iyi.

İşin teknik taraflarını bırakıp, kullanıcı deneyimine gelelim…

General Mobile GM 5 Plus’ın ses performansı videosunda, üreticinin multimedya deneyimini yükselttiğini söylemiştik. Bunu kamera alanında da gözlemlemek mümkün. Tabi bizim yine takıldığımız ancak bir çok son kullanıcı için belki sorun bile teşkil etmeyecek bazı küçük sorunlar hâlâ geçerliliğini korumakta.

GM 5 Plus’la yapılan gündüz çekimleri için kalite oldukça iyi, görüntüler gerçeğe yakın ve detaylarda da bu seviye için herhangi bir problem yok. Bu durum hem fotoğraf hem de video için geçerli ama biz özellikle fotoğraf kalitesini beğendik. Yaptığımız çekimlerde sorun yaşadığımız tek nokta ise dokunmatik odaklama yani netleme oldu, her zaman isteğiniz noktayı netleyebilmeniz mümkün olmuyor ve bir kaç farklı deneme yapmak gerekiyor.

Ana kamerayla ilgili diğer bir sorun ise gece çekimlerindeki yetersizliği. Tamam, bir çok akıllı telefon bu konuda sorun yaşıyor fakat GM 5 Plus’la yapılan gece çekimlerinde pikseller net olarak ortaya çıkıyor ve ışık patlamaları göze çarpıyor. Dolayısıyla fotoğraf ve videolarda netlik kayboluyor. Ana kameranın çift tonlu led flaşı da bazen fotoğraflarda kendini fazlasıyla belli ediyor.

Ön kamera da yine gündüz, ışıklı ortamlarda yapılan çekimlerde sorun yaşatmamakla birlikte, gece ya da düşük ışıklı ortamlarda yapılan çekimlerde aksıyor. Yine de ön kameraya led flaşın destek veriyor olması durumu biraz olsun kurtarmakta. Ön kamerayla yapılacak olan fotoğraf çekimleri için açı yeterliyken, videoya geçildiğinde açının oldukça düştüğünü belirtelim.gm-5-plus-kamera-performansi-GM 5 Plus saf Android işletim sistemine sahip bir akıllı telefon ve uygulamaların tamamı da Google ürünü. Kamera için de bu durumda herhangi bir değişiklik yok! Biz GM 4G incelememizde de bu konuya değinmiş ve Google’ın kamera uygulamasının arayüzünü beğenmediğimizi belirtmiştik. Hem işlevsellik hem de ergonomi açısından yetersiz buluyoruz. Tabi Play Store üzerinde bir çok farklı kamera uygulaması var ve tüketici bunlar arasında seçim yapabilir.


Kamera arayüzünde Photo Sphere ve Lens Bulanıklığı olmak üzere 2 ekstra seçenek var. Bunlardan Photo Sphere yakalanan görüntülerin panorama mantığıyla yazılımsal olarak birleştirilmesine olanak tanıyıp, fotoğraf karesinde daha fazla alanın yer almasını sağlıyor. Panoramadan farklı olarak sadece yatay bir alanı değil, istediğiniz tüm alanları fotoğrafa dahil edebiliyorsunuz. Yani bir nevi 360 derece kamera mantığı. Lens Bulanıklığı ise odaklandığınız cisim haricinde kalan bölümlerin yazılım desteğiyle daha da bulanıklaştırılması için kullanıcıya yardımcı oluyor.

General Mobile GM 5 Plus Ana Kamerasıyla Çekilmiş Fotoğraf Örnekleri

Gm 5 Plus’ın kamerasında ISO gibi bazı manuel ayarları yapabilmek mümkün değil. Bu konuda tüketiciye sadece bir kaç seçenek sunulmuş. Dolayısıyla daha çok kameranızın otomatik ayarlarıyla idare etmek zorundasınız. Fotoğraf çekimleri ve video kayıtlarında yakınlaştırma için ses tuşlarının kullanılamıyor olması da söyleyebileceğimiz diğer bir eksik nokta. Zoom yapmak için ekran üzerinde parmaklarınızı hareket ettirmek mecburiyetindesiniz. Bunun yanında güç tuşuna 2 kez seri biçimde basarak kameranın açılmasını sağlamaksa iyi düşünülmüş bir opsiyon. Ayrıca General Mobile 4G’de olduğu gibi GM 5 Plus’ta da deklanşör sesini kapatabilmek mümkün değil.


Yine bu bölümle alakalı olarak GM 5 Plus menüsünde herhangi bir galeri ikonu göremeyeceğinizi belirtelim. Bunun yerine Fotoğraflar uygulaması size yardımcı olacak.

13 megapiksele ayarlanmış kamerayla çekilen fotoğrafların ortalama 3-3,5 mb boyutlarında olduğu bilgisini vererek kamera performansı videomuzu yavaş yavaş sonlandıralım. Biz özellikle gündüz, ışıklı ortamlardaki fotoğraf ve video kalitesini beğendik. Belki bir çok küçük sorundan bahsettik ama ürünün satış fiyatının 1000 lira olduğunu göz önüne alarak, bunları büyütüp, dert etmedik. Videoda bir çok örneği görüp, kararı bizzat kendiniz verebilirsiniz. Umarız faydalı olmuş ve GM 5 Plus’ın kamera kalitesi konusunda fikir vermiştir.

Author: Tayfun Sağır

65 thoughts on “General Mobile GM 5 Plus Kamera Performansı

 1. Merhaba birşey sorabilir miyim gm5 plus kullanıyorum ve çok memnunum selfi çubuğu almak istedim desteklemedi oneriniz nedir desteklemesini çok isterim .

  1. Aysa merhaba. Bazı selfie çubuklarının hepsi, her telefonla uyumlu çalışmayabilir. Başka çubuklar deneyin ve bluetooth özelliği olanlara da bir göz atın.

 2. merhaba bu telefonu alalı 5-6 gün oldu ilk aldığım gün hafıza kartı taktıktan sonra donmaya başladı hafızakartını çıkarıp sıfırladım sonrasın da bir kere dondu ve cihaz akşamında biraz ısındı bu bir sorun olur mu servise göndermeli miyim sizce

  1. İnci merhaba. Telefonun tüm güncellemelerin yapın ve tekrar sıfırlayın. Sonrasında bir süre hafıza kartı takmadan kullanın. Sorun görmezseniz hafıza kartını takın ama Class 10 olmasına dikkat edin. Yani eski teknoloji bir hafıza kartı takmayın.

     1. telefonu dediğiniz gibi sıfırlayıp tekrardan başlattım ama mesela ınstagrama girdim uygulama duraklatıldı deyip uygulamadan attı

  1. Telefona hafıza kartı taktığınızda ya fotoğraflar otomatik olarak hafıza kartına kaydedilir ya da kameradaki ayarlar menüsünde seçenek açılır. Orada kayıt yerini hafıza kartı olarak belirleyebilirsiniz.

 3. Men bende GM 5plus alem yeni daha sıfır 15gunluk cihaz ama Android öne sürüm geldi gunceledkten sonra kamera baglanilamiyor uygulama hatası veriyor nasıl düzeltebilir teskkrler

 4. Merhabalar ön kamerada sıkıntı yaşıyorum hangi uygulamayı kullanırsam kullanım kalitesiz çekiyor neden acaba?

  1. Tuğba merhaba. Kamera ayarları bozulmuş olabilir. Ancak GM 5 Plus’ta kamera ayarlarını sıfırlamak mümkün değil. Bu yüzden telefonu fabrika ayarlarına döndürmeniz gerekecek.

    1. Tabi, fabrika ayarlarına dönüş yapmalı ya da Play Store’dan farklı bir kamera uygulaması indirmelisiniz. İşllem öncesi verilerini yedeklemeyi unutmayın.

     1. Farklı kamera uygulaması indirdim birkaç tanesinde de kalitesiz çekiyor özellikle sweet selfie uygulamasında

        1. Bişey daha soracaktım telefonla biriyle konuşurken sesim gitmiyor bazen yada karşıya bulanık gidiyor ??

         1. Bu mikrofonla ilgili bir problemdir. Telefonunuzun alt tarafında, şarj girşinin sağ ve sol tarafında bulunan delikli bölgeleri diş fırçası gibi bir cisimle temizleyin. Sonuç alamazsanız yetkili servise başvurun.

 5. Merhaba bende yeni aldim telefonu aslında genel anlamda beğeniyorum ama kamerada çerçeveye odaklan yavaşça yukarıya kaldır diyo anında çekmiyor bundan rahatsızlık duyuyorum nasıl düzelir acaba

  1. O farklı bir özellik için yalnız. Standart çekim için ekranın altında beliren butonu kullanırsanız, normal bir şekilde çekim yapacaktır.

 6. Kamerayı açtığımda bulanık yaklaşık 1 dakika hatta bazen daha uzun sürede netleşmiyor ön kamerada da arka kamerada da aynı sorunu yaşıyorum neden

  1. Yazılımsal bir hata olması kuvvetle muhtemel. Emin olmak için telefondaki verileri yedekleyin ve fabrika ayarlarına döndürün. Eğer sorun devam ederse, kameranın değişmesi gerekecek ki bunun için de yetkili servise başvurmalısınız.

 7. Hangi uygulamada olursa olsun kamera açıkken biraz bekledikten sonra kendini yeniliyor neden olabilir ?

 8. Bu telefonda en sevmediğim nokta resim çekerken kamera sesinin açık olması ve kapatma konusunda telefonda gerekli donanma olmamasıdır ve diğer sevmediğim özellikleri şarjinin çok çabuk dolması ve çok çabuk bitmesi telefonu daha yeni aldığım halde şarjı veri açıkken bir gün zor dayanıyor kamera odaklamada ise hiç net resim çekmiyor resmi bulaniklastiriyor telefon çok ısınıyor ve arka kısmı el yakıyor telefon elimde patlayacak diye çok fazla korkuyorum olay storedan bir uygulama indirdiğim zaman her defasında vuruş bulaşıyor ve telefon kullanımında sürekli ekrana reklam geliyor telefonun bu modeli yakın çıkmış olduğu için selfi çubuğunu algılamıyor bazen kamerada siyahlık oluşuyor ve bu resim cekerkende resimde görülüyor telefon düşmüş zarar görmüş gibi ama aldığım zamandan beri hiç elimden sert bir zemine dusurmedim daha sonra bu siyahlık kayboluyor kamera eski haline dönüyor çok donuyor ve buna benzer bir sıkıntısı var benim istediğim olay storeda kamera ses uygulaması olusturulsun bu konu çok rahatsız edici bana göre

 9. Merhaba, tanıtımınız için teşekkürler.
  Manuel pozlama nedir, hangi çekimlerde kullanılmamalıdır?

  1. Furkan merhaba. Manuel pozlama, ayarları kullanıcının yapabilmesine imkan tanıtan bir seçenek. Ancak makale ve videoda da belirttiğimiz gibi bu konuda çok fazla bir ayar opsiyonu sunulmamış. Dolayısıyla manuel pozlamayla ilgili kısıtlı bir alanınız var. Her türlü çekim için de kullanılabilir. Ancak gündüz, ışığın iyi olduğu durumlarda buna çok gerek olmayabilir.

  1. Bunu net olarak bilme şansımız yok, bir çok farklı sebebi olabilir. Sizin bizzat yapabileceğiniz işlem fabrika ayar sıfırlamasıdır. Sorun devam ederse yetkili servise başvurmanız gerekecek.

 10. Kolay gelsin gm 5 plus aldım. ön kamera sıkıntılı çok bulanık çekiyor.hicbir netlik yok.yardimci olursanız sevinirim

  1. GM 5 Plus’ta kamera ayarlarını sıfırlamak mümkün olmadığından telefonu fabrika ayarlarına döndürerek deneme yapabilirsiniz. Sonuç alamazsanız yetkili servise başvurmanız gerekecek.

 11. Telefonumun camerasi ters cekiyor on camerayla cekerken arkadsim sagda cekilirken solda cikiyor cektikten sonra yer degisiyor sorun nedir acaba ??

  1. GM 5 Plus ön kamerası o şekilde çalışıyor ve değiştirilemiyor. Ayna özelliği var.

 12. Kardeşim ön kamera ile fotoğraf çektiğimde ve Flash da açık olunca fotoğraflar sarı renkte çıkıyor full sarı deil yüzüm ve flasin patladığı yer bu normal mıdır?

  1. Flaş gereğinde fazla bir patlama yapıyor olabilir ya da camın altındaki yerleşiminde sorun olabilir. Verilerinizi yedekleyin ve telefonu menüden fabrika ayarlarına döndürüp, tekrar deneyin. Sorun devam ederse yetkili servise başvurun.

   1. Yaptım aynısını servisten geldi önceden de böyle yaptı ama sürekli yandığında çok net bir foto çıkıyor ama anlık patlamada fotoğraf sarı cikiyor

    1. Anlık patlamalarda öyle bir problem var zaten ki bunu makale ve videoda belirtmiştik. Yani telefonunuzu o şekilde kabullenmek durumundasınız.

 13. Ön kameranin ayna özelliği fotoğrafları ters çevirme özelliğini nasıl kapatabiliriz

  1. Bildiğimiz kadarıyla telefonda bu konuda bir ayar bulunmuyor. Yani sadece o şekilde kullanıma izin veriyor.

 14. İyi günler gm 5 plus aldık ön kamera berbat 13 ile alakası Yok 1 mp kamera farkı Yok sorun neyden acaba

  1. Mahmut bey merhaba. Bir kaç deneme daha yapın, o kadar kötü olmaması gerekiyor. Bizim test için edinmiş olduğumuz telefonda görüntüyü gören herkes çok beğendi. Farklı ışıklarda daha fazla çekim yapın. Eğer sonuç hâlâ kötüyse yetkili servise danışmalısınız.

  1. Bu donanımsal bir sorundur ve onarımı için yetkili servise danışmalısınız.

 15. Kardeşim ben kamera açıyorum sonra ön kamera tıkliyorum duruyor duruyor açılmıyor

  1. Android Kne modellerinde kamerayla ilgili çok fazla bir ayar seçeneği olmadığı için bazı denemeler yapmanız gerekiyor. Örneğin Play Store’da bir kamera uygulaması indirip, kurmak ve onu denemek. Yine hata alırsanız verileri yedekleyip, telefonu fabrika ayarlarına döndürmek de son yapılabilecek işlem. Hiçbiri sonuç vermezse yetkili servise başvurmanız gerekir.

 16. Ya benim telefonum çektikten bir kaç saniye sonra resmi alıyor yani direk tuşa basıp çektiğinizde resimlerimin hepsi bulanık çıkıyor neden böyle yardımcı olabilir misiniz?

  1. Fotoğrafı çekmeden önce ekrana dokunarak netleme yapmıyorsanız, bu işlemi telefon yaparken fotoğraf çekiyor olabilirsiniz. O yüzden önce ekranda bir yere dokunarak netleme yapmayı deneyin.

    1. Verilerinizi yedekledikten sonra telefonu menüden fabrika ayarlarına döndürün ve kurulum sonrası tekrar deneme yapın. Yazılımsal bir arızaysa düzelecektir. Aksi halde donanımsal bir problem olduğundan yetkili servise danışmanız gerekecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir