LG Nexus 4 E960 Ön İnceleme

Google daha henüz sadece kendi adını taşıyan veya satın alıp, sahibi olduğu Motorola markası altında bile üretmemişken, işletim sistemi ortaklığı kurduğu firmalarla Nexus serisini çıkarmaya devam ediyor. Son ortaklık LG markasıyla yapıldı ve ortaya Nexus 4 E960 akıllı telefonu çıktı.

Öncesi Nexus’ların performansından hoşnut kalanlar başta olmak üzere bir çok akıllı telefon kullanıcı yeni modeli bekliyordu ki modelin ülkemizde ön siparişleri alınmaya başlandı. Teknosa’nın ön sipariş almasının ardından şimdide Turkcell ön sipariş almaya başladı. Bizde ürün konusunda hala düşünceleri netleşmemiş olanlar için bir ön inceleme yapalım dedik. Belki aklınıza takılan ve bugüne kadar farkedemediğiniz detaylara değinmiş oluruz…

İlk olarak fiyatıyla başlayalım istiyoruz; Türkiye satış fiyatı şu an için 1,399 lira. Açıkcası beklentilerin üstünde bir fiyatla geldi. Zira örnek olarak ABD gibi yurtdışı satış fiyatları oldukça düşük. Telefonun Galaxy S3 ayarına yakın olduğunu düşünürsek, fiyat neredeyse S3’ün grey garantili fiyatını buluyor.Ülkemizdeki vergi sistemini göz önüne aldığımızda bir nebze anlayışla karşılayabileceğimiz fiyat, yine de yüksek!

Eminizki Nexus 4’ün Lg işbirliğiyle çıkacağını duyanların telefonla alakalı ilk merakı ekran performansıyla alakalı olmuştur. Çünkü Lg’nin akıllı telefonları genel olarak çok parlak ekranlarla geliyor ve bu da kullanıcılar tarafından oldukça beğeniliyordu. Şimdi Google ile yapılan ortaklığın ürünü Nexus 4’ün nasıl bir ekran performansı sunacağı merak konusu. Bizim tahminlerimize göre iyi bir iş çıkmış olmalı. 4,7 inçlik ekranın boyutları Galaxy S3 ile aynı. Buna karşılık ekran HD ve görüntü derinliği daha iyi.

Telefonun Galaxy S3’den bir diğer artısı ise ön bellek; Nexus 4’te 2 GB RAM kullanılmış. Bu değer S3’ün tam 2 katı. Buna karşılık dahili hafıza olarak 8 ve 16 GB olmak üzere sadece iki seçeneği mevcut ve hafıza kartı desteği de yok!

İşlemcisi Qualcomm‘un son serisi Snapdragon ve dört çekirdekli 1,5 GHz hızında. Bu işlemcinin güçlü Ram’le iyi bir ikili oluşturup, oldukça başarılı bir performans sunacağını düşünüyoruz.

Telefonun tasarımı genel olarak Nexus çizgisinde, dış tasarımda Lg’ye ait ayrıntılara rastlayamıyoruz. Ayrıca arka tarafta Nexus yazısının büyümüş olduğu da dikkatimizi çekti. Yeni Nexus diğer modellerde olduğu gibi yine ele oturan bir tasarım vaad ediyor. Yine ön tarafta diğer modellerdeki gibi bir marka logosuna rastlamıyoruz. Bunun yanı sıra arka kapak tasarımını biz çok şık bulduk.

Akıllı telefonun vazgeçilmez özelliklerinden birisi de müzik performansıdır ki bu konuda radyo dinleyicilerini üzecek bir eksik söz konusu; Nexus 4’te radyo yok. Muhtemelen artık internet üzerinden radyo dinlemenin kolaylaşmasından ötürü radyo eksik bırakılmış fakat radyo tutkunları için önemli bir eksik olacağı kesin!

Arka kamerası 8 megapikselken ön tarafta 1,3 megapiksel bir kameraya sahip Nexus 4. Müthiş özellikli bir kamera sunmuyor olsa da kesinlikle yeterli düzeyde.

Android 4.2 Jelly Bean işletim sistemiyle gelen telefon ilerleyen dönemde Android 4.2.1‘e yükseltilebilecek. Tüm Nexus’larda olduğu gibi işletim sistemindeki ince detaylar yine Android severleri tatmin edecektir.


Genel olarak işlemci ve ram değerleriyle birlikte işletim sisteminin sunacağı performansı ve Lg ortaklığı sayesinde ortaya çıkacak olan ekran kalitesi düşünüldüğünde sunulan fiyat düzeyinde alınmaması için çok fazla neden yok. Nexus severler ve LG tutkunları için heyecan verici bir deneyim olacağı kesin. Her yerde aynı akıllı telefonu görmekten sıkılmış olup, farklılık arayanlar için de gerçekten iyi bir seçenek. Biz genel olarak kusursuza yakın bir performans sunacağını düşünüyoruz. Bu yüzden gerçekten iyi incelemenizi tavsiye ediyoruz.

LG NEXUS 4 E960 Teknik Özellikleri için tıklayın 

Author: Tayfun Sağır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir