Android One Nedir?

Android One, düşük bütçeli telefonların geliştirilmesi için çalışan bir Google birimi. Daha çok Asya ülkeleri için cihaz geliştiren birim, General Mobile yapılan ortak çalışmayla artık ülkemizde. Bu ortak çalışmanın ilk ürünü General Mobile 4G, 15 Mayıs’ta piyasada olacak.

Google’ın Nexus mantığında çalışan bu birimiyle piyasaya sürülen akıllı telefonlar en güncel işletim sistemiyle geliyor ve uzun bir süre güncellemeleri ilk alan modellerden oluyor. Nexus serilerine göre daha basit donanım ekipmanlarıyla geliyor ki düşük bütçeli olmalarının en büyük sebebi de bu. Android One biriminin akıllı telefonları da tıpkı Nexus gibi Android One logosuyla geliyor. Bu logolar telefonun arka bölümünde yer alıyor.

Güncel işletim sistemine sistemi aynı zamanda daha yalın. Android One akıllı telefonlarında daha basit bir arayüz de kullanılıyor. Bu şekilde potansiyel orta segment müşteri için memniyet yaratılmaya çalışılıyor.

Nexus cihazları Samsung i9250 Galaxy Nexus modelinden bu yana, yani 2011 yılından bu zamana kadar ülkemizde satılıyordu. Ancak Android One ilk kez duyuruldu ki bu da birimin Asya pazarına yayılma stratejisinden kaynaklanıyor. Android One cihazları için büyük üreticiler yerine, Panasonic, Alcatel, Spice gibi akıllı telefon için daha düşük bütçeler ayıran markalarla çalışıyor ki General Mobile da ülkemiz için bu örneklerden bir tanesi. Ülkemizde orta ve düşük segment akıllı telefonların iyi satış rakamları yakaladığı düşünülürse, bu adımın hem ülkemiz hem de Google için faydalı olacağı söylenebilir.android-one-nedirGoogle’ın Android One birimi ve General Mobile çalışmasının ürünü General Mobile 4G orta segment için ciddi bir oyuncu olacak. Bunu bulunduğu seviye için barındırdığı yüksek donanımlara rağmen 699 liralık fiyatından anlamak mümkün.

Yeni ürüne dair ilk bilgileri, teknik özelliklerini ve görsellerini ön inceleme makalemizde bulabilirsiniz. Görmek için tıklayın.

Android One‘ın resmi internet sitesi de ürünle birlikte yayında. Ulaşmak için lütfen tıklayın.

Author: Tayfun Sağır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir