HTC Desire X İnceleme

Yaklaşık 15 gündür bize eşlik eden ve kendisiyle samimiyeti oldukça ilerlettiğimiz bir akıllı telefon HTC Desire X… Aslen kendisiyle daha fazla zaman geçirdikten sonra bu ‘gerçek incelemeyi’ sizinle paylaşmayı düşünüyorduk fakat gördük ki dostumuz hakkında ‘inceleme’ adı altında sadece tablosal özelliklere bakılarak bir dizi kötü detay belirtilmiş ve bu kötü detaylar da bazı potansiyel alıcıların şüpheye kapılmasına neden olmuş. Peki Desire X kusursuz mu? Hayır! Fakat giriş paragrafından anlayacağınız üzere testimizi başarıyla tamamlamış, kendisine samimi hisler beslediğimiz, gerçekten iyi bir telefon! Ve başlıyoruz…

HTC Desire X orta seviye hitap eden bir cihaz olarak piyasaya sürülmüş olmasına rağmen performans bakımından gerçekten bizi etkiledi…Özellikle 1650 mAh pilinin 3g açıkken iki günü zorlaması… Tabi bu değere wi-fi kapalıyken ulaşabiliyoruz, wi-fi’nin sürekli açık olduğu durumlarda ise bir günü rahat görüyor. Yanlış anlaşılma olmasın, ceplik.com olarak incelemeye aldığımız telefonları son derece yoğun kullanıyoruz. Wi-fi açıkken 1 gün, kapalıyken 2 gün gibi bir sürenin bizi etkilemesi bu yüzdendir. Kullanımınız çok yoğun değilse ve telefonunuzun piline iyi bakıyorsanız bu süreyi baya uzatmanız mümkün.

480 x 800 piksel çözünürlük ve yaklaşık 233 ppi piksel derinliği sunan 4 inç ekrana sahip Desire X için; ‘kalitesiz, yetersiz bir ekrana sahip’ şeklinde düşünenler olduğunu gördük. Fakat bu ekran bizi herhangi bir noktada yarı yolda bırakmadı ve telefonla oldukça uyumlu. Yine grafik işleme birimi olarak Adreno 203‘ü de düşük bulanlar olduğunu gördük ama bu noktada da bir sıkıntıya rastlamadık. Ekran tepkimeleri her alanda başarılı. Bu seviyede bir telefon için ise hiç kötü değil! Gönül rahatlığıyla Temple Run 2 oynayabilirsiniz. :)

Telefon 768 Mb Ram ve 1 Ghz çift çekirdekli işlemci kullanıyor. Dahili hafızası ise 4 GB. Ayrıca Drupbox‘la birlik 25 Gb’lık bir yedekleme alanına da sahipsiniz. Biz bu değerleri de oldukça yeterli bulduk. Kullandığımız süre zarfında herhangi bir donmaya, kasılmaya veya ağır çalışmaya rastlamadık. Buna oyun oynarken veri transferi de dahil! Desire X’in kullanımı oldukça akıcı ve zevkli. Ekran ve performansa dair rakamsal özellikleri zaten bu seviye için yeterli olan telefonun sundukları, tablolarda görünen rakamsal değerlerin gerçekten üstünde!

HTC Desire X‘de Android 4.0.4 ice cream sandwich işletim sistemine HTC Sense 4.1 arayüzü eşlik ediyor ki biz bu birlikteliği de oldukça beğendik. HTC’nin üst düzey telefonlarındaki görsellikten çok fazla farkı yok. Tek kusuru olarak gördüğümüz ise ana menünün istek doğrultusunda rastgele düzenlenememesi. Bu küçük ayrıntı haricinde özellikle uygulama görselleri, menü içi efektler ve ana ekranın oldukça opsiyonel kullanılabiliyor olması başarılı.

Telefonun sunduğu internet deneyimi hakkında da yine olumlu görüşlere sahibiz, wi-fi performansını ise ayrıca başarılı bulduk! Desire X 50 metre kadar  mesafeden, daha önce eşleştiğiniz kablosuz modeme oldukça seri bir biçimde bağlanıp, oldukça seri bir şekilde internette dolaşma imkanı veriyor. Ayrıca wi-fi üzerinden bağlantı sırasında, HD videolarda bile herhangi bir takılmaya rastlamıyorsunuz. 3g bağlantı hızına ulaştığınız durumlarda da yine telefonun internet dolaşımı oldukça seri. Yani Lig TV Android Uygulaması üzerinden maç özetleri izlemek isteyenler için ideal diyebiliriz. :)

5 MP, 2592х1944 piksel çözünürlükte, Led flaşlı bir kameraya sahip olan Desire X, HTC’nin üst modellerinde olan bir çok kamera özelliğini bünyesinde barındırıyor, tabii biraz kısıtlı olarak. Zaten orta seviye bir cihazdan üst seviye özellikleri beklemek çok mantıklı olmasa gerek. Özelliklede sırf bu yapılamadığı için Sony’nin alt seviye cihazlara artık daha az yer vereceğini düşünürsek, bu telefon için bu kamera oldukça yeterli. HTC Sense arayüzlerinde bulunan başarılı kamera efektleri Desire X’de de karşımıza çıkıyor. Instagram kullanmadan gayet başırılı efeklere sahip fotoğraf ve videolar elde edebilirsiniz. Biz özellikle Instagram’da olmayan ‘Noktalar’ efektini çok başarılı buluyoruz. 5 megapiksellik kameranın sunduğu fotoğraflar başarılı; hem telefon üzerinden hem de bilgisayardan görüntelemede herhangi bir kusurla karşılaşmadık. Video kalitesi 720p’ye ulaşamıyor olsa da 480p’de elde ettiğiniz videolar, kötü değil. Kamera konusunda takıldığımız tek nokta ise herhangi bir kamera tuşunun bulunmaması. Çekimleri ekran üzerindeki dokunmatik butonlardan yapıyorsunuz ki bu kamera tuşuyla yapılan çekimlerin zevkini vermiyor. Kamerayla kendinizi çekmeniz için kısa bir sürelik alışma dönemine ihtiyacınız var.

Ses performansına değinecek olursak, dışarıya verdiği ses çok yüksek değil ancak yeterli, kulaklığa verdiği ses ise gayet başarılı. Müzik çalarda beatsaudio ses geliştirme desteği alabildiğinizden gayet net sesler yakalayabiliyorsunuz. Daha önce Lg marka telefon kullanmış iseniz, eski telefonunuzun kulaklığının Desire X’e de uyacağını belirtelim. Frekansları uyuştuğundan LG marka kulaklıklarda da gayet iyi bir ses performansı yakalıyorsunuz. Genellikle kulağa geçmeli kulaklık kullananlara kötü haberimiz ise kutudan çıkan kulaklığın düz olması! Telefonun titreşiminin oldukça kuvvetli olduğunu da belirtelim.

Tasarıma geçecek olursak özellikle siyah rengindeki bütünlük oldukça iyi. Genel olarak telefona her açıdan bakıldığında bu olmamış dedirten bir ayrıntı yok. Arka kapak, telefonu arkasından önüne tamamen sardığından ilk etapta yokmuş hissi verebiliyor. O yüzden ilk anda acaba batarya değişmiyor mu, sim kart yuvası nerede şeklinde düşünmez gayet normal. Arka kapaktaki bütünlük o kadar başarılı ki telefonun açma-kapama(güç) tuşu ile ses tuşları da arka kapakta ve oldukça ince olduklarından fazla belirgin değil. Açma-kapama ve kilit işlevini gören tuşun telefonun üst kısmında, tam ortada olması bizce başarılı. Genel olarak çok beğenmemize rağmen iki kötü ayrıntıyla bu kısımda karşılaşıyoruz. İlki telefonun arka kapağını çıkarmak için belirgin bir nokta olmaması; arka kapağı tırnağınızı üst tarafta herhangi bir bölüme takarak açıyorsunuz. Zor değil ancak kolaylaştırmak adına ince, küçük bir bölme yapılabilirmiş. Diğeri ise şarj soketi kısmı… Şarj soketinin ince kısmının aşağı bakıyor olması alışkanlıklarımıza uymuyor açıkcası. Micro USB şarj aletinin ince yüzü, telefona diğer markalarda olduğu gibi yukarıda olacak şekilde takılsa daha iyiymiş…

desire x siyahTelefonun beyaz renginde ise arka bölümde, kamera ve flaşı çevreleyen turkuaz şerit hoşumuza gitti. Ancak siyah renginde olan bütünlük beyazı için tam olarak söz konusu değil. Dokunmatik panelin, telefonun rengi aksine siyah olması olmamış gibi. Diğer markaların yaptığı gibi, dokunmatik panel de beyaz kullanılsa daha hoş olabilirmiş.. Bunun bir marka stratejisi olduğunu bilmemize rağmen böyle düşünüyoruz, çünkü diğer modellere de yaygınlaşması HTC telefonlarını daha çekici hale getirecektir.


Telefonun diri duruşunu  da ayrıca göz ardı etmemeniz gerekir diye düşünüyoruz. Kauçuk arka bölüme alüminyum ön çerçeve oldukça iyi eşlik etmiş. O kadar ki diri duruşu bizde iPhone hissi yarattı! Telefonun boyutları da çok büyük telefonlardan hoşlanmayanlar için oldukça ideal. 4 inç ekrana sahip olduğundan, abartı kaçmayan boyutları ile Desire X’in elinize çok iyi oturmasını sağlıyor.

Genel olarak biz HTC Desire X‘i başarılı bulduk. Hatta oldukça başarılı bile diyebiliriz. Tercihlerinizi yaparken ön yargılı davranmamanızı tavsiye ediyoruz. Örneğin S3 Mini yerine tercih edilmesinde hiçbir sakınca yok! Fiyat-performans ilişkisi açısından kesinlikle hakkını verecektir. Evet, bizde piyasaya tutunma çabalarına rağmen HTC marka telefonların fiyatlarını yüksek buluyoruz fakat bu özellikleri sunan bir telefon için ülkemiz piyasasında hiç de çok değil aslında. İyi incelenirse Desire X fiyatı civarlarına satılan bir çok telefonun çok daha az özellik sunduğu net olarak anlaşılacaktır. Bugün için konuşursak; telefonun fiyatı 800 lira civarı. Aklımıza hemen gelen bir kaç model çok daha azını vaad etmesine rağmen bu aralıklara çok yakın fiyatlarda. Bahsettiğimiz bir çok artıdan dolayı da tercih edilmesinde kesinlikle bir sakınca görmüyoruz.

HTC Desire X Teknik Özellikleri için tıklayın


desire x

Author: Tayfun Sağır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir