General Mobile Discovery II+ cihazında da diğer Android işletim sistemine sahip cihazlarda sıkça görülen yazılımsal sorunlar meydana gelebilmektedir. Yazılımsal sorunları çözmenin yolu cihaz yazılımını yeniden yüklemekten geçer. Cihaz yazılımını yeniden yükleyerek sorunlara yol açan dosyaları temizleyip telefonu ilk alındığı günkü duruma getirebilirsiniz.

ÖNEMLİ UYARI: Yapılacak olan yükleme sonunda IMEI numarası orjinal olamayan cihazların IMEI numaraları silinebilir! İşleme başlamadan önce menüye girebiliyorsanız *#06# kodunu girip IMEI numarasını bir yere not edin. Böyle bir durumda not aldığınız IMEI numarasını tekrar cihaza yazdırmanız gerekecektir.

Yazılım yüklemesi aynı zamanda format işlevi görüp telefonu sıfırlayacaktır. Yedek alabiliyorsanız önemli bilgilerinizin yedeğini alın. İşlemi bilgisayar aracılığı ile yapacağımızdan bir adet USB kablosuna ihtiyacınız olacak. Ayrıca telefonun data/şarj soketinin çalışır durumda olduğundan emin.

İhtiyacınız olan dosyalar:

1: SP_Flash_Tool_v5.1352.01

2: PreLoader USB VCOM Port Driver

3: GM Discovery II+ SP Stock Rom

Dosyayı indirip winrar veya winzip programı ile bir klasöre çıkarın.

Sürücüleri yüklemek için öncelikle telefonu kapalı konumda iken USB kablosu ile bilgisayara bağlayın.(Bu şekidle sürücüleri yüklemekte sorun yaşarsanız cihazı söküp bataryayı sökük şekilde bağlamanız gerekebilir) Aygıt yöneticisinden yüklenmemiş sürücüyü bulup indirmiş olduğunuz Driver klasörünü kullanarak sürücüleri yükleyin. Sürücüler yüklendikten sonra bağlantıyı kesin.

SP Flash Tool v5.1352.01 klasörünün içindeki Flash_tool.exe programını çalıştırın.

Görselde 1 numara ile işaretlenmiş butona tıklayın. Açılan pencerede Firmware klasöründeki MT6592_Android_scatter.txt dosyasını seçin. Program gerekli ön yüklemeyi yapacaktır. Yüklemeyi başlatmak içinse 2 numara ile işaretlenmiş olan Firmware – Upgrade butonuna tıklayıp telefonu kapalı olarak USB kablosuna bağlayın.

NOT: Çift hatlı cihazlara yapılan yüklemelerde cihazın tek imei’e düştüğünü söyleyen arkadaşlar var. Lütfen bu uyarıyı dikkate alın.

Bilgisayar telefonu görür görmez yükleme işlemi başlayacaktır. Yükleme işlemi 10 dakikaya kadar sürebilir, Bu esnada bağlantıyı koparmamaya çalışın. Bağlantı kesilirse işlem durur ve hata mesajı gözükür. Bu durumda işleme baştan başlamanız gerekir. Yükleme işlemi başarıyla bittiğinde yukarıdaki ekranı göreceksiniz. Programı kapatabilirsiniz. Telefonun kablo bağlantısını kesip  açın. İlk açılış biraz uzun sürebilir. Lütfen telefonun açılmasını bekleyin.

36 thoughts on “General Mobile Discovery 2 Plus Yazılım Yükleme”
 1. telefonunuzu kapatin usb takarken ses kısma düğmesine basılı olarak tutun otomatik bir şekilde görücektir zaten. bataryayi sökmeye filan çalısmayin kullanıcaların yapabilecegi bişey degil :)

 2. Hocam ben önceden 1 defa atmıstım ama şimdi download yapmadan önce yine format yaptım download flash%0 da kalıyor driver kurmamısın diyenler oldu ama format yaptım oldu driver olmasaydı formatda olmazdı yardım edermisin skype felanda olur

   1. Hocam başka bir arkadaşa sordum anakart yanmış olabilir dedi çünkü aynı pcde önceden atmıstım şimdi %0da kalıyor kablodan olsa oraya gelmezdi dedi

 3. Hocam hayırlı çalışmalar bu yazilimi çift hatli discovery 2 ye attım ancak cihaz tek ımei olarak açıldı ımei nin birisi yok *#06# tusladigimda cihazın ımei leri orjinal ne yapmaliyim

  1. MErhaba, oejinal olmayan imei varsa silinebilir, imeiler orjinal olmasına rağmen silinme gerçekleşmişse farklı bir yazılım yüklemeyi deneyin lütfen.

   1. Farklı bir yazilim görmedim senin linkteki yazılımı yükledim silinen yuvaya sim kart takınca sebeke var arıyor herşey normal sadece şebeke çizgi si yok doğal olarak birde *#06# yapınca tek ımei çıkıyor ona takınca şebeke çizgileri falan geliyor herşey normal

 4. MERHABA ÖNCELİKLE PAYLAŞIMLARINIZ İÇİN TEŞEKÜR EDERİM ANCAK YAZILIMDAN SONRA TELEFON TEK İMEİ OLDU

 5. Merhaba Admin, ”SP Flash Tool v5.1352.01 klasörünün içindeki Flash_tool.exe programını çalıştırın.” demişsiniz de ben o exe uzantılı programı bulamadım ne yapabilirim acaba? şimdiden teşekürler

 6. gmd2 plus da batarya çakılı ama siz batarya olmadan usb ile bilgisayara bağlayın demişsiniz bu nasıl olacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir