Üst seviye akıllı telefonlardan sonra, orta bütçeli akıllı telefon pazarı da karışıyor! Her hafta bir marka, yeni ürününü duyuruyor. Bunun son örneği de General Mobile 4G! Google ile yapılan işbirliğiyle Nexus’tan sonra bir Google birimi daha ülkemizde; Android One!

General Mobile 4G (Android One) İncelemesi Yayında!

Yaz mevsimine girerken akıllı telefon pazarı iyiden iyiye kızışmış durumda! Yaz mevsimi oldukça hareketli geçecek gibi… Markalar birbiri ardına yeni ürünlerini sergiliyor. Ülkemiz için çarpıcı örneklerden birini de bugün(12.05.2015) itibariyle görmüş olduk. Google, ülkemizde orta segmentin önemli markalarından General Mobile ile birlikte çalışma yaparak, Android One biriminin ülkemize gelmesini sağladı. Android One, Nexus’la aynı mantıkta çalışan ancak bütçeyi uygun tutan bir birim. Yani Android One destekli akıllı telefonlar en güncel işletim sistemine sahip, fakat fiyatı Nexus ürünlerine göre daha ucuz oluyor. General Mobile 4G de bu bağlamda Android v5.1.1 işletim sistemiyle geliyor ki şu an ülkemizde satılan üst düzey akıllı telefonlar bile bu güncellemeyi almış değil. Peki General Mobile’ın yeni akıllı telefonu neler vaadediyor? Şimdilik kısa göz atacağız ve detaylı incelemesini de önümüzdeki günlerde yayınlayacağız.

General Mobile 4G (Android One) Kutu Açılımı

General Mobile 4G’nin en çarpıcı özelliği yukarıda da belirttiğimiz gibi işletim sistemi; Android 5.1.1. Google bu yeni işletim sistemiyle daha yüksek hız, daha iyi şarj verimliliği ve daha az veri için kolay kullanım vaadediyor. Hız için Android 4 sürümünün 2 katı, şarj için ekstra 90 dakika ve yeni arayüzle mobil veri kullanımını daha kolay durdurma ile daha kolay görüntüleme Android One’ın vaadleri. Yalın Android cihazları ve Android 5.0 versiyonunu göz önüne alırsak, Google bunları gerçekten başarmış olabilir diye tahmin yürütebiliriz. General Mobile 4G yeni güncellemeleri de ilk alacak modellerden birisi olacak. Marka Discovery serisinde bu konuda pek başarılı olamamıştı. Fakat şimdi Google, Android One ile net olarak markanın yanında ve güncellemelerin 2 yıl boyunca kesintisiz verileceğini sözünü veriyor. Bu da bu seviye bir telefon için çarpıcı bir detay. Zira orta seviye ve düşük seviye telefonlarda bu durum kolay görülebilir bir şey değil!

Ürünün yine tasarımıyla başlayalım. General Mobile 4G’de klasik bir son dönem Android tasarımı görüyoruz. Ekran boyutu için 5 inç tercih edilmiş ki bu da telefonun boyutlarını belirleyen en net öğe. Ön taraf boş, herhangi bir tuş ve marka logosu yer almıyor. Arka bölüm deri görünümü verilmiş sert plastik. General Mobile ve AndroidOne logoları bu bölümde yer alıyor. Üreticiler flaşı kameranın altında tercih edip, telefonun üst-orta bölümüne yerleştirmişler. Orta kasa tasarımı Discovery 2 ailesini andırıyor. Ses ile güç tuşları sağ tarafta, şarj girişi alttayken, kulaklık girişi üst bölümde ve ürün 135 gram. Biz tasarım detaylarını ilk bakışta başarılı bulduk. Detaylı incelememizde daha fazla noktaya değineceğiz.general-mobile-4gYakın zamanda yaptığımız bir çok incelemede markaların güncel özelliklere yer verdiğinden bahsetmiştik. General Mobile ve Android One ortak çalışması için de aynı şeyleri söylemek mümkün. Örneğin kamera ikilisi yine önde 5 ve arkada 13 Megapiksel şeklinde. Yeni ürünlerin hemen hepsi bu teknik değerlerde kameralar ile geliyor. Arka tarafta yine çift LED flaş, gece çekimleri için ana kameraya yardımcı olacak. Ayrıca Panorama, Yüz ve Gülümse algılama, 1080p video kayıt, coğrafi etiketleme gibi güncel özellikler ana kamerayla kullanıcıya sunuluyor.

Güncel özelliklerin karşımıza çıktığı diğer bir bölüm ise donanım ekipmanları. 64 bit, dört çekirdek, 1.2 GHz Qualcomm Snapdragon 410 işlemci ile 2 Gb Ram, 5 inç HD IPS LCD ekran bunların bazıları ki biz bu unsurlarla telefonun bulunduğu seviye için çok iyi çalışacağını tahmin ediyoruz. Firmalar ortak çalışmalarında sensörlerden de kaçınmamış. İvmeölçer, manyetik sensör, hareket, yakınlık ve ışık sensörleri telefona bir çok ekstra görev için yardım edecek.

General Mobile Android One 4G hemen her bağlantı biçimini destekliyor. Ancak bu aşamada bir bölüme takıldı. Tamam telefonda 4G desteği var ama 3G desteği neden sadece 2 bant? Ürün 3G için sadece 900 ve 2100 bantlarını kullanacak. Bu bantlardan 3G hızını sona kadar alacağı söyleniyor olsa da biz daha fazla bant desteğini tercih ederdik!general-mobile-android-one-4g-2500 mAh batarya kullanacak telefonun, yeni işletim sistemiyle çok fazla şarj sıkıntısı yaşayacağını sanmıyoruz. Muhtemelen 1 günü çıkaracaktır. Zannedersek kutu içeriğinde bu sefer ekran koruma jelatini ya da hediye kılıf yok! Markanın resmi internet sitesinde yer alan kutu içeriği bilgilerinde bunlara yer verilmemiş.

General Mobile 4G tüm bu detaylarla gerçek bir fiyat/performans telefonu gibi duruyor! Ürünün çok iyi satış rakamlarına ulaşacağını ve rakipleri zor durumda bırakacağını düşünüyoruz. Ülkemizdeki ilk Android One telefonu 699 liraya satılacak ve tanıtımdan sadece 3 gün sonra piyasada olacak! Yeni akıllı için Turkcell’le de anlaşılmış ki bu da ürünün tarifeye ek fiyatlarla da satılacağı anlamına geliyor. 1 yıllık taahhüdün yeterli olacağı telefonla birlikte, ilk 2 ay kullanım için 2 Gb internet hediye ediliyor.

General Mobile Android One 4G bizi heyecanlandırdı! Kısa bir süre bekleyip, göreceğiz ve daha fazla bilgiyi detaylı incelememizde sizinle paylaşacağız.

General Mobil 4’nin Tüm Teknik Özelliklerini Görmek için Tıklayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir