iPhone 3 GS  ios 6.1.3’e yükseldiği için aşağıdaki makale geçersiz kalmıştır. Yeni makale için lütfen buraya tıklayın.

http://www.ceplik.com/yurtdisi-iphone-3gs-ios-6-1-3-guncellemesi/

Yurtdışı iphone 3gs kullanan arkadaşların yüzünü güldürecek bir konu ile tekrar beraberiz. Apple şirketi yeni bir ürün çıkardıkça halihazırda kullandığımız uygulamalar ile oyunlar da kendilerini yenilenmiş ürün ve işletim sistemlerine uyum sağlamak için sürekli geliştirmeye çalışırlar. Her bir iOS versiyonu için ayrı bir sürüm yayınlamak yerine sadece son iOS güncellemesine uyumlu tek bir sürüm yayınlarlar ve sizleri de kullandığınız işletim sistemini güncellemeye teşvik ederler. En son iphone 5 ile beraber çıkan iOS 6.0.1 güncellemesi en basit uygulamaların bile güncellenmesini zorunlu kılmıştır.

Eğer yurt içi kayıtlı bir iphone telefonunuz varsa bu sizin için sorun olmaz, 3gs ve üstü modeller için tabi! Bildiğiniz gibi apple 3g ve altı ürünler için güncelleme desteğini kesmiş bulunmakta. 3gs ve üstü bir apple ürününe sahipseniz itunes aracılığı ile güncellemenizi yapabilirsiniz ama eğer yurtdışından gelmiş olan bir cihaz kullanıyorsanız işiniz biraz daha zor.

Biz burada yurtdışı iphone 3gs cihazımızın güncellemesini anlatacağız, eğer telefonunuz yurtdışından gelme iphone 3gs modelinden başka bir model ise lütfen anlatılan hiç bir işlemi gerçekleştirmeyin, bu telefonunuza ciddi zararlar verebilir ve bir daha çalışmamasını yol açabilir!

Evet, indirmeye çalıştığınız uygulamaların, oyunların hata uyarısı vermesinden bıktıysanız güncelleme işlemine başlayabilirsiniz. Öncelikle iphone 3gs cihazınızı itunes aracılığı ile normal bir şekilde güncelleyiniz. itunes telefonunuza  son sürüm olan ios 6.0.1 sürümünü yükleyecektir. Ancak telefonunuz yurt dışından geldiği için kartınız ile telefonunuzu aktifleştiremeyeceksiniz. Üzülmeyin onun da çözümü var! Öncelikle telefonumuza ‘jalibrek’ işlemi yaparak ‘cydia’ uygulamasını kuracağız.

Bu aşamada bilgisayarımıza indirmemiz gereken dosyalar şunlardır. Lütfen bu dosyaları eksiksiz şekilde indirip bir klasörde tutun.

1:  redsn0w_win_0.9.15b2  (indirin ve RAR’dan çıkarın)
2:  iPhone2,1_6.0_10A403_Restore (6.0.1 değil 6.0)

İndirip rardan çıkardığımız ‘redsnow’ programını açıyoruz.

1:  Extras butonuna tıklayın.

2:  Select IPSW tıklayın.

3:  İndirdiğiniz  iPhone2,1_6.0_10A403_Restore dosyasını seçip ‘tamam’  ve çıkan tüm uyarılara da ‘yes/evet’ deyin.

4: Altta <Back butonuna basarak geri gelin.

5:  JailBreak butonuna basın ve telefonu kapalı konuma getirin.

6:  Telefonunuz kapanınca Next butonu aktifleşecektir. Next butonuna basın önünüze birkaç seçenek çıkacaktır.

İnstall Cydia ve İnstall ipad baseband seçeneklerini işaretleyip Next’e tıklayın.

7:  Next butonuna bastıktan sonra DFU  modu ekranına geçeceksiniz.

8:  Program size ne yapmanız gerektiği konusunda yardımcı olacaktır ancak ingilizce bilmeyen arkadaşlar için anlatalım; birinci aşamada telefonun açma kapama tuşuna basıyoruz ve üç saniye bu şekilde bekliyoruz, üç saniyeden sonra açma kapama tuşunu bırakmadan home (geri) tuşuna da basıyoruz, yani aynı anda ikisini de basılı tutuyoruz, ikinci aşamadaki geri sayım bitene kadar böyle kalıyoruz üçüncü aşamaya geçince açma kapama tuşunu bırakıp sadece home tuşunu basılı tutuyoruz. üçüncü aşamanın ortalarında telefon DFU moda geçecektir. Program işlem yapmaya başlayınca tuşu bırakabilirsiniz. İşlem esnasında programın altında eğer işlem başarılı bir şekilde biterse Done! yazısı çıkar, eğer başarısız bir deneme olursa ‘fail’ uyarısı alırsınız ki bu durumda tekrar aynı işlemleri baştan yapmanız gerekir. Başarılı bir işlem yaptığımızı varsayarsak şu anda telefonda bir hareketlenme olduğunu göreceğiz. Telefon yüklemeleri bittikten sonra aktivasyon ekranında açılacaktır. Bir işlem yapmanıza gerek yok. Cihaz tethered dediğimiz modda açılmıştır ancak bu modda telefonu kullanamazsınız. şimdi ikinci aşamaya geçelim.

RedsnoW programını kapatıysak tekrar açalım ve aşağıdaki işlemleri yapalım.
1: Extras butonuna basalım.

2: Select IPSW tıklayalım.

3: İndirdiğiniz  iPhone2,1_6.0_10A403_Restore dosyasını seçip tamam ve çıkan uyarılara yes/evet diyelim.

4: Yukarda Just Boot butonunu göreceksiniz. Ona basıp telefonunuzu kapalı konuma getirin.

5: ‘Next‘ butonu aktifleşince tıklayın ve telefonunuz DFU moduna alın.

6: DFU modunu yukarda anlatmıştık, ilk once açma kapama tuşuna basıyoruz, 3 saniye beklliyoruz sonra home tuşunu da basılı tutuyoruz,  yedi sekiz saniye sonra da açma kapama tuşunu bırakıp sadece home tuşunu basılı tutuyoruz.

7: Program işlem yapmaya başlayınca hemen altta iki tane farkılı seçenek çıkacak, üstteki seçeneğin kutucuğunu işaretleyin ve programın işlemi bitirmesini bekleyin.

Eğer işlem başarılı bir şekilde biterse Done! yazısı ile karşılaşırsınız, eğer hata oluşmuşsa fail yazısı gelir. Fail uyarısı aldığınızda lütfen aynı işlemleri baştan tekrar uygulayın.

Başarılı bir işlem yaptığımızı varsayarsak şu anda telefonumuz kullanılmaya hazır durumda olması lazım, ancak bazı durumlarda oluşan “servis yok” ve “aranıyor…” yani şebeke problemleri ile karşılaşabilirsiniz.

Bu durumda öncelikle telefonunuzun menüsünden Cydia programını açın (internete wireless aracılığı ile bağlanmış olmanız gerekmektedir). Çıkan seçeneklerden “user” ı seçin ve bekleyin Cydia bir kaç yüklemeden sonra hazır hale gelecektir. Cydia programında iken aşağıdan Manage seçeneğine tıklayıp açılan ekranda Sources’ı tıklayın. Sources ekranında sağ üsttte yer alan Edit butonuna dokunun, sol tarafta Add butonu çıkacaktır. Add butonuna basarak şu adresi girin;  http://repo.iparelhos.com/  Adresi girdikten sonra Add Source diyerek işlemi bitirin. Biraz bekleyin, adresteki kaynaklar yüklenecektir. Eklenen içeriğe tıklayın, karşınıza Utrasn0w fixer unlock for iOS 6 uygulaması çıkacaktır. Uygulamayı sağ köşedeki install’e tıklayarak kurun. Kurulum bittikten sonra Cydia‘da arama seçeneğini (büyüteç) kullanarak “ultrasnow” diye arama yapın ve çıkan uygulamayı kurun. Tebrikler birazdan telefonunuzun şebekesi gelecektir. İşlem tamam!

Not: Herhangi bir sebebpten dolayı şebeke tekrar kesilirse ve servis yok uyarısı alırsanız Just Boot işlemini yaparak bu sorunu giderebilirsiniz.

236 thoughts on “Yurtdışı Apple İphone 3gs Yazılım Güncelleme”
 1. Merhaba hocam bende 3s var ve yurtdışından geldi.Şuan versiyon 4,1 yüklü kafayı yiyecem base band dediğiniz modem firmware mi 06.15 eğer buysa lütfen yardımcı olun

  1. cihazınız old bootromsa (modem firmware değil) anlatılan işlemleri yaptığınızda cihazınız güncellenecektir. old bootrom olup olmadığını tespit edemiyorsanız riske girmeyin derim.

    1. dfu mod değil. cihazın old bootrom mu yoksa newbootrom mu olduğunu tespit etmeniz lazım. makale içinde nasıl yapacağınız yazılı. bazı cihazlar tespit edilemiyor ama. o zaman riske girmelisiniz.

     1. hocam tespit ettim new botroom şimdi ben versiyon yükseltemiyecekmiyim lütfen yardım edin.

      1. Uzun suredir iphone 3gs ile islem yapmadim ancak newbootrom cihazlarda sebeke sorunu cikiyor hocam. Size tavsiyem gittigidiyor.com da iphone simlock diye aratip simlock yapan birine ulasin.

       1. Hocam tekrar merhaba;
        Gittigidiyor dan ve diğer sitelerden kimseye ulaşamadım lütfen bu işi çözecek biri varsa lütfen yardım edin kafayı yiyecem bu telefon yüzünden…

          1. Arkadaşlar ıphone ile sıkıntınız var ise kesinlikle bu arkadaşla irtibata geçiniz.Saolsun kimsenin halledemediği sorunu halletti ve son derecede güvenilir ve dürüst bir arkadaştır.Selamımı söyleyin sorununuzu çözsün..

 2. ya bende 3gs var yazılım güncelleyemiyorum program indiremiyorum sim kilidinin kırılması lazım diyolar ona da 250 lira dediler sorgulattığımda bunu ücretsiz yapabilir miyim ?

  1. telefonunuz oldbootrom ve düşük bandbase ise buradaki işşlemleri yaptığınızda çalışır hale gelir. lütfen makaleyi okuyun.

 3. anladım son bi sorum olucak simdi telefon acıldı cok sukur ama eski halini haline geldi yanı ios sorunu veririrmi faceboka girerken güncelleme felan istermi kart yerine baktırdıktan sonra

  1. son versiyon kurulu olması lazım zaten şuan, 3gsler için yeni güncelleme çıkmaz bundan sonra.

  1. sizin kart okuma probleminiz var o zaman, bu şekilde şebeke glmez zaten, niye gelsin ki :) öncelikle kart okuma probleminizi çözün, yazılımla ilgili olmayabilir, kart yuvası bozulmuş olabilir.

 4. sifre isteyen kartta taktım yanlız servis yok diyor yine aynı hata vardı yanlıs bi işlem yapmıs olabilirmiyim yazılanları eksiksiz yaptım

 5. abi yaptım tüm işlemleri telefon acıldı ama şebeke sorunu var kart okumuyor o sorun nasıl cozulur cozumu varmı ?

  1. kart okumuyorsa zaten şebeke gelmez, başka pin kodu olan bir kart takıp deneyin, kartı gördükten sonra mobil substrate ve ultrasnowu kurman gerekir, bunları yapmana rağmen şebeke gelmiyorsa, redsnow 15b2 ile downgrade baseband işlemi yapman lazım. yorumlarda nasıl yapılacağını yazmıştım daha önce.

 6. şey ben ‘basarılı bi işlem yaptıgımızı varsayarsak …. telefonunuzda aranıyor ve kart okumuyor a kadar yaptım . sonraki adımlarda wifi baglantısı olması demişşiniz benim internet kablolu muhtemelen olmucak wifi baglanmam çözecek mi işi ? ve telefonu usb kablosundan çekip wiffi olan yerde tekrardan kaldıgım yerden wifi baglanıp devam edebilirmiyim.?

  1. kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. mobil substrate ve ultrasn0wu kurmanız için wifi bağlantısına ihtiyacınız var.

 7. kolay gelsin. benimde iphone 3gs telefonum var ios güncellemesi istiyodu ituneste facebooka felan giremediğimden dolayı güncellemek istedim tellefonu yanlız güncelleme bitti ve telefon sim istemiyor dil,ülke,ve itunese baglan gibi seyler yazıyor telefon nakavt mı oldu yoksa sizin burda dediğiniz işlemleri sırasıyla yapsam düzelebilir mmi yardımcı olursanız çok iyi olucak …

  1. işlemleri doğru yaptığınızda telefonunuz çalışacaktır, ancak bazı cihazlar kapanıp açıldığında şebekesi gider, tekrar ibooty işleminin yapılması gerekir o zaman.

 8. arkadaşlar merhaba ben güncellemeyi yaptım herşey tamam oldu ama telefonu kapatıp tekrar açtıktan sonra servis yok diyor bunun sebebi nedir bunu açıklayabilirmisiniz ? ?

 9. arkadaşlar iphone 3gs cihazı 6.1.3 sürüm yükledim jailbreakda kurdum ve servis yok sorunuda aştım…yani telefon su an operatore bağlı ilgilenenler yorum bıraksın geri dönüp anlatacam

  1. yapanı duymadım. yani en azından 61.3 yüklü simlocklu cihaz görmedim. telefoncuya götürdüğünde büyük ihtimal 4.2.1 yükleyecektir.

 10. selam simdi bu cihazları güncelleyemeyecegiz mi yada bunu doğru düzgün yapan kişiler var mı sorunsuz sekilde tşk ederim :)

  1. kontratlı yani simlocklu cihazları güncellediğiniz zaman kilitlenir. ios 4 sürümünde zorunsuz çalışıyorlar ama artık appstore ios 4 ü destkeklemiyor, uygulama-oyun kurabilmek için güncelleme yapmanız lazım ancak güncelleme de bazı arkadaşlar sorunsuz yaptığını söylüyor bazılarında şebeke gelmiyor vs.

   1. merhaba editör ben güncellemeyi yaptım herşey tamam ama telefonu kapatıp tekrar açınca servis yok diyor ve tekrar just boot yapmam gerekiyor bu konu hakkında bilginiz varmı

 11. biliyorum yordum sizi de kusura bakmayın, aldığım siteye baktım herhangi bir hatla anlaşmalı olan bir telefon değil(ATT gibi). kendi hattımdan başka bir hat taktım yine de çalıştı. o zaman telefon unlock olmuş oluyor değil mi?

  1. şu anda jailbreakli olduğu için zaten her hatla çalışır ama aldığınız yerde kontrat gözükmüyorsa simfree demektir. güncelleme yapbilirsiniz.

 12. merhaba. ben de abd’ye gittiğimde iphone 3G almıştım ve tr’ye döndüğümde kayıt ettirdim ancak sürüm yükseltmem gerekiyor çünkü sürüm 3.1.3. benim sormak istediğim şu: telefonda zaten cydia programı ve cydia’nın içinde de ultrasn0w programı var. yani bu, telefona jailbreak yapılmış demek mi oluyor? yani direkt itunes’tan sürüm güncellersem telefon kitlenir mi?

  1. büyük ihtimalle telefon simfree yani her hat ile çalışmadığı için jailbreak yapılmış, sürüm güncellerseniz telefon kilitlenir. cihazı alırken kontratlı mı almıştınız?

   1. yani amazon.com dan aldım tam bilmiyorum. tr’ye dönünce de hemen kaydettirdim. cydiayı da karıştırdım afc2add ve kuaidial gibi jailbreak sonrası yüklenmesi gereken programlar yüklenmiş ben de jailbreak yapıldı herhalde diye düşündüm. gerçi bu iki dediğim program pembe görünüyor nedense. peki eğer tel jailbreak yapıldıysa sürüm yükseltmek için ne yapmam gerek? bir de cydia’ya girince bir sürü güncellemeler açıldı yaparsam sıkıntı olur mu?

    1. aşağıdaki adrese tıklayıp herhangi birine sorabilirsiniz. cihazım kontratlı mı değil mi diye. eğer simlocklu yani kontratlı ise hiç bir güncelleme yapmayın. cihazınız kilitlenir. aynı zamanda iritbata geçtiğiniz kişi ile simlcok kaldırma konusunu da konuşabilirsiniz. belli bir ücret karşılığnda simlocku kaldırıyorlar.

     http://www.gittigidiyor.com/arama/?k=iphone+unlock

     1. çok teşekkürler, ama buradaki talimatları izlesem de aynı şekilde unlock yapılamaz mı?

      1. jailbreak ile unlock olur ama şebeke problemi yaşarsanız. telefonu kapatıp açtığınızda şebeke gelmez. her seferinde “just boot” işlemlerini yapmanız gerekecek.

       gerçi yorumlarda sorunsuz şekilde yaptığını söyleyen arkadaşlar da var ama garanti veremem :)

 13. ONU İNDİRDİM KUSURSUZCA KURDUM HERŞEY GAYET GÜZEL ANCAK DEDİĞİM GİBİ ULTRASNOW YAZINCA SECECEK BİRŞEY CIKMADI ….BU ARADA BİLGİLER İÇİN TEŞEKKÜRLER

  1. source seçeneğinden repo.iparelhos.com u eklediyseniz çıkması lazım. ya da son güncellemelerle beraber değişmiş olabilir. yotumları okursanız yorumlarda başka şekillerde yapan arkadalar var.

 14. 3gs sürüm 6.1.3 ultrasnowa kadar geldim yazıyorum search e gelmiyor hiç birşey….internetten 6.1.3 restore dosyasını indirim aynen yapsak olur mu?????????

 15. ipod 2g sahibim dediklerinizi yaparsam i.o.s 4.1de olan ipodumu güncelleye bilirmiyim 6.1.3e, çünkü ipodum hiç bir uygulamayı açmıyor yardımcı olursanız çok sevinirim tesekkurler

 16. mesut ve editör süpersiniz ne kadar tesekkür etsem az……..

  4.1 den sıkılmıstım cok sagolun :)

  mesutun dediklerini aynen ekleyip bir konu daha acabilirsin… süper oldu hicbir sorun çıkmadan tek seferde yaptım…

 17. Merhaba. Sürekli soru soruyorum kusura bakmayın ama bana en çok yardımcı olan sizsiniz:) Ben yukarıdaki işleri harfiyen yaptım ve şebekem gelmeyince tekrar justboot yaptım geldi. Ancak telefonu her kapatışımda şebeke tekrar gidiyor ve ben justboot yapıyorum şebeke geliyor. Her seferinde justboot yapmak yerine kalıcı bir çözümünüz var mı?

 18. Merhabalar. Telefonum iphone 3gs 32gb yurt dışı malıdır. Bir kaç gün önce güncelleme yapmak istedim ve işlem sonunda fabrika ayarlarına dönüyoruz vb gibi şeyler çıktı. Telefonumu açıyorum ve iphone kurulumu çıkıyor sonrasında yukarıda belirttiğim gibi , ”the SIM card inserted in this İphone does not appear to be supported” yazısı ile karşılaşıyorum. itunes ile bilgisayarıma bağlanınca hiçbir seçenek çıkmıyor ve aynı yazıyla orada da karşılaşıyorum. Çözümü varsa desteğinizi bekliyorum. Saygılar.

  1. Merhaba. Yukarıda anlatıldığı gibi jailbreak yapmalisiniz. Ancak şebeke problemi yasayabilirsiniz. Bazi arkadaşlar sorunsuz yapmış bazı arkadaslar ise sikinti çıktığını yazmışlar. Denemenizde yarar var. Ayrıca yorumları sa okuyun derim.

   1. Telefon açılıcınca dil ve ülke seçiyorsun sonra sadece acil arama yapabiliyorsun itunese bağlayıncada aynı durum. Yani şuan telefonla hiçbir şey yapamıyorum.

    1. Kontratli yani simfree olmayan tüm cihazlar bu şekilde olur. Jailbreak yapmaniz lazım. Ya da bagli kontratli olduğu operatör ile iletişime gecmeniz lazim. Sahibinden. Com ve gittigidiyor. Com sa bu unlock işlemini yapan kisiler var.

     1. Anladım. Teşekkür ederim. Peki itunes ve telefondan herhangi bir işlem yapamazken jailbreak nasıl yapacağım? Bir bilginiz var mı?

      1. Makaleyi okursanız orada yazıyor nasil yapacağınız. Ihtiyaciniz olan dosyaları da orda bulabilirsiniz.

       1. Evet justboot ve jailbreak yaptım telefonum açıldı. Şebekeyi getirmek için Cydia programını açamıyorum şuan. Cydia simgesine basıyorum pencere açılır açılmaz birşey görünmeden hemen kapanıyor

 19. etkınlestırme sunucusu gecıcı olarak kullanılmadıgı ıcın ıphonunuz etkınlestırılemedı yazıor defalarca denememe ragmen olmadı ne yapmam gerekıyor telefon bu sekılde kaldı

  1. Jailbreak yapmalısınız. Makaledeki işlemleri yapmalısınız ancak sebeke problemi yaşayabilirsiniz.

 20. Emeği gecen herkese tşkler itunesten Enson sürümü yükledim 6.1.3 yukarda yazılı olan yöntemle yaptım tıkır tıkır çalışıyor

 21. Merhaba

  Cihazım 3GS fakat 6.1.3 e güncelledim ve artık etkinleştirme yapamıyorum.
  Ne yapmam gerekiyor bu konuda bana yardımcı olacak biri varsa çok sevinirim

  1. anlatılan işlemleri yaparak etkinleşirme yapabilirsiniz ancak şebeke problemi yaşayacaksınız.

  1. mesut bey merhaba. yaptığınız işlemleri baştan sırayla yazabilir misiniz? makale haline getirip yayınlarım böylece diğer arkadaşlar da faydalanır. ayrıca telefonu kapatıp açtığınızda şebeke kesilmiyor mu?

 22. cydıaya gırdıgınızde onunuze 3 yenı guncelleme uyarısı cıkacak bunlardan en alttakı ıgnore usttekı complete diğerini hatırlamadım burda ignoreyı secın atlasın guncellemelerı eğer guncellemelerı yaparsanız cydıa açılmaz ve sebekenız duser 5 guncelleme var bnm telefonumda ellemıyrum. herseyı denedım denedıklerımı sıze aktardım suan 6.1.3 yüklü 6.15.00 basebandlı 3gs canavar gibi :)sebeke geldıkten sonra cydıayı kullanmamanızı öneririm ben şahsen cydıayı sebeke için kullanıyorum şebekemı hallettiğime göre indirme işlemleri appstoreye kaldı iyi forumlar

 23. ultrasnow fixer unlock for 6 bunu kesınlıkle yuklmeyın yoksa sebekenız gelmez dediğim gibi repo.ipahaldes adresine kadar yapın ardından soyledıklerımı yapın

 24. yazılım sürümü 403 yüklendi benım tele onuda soyleyeyım. yanlız yedek aldıysanız ve gerı yuklersenız yedegı cydıayı ıptal edıyor ve sebeke dusuyor yedek almadım ben yenı ıphone olarak baslattım

 25. arkadaslar ben çok arastırdım ve yaptım sizde anlatayım kesın cozum.
  3gs yurtdısı cıhazım var kasıyordu yavastı uyuz oldum ben dedım bunu formatlar surumunude 6.1.3 yaparım dedim. bütün gün uğrastım sebeke gelmıyordu ancak en sonunda buldum ve şebeke geldi.
  yapmanız gerekenler sunlar:
  itunes ile telefonunuzu 6.1.3e yukseltın
  yukselttıkten sonra pcnıze ındırdıgınız redsnow_win_0.9.15b2 yi açın.
  ardından yukarda anlatılan işlemlerle jb yapın.
  jbden sonra telefonu kullanılır pozısyona getırmek ıcın tel açıkken adımları takıp edın ve telefonu kapatın. juut boot işlemi için tekrar redsnowa gırın yukarda açıklaması mevcut. juut bootuda yaptıktan sonra cydıa telefona gelmıs olacak. telefonu açın cydıaya gırın.
  cydıada yukardakı adımları ızleyın repo.ipahaldeside yukleyın ve ardından searcha gelin. searcha MobileSubstrate yazıp tekrar yukleyın. sonra tel reset atmanı ısteyecek resetten sonra Ultras0w kurun sebeke gelecek.

  1. yukardakı soylenenı yapın derken 6.1.0 mı dıyecez yoksa 6.1.3 mu dıyecez açıklarmısın arkadaşım

    1. ben 6.1.3 gectım şebeke gelmiyor dediklerinizi yaptım
     jb ı 6.0 la yaptım baseyı denilen gibi düşürdüm tum denilenleri yüklememe rağmen şebeke yok diyor deli olacağım 5 gundur çozum bulamadım bilen yok mu bunu geri dönemiyorum yedek wirus programı tarafından silindi kafayı yıyorum

     1. ben de çok telefon denedim, bazıları sorunsuz oluyor bazılar hiç şebeke gelmiyor. bir teknik servise gidip 4.2 sürümünü yükletebilirsiniz.

      1. utadım ben yapmayı becerdım …oncelıkle jb işlemine baslanıyor dowgrade base işartlenecek
       jb bittikten sonra cydia dan mobile substrate yuklenecek ve sadece ultrasn0w ve mutlu son bu yazdıklarım 6.1.3 için gecerli herkese tesekkurler

        1. bende gıtmedi ve kart değişimi yaptım sorunsuz ayrıca ben itunesile dıger arkadasındedığı gıbı yenı cıhaz dıyede yapmadım eşitleme yaptım ama kapatıp açılınca bende hat gıtmıyor ayrıca cdyıa kalıcı oldu kapatıp açılınca tekrar bootrom yapmıyorum

       1. benim sorunum base değerinin çok yuksek olusu imiş ben bunu yukarıda gozden kacrdım ve kesinlikle ultrasn0w fixer unlok kurulmamalı hat dusuyor

        1. hımm, yani, 6.1.3 yüklü iken cydia ve downgrade baseband işaretli olarak jailbreak yaptınız. sonra cydiadean mobil substrate ve ultrasnow yüklediniz.

         just boot işlemi yapmadınız mı?

         1. ılk seferde yaptım ve cıhaız defalarca kapatıp açıyorum
          simkart değiştiriyorum hat duşmuyor
          ben yukarudaki yazdığınız gıbı işlme başladım ve sadece downgrade baseband ve cdyıa da ise mobile subrtrate ardından ultrasn0w yaptım cıhazı ılk eşitlemede kayıtlı cıhaz yaptım bunu açıklayayım bir arkada yenı cıhaz dıye yaptığını soylemıs ama ben ilk işleme başladığımda okumamıstım ve kayıtlı cıhaz olarak yaptım ve wifi ile eşitleme yapmıstım

          1. kalıcı cozum nedır bilen varmı sarz sureklı bıtıyor ve sureklı jastboot sorun oluyor

         2. birde bu işlemi yapamayan arkadaslara su önerim olacak ben çok denedim olmadı inatla arastırdım ve bilgi birikimimle denedim olmadı bazen sorun guncellemede oluyor ben restore yaptım bu işe yaramıs olabilir ama emin değilim dun tum denemelerden sonuç alamayınca ensonunda restorre edip jb işlemine enbasından basladım baseband işaretledim me sonunda oldu buda ek biilgi olsun hepımıze

          1. tamam, teşekkür ederim, elime cihaz geçince ben de deneyip yazarım, diğer arkadaşlar da faydalansın :)

          2. elime telefon geçti, denedim kapatıp açınca şebeke gitti. yaptığım işlemleri sıralayayım:
           1: select IPSW den 6.0 srümünü seçtim.
           2: cydida ve downgrade seçili jailbreak yaptım.
           3: justboot yaptım
           4: mobilsubstrate ve ultrasnow yükledim
           şebeke geldi ancak telefonu kapatıp açınca şebeke geri gitti.

          3. bende bazen gidiyor simdi fark ettım fakat 5 -6 defakapatıp açıncaa yapıyor surekli değil ama sebebini bulamadım ve kalıcı cozum bulamadım 6.1.3 jb cıkmaması buyuk zorluk

         3. kesin cozumu buldum 4.1 geri dondum once ardından basebandı yukseltmeden 6.1.3 yukselttım ardından ardından jb yaptım ardından ultras yukledim sorunsuz çalısıyor :)

 26. tamam çok teşekkür ederim ben bunu yapamadım anlaiyamadım zaten çok tşk ederim ilginiz için

  1. bir yer hariç makalenin aynısını yapıyorsunuz. İnstall ipad baseband yerine Downgrade baseband seçiyoruz. (eğer basbeand 6.15 gösteriyorsa) basebandı nasıl öğrenecem diyorsan: redsnow aç telefon açıkken bilgisayara bağla just boot butonuna tıkla orda altta telefon bilgilerini göreceksin. en sonda da sadece ultrasow u kuruyoruz.

  2. ben yapamadım yeni kullanıyorum iphone k bakmayın acemiyim ben . ilk ikı şeyi de indirdim tamam çıkmıyor

 27. slm aleykum cok acıl yardıma ihtiyacım var .. 3gs (yurtdışı) tel i yazılım yukseltmeye calıltım kapandı nasıl düzeletebilirm

  1. a.s, hemen yukarda taha arkadaşın dediklerini yaspabilirsin. Jailbreak yapacaksın(yukardaki makalede nasıl yapacağın anatılmış) baseband 6.15 ise jailbreak yaparken downgrade baseband işaretlemen gerekecek.

 28. evet telefonu acip kapatirsak sebeke gidiyor tek kotu yani bu o yuzden kapatmamayq gayret etcez kapatirsak cydiadan tekrar ultrosn0wu kurmak gerekio

 29. yalnız jailbreak işlemlerinin ilkindede 2.sindede repo… falan filan arattırıp kurmayın bu işlemlerin hiç birine gerk yok direk anlattıım gibi

 30. anlattıklarım 3gs için gecerlidir diğer modellerde deneme imkanım olmadı neyse versiyonu 6.1.3 e güncelledikten sonra sayfada bulunan jb malzemelrini indiriyoz ve buna uygun jb yapıyoz telefonu tabi telefon yine servis yok diyor işte burda telefonun base bandına bakıyoz yani modem firmware 6.15 ise basebandı düşürcez bunun için tekrar jb yapmamız gerkiyo jb yaparken downgrade ıphone from baseband secenegini işaretliyoz ve telefonun bb si 6.15 den 5.13.04 e düşürüoz ondan sonra cydiaya giriyoz ve girdiimz anda update yapıyo kendi kendine yüklemeler yapıo cydia bunu hemen durduruyorsunuz ve ultrasn0w arattırıp kuruyorsunuz kurulumdan sonra hattınızın gelem ihtimali %90 geriye kalan ise sizin yapacagınız hatalar :D tm 17 gün uğrasdım sonunda becerdim…başarılar

 31. Merhabalar.
  Öncelikle yazıma cevap verirseniz gerçekten çok sevinirim artık işin içinden çıkamıyorum.
  Ben yeni iphone kullanıcısı sayılırım. Ücretsiz uygulama vb şeyler için cydiadan jailbreak yapmaya çalıştım. repo666.ultrasn0w.com yazdım add gibi şeyler yaptım. Bunları bi forum yazılarından yapmaya çalıştım ve sonucunda şebeke gelmedi. Bu şebeke sorunuma çözüm bulamadım. Telefonum yurtdışı telefonudur sürüm 4.3.2 iphone 3gs 32gb. Yardımlarınızı esirgemezezseniz çok mutlu olurum.
  Saygılar.

  1. Merhaba, sanırım baseband değişikliği nedeniyle bazı cihazlara şebeke gelmiyor. Bizim yukarda anlattığımız işlem bazı telefonlarda işe yaramış bazılarında yaramamıştır. İsterseniz deneyebilirsiniz ama dediğim gibi şebeke gelmeyebilir.

   1. Öncelikle teşekkür ederim.
    Peki yukarıdaki işlemi yapmam için güncelleme yapmalı mıyım? Çünkü yukarıda 6.0.1 sürümleri için geçerli yazıyor ve benim tel sürüm 4.3.2

    1. geçen elime 4.2.1 olan bir cihaz geçti güncelleme yapmadan yaptım işlemleri şebeke geldi ancak telefon kapanınca geri açılmıyordu elmada kalıyordu. just boot yapınca tekrar çalışıyordu. 6nin altındaki versiyonlar için sadece ultrasnow kurmak yeterli fix uygulamasına gerek yok.

 32. bu ikinci sefer baştan başlamam..ikisindede o kısımra resim çıkınca öyle kalıyor…

  1. telefonla ilgili başka bir sıkıntı olabilir, boş hafıza durumu ile ilgili birşey olabilir, telefonunuzun hafızasının dolu olmadığından emin olun.

  1. normalde 4-5 dakika sürer o işlem. biraz daha bekleyin eğer bitmezse işlemlere aştan başlayın lütfen.

 33. şu anda işlemi yapıyorum yaklaşık 10 dkdır downloading jailbreak data… yazıyor bu işlem ne kadar sürüyor????

 34. öncelikle çok teşekkür ederim dediğin gibi yaptım telefonum son sürüm yüklendi ve kullanıyorum yalnız telefonumu kapattıgımda veya şarjı bitip kapandığında açtığım zaman telefon çekmiyor cydia giriyorum hemen atıyor cydia girilmiyor yani just boot işlemini yapıyorum normale dönüyor şebeke geliyor ama her zamn telefon kapantığında bu işlemi yapmak zorundayım bunun bir çözümü varmı.

  1. 6.1.3 ile mi yaptınız? maalesef bildiğimiz başka bir yol yok, her seferinde Just Boot yapmanız gerekiyor :)

    1. bazı arkadaşlar yapamamıştı sizin adınıza sevindim, just boot sorununa da çözüm bulursak buraya yazacağız.

     1. tek derdim just boot işlemini şarj bitince kart çıkınca arada bir istemesi o da hallolsa hiçbir sıkıntıs kalmayacak telefonun aşama aşama kolay anlaşılır anlatmışsınız teşekkürler

      1. evet öyle bir sıkıntı var. şu an elimde telefon yok ama elime geçince bunun das çözümünü araştıracağım :)

 35. ben versiyonumu ios 6.1.2 ye yükseltmeye çalışıyrum fakat ht veriy (11) hatası veriyo neyap bilrim

  1. 11 hatası genelde bilgisayar ile ilgili bir sorun olduğunu belirtir. başka usb den deneyin ya da bilgisayar değiştirin.

 36. Ben size tinyumrellanin ne ise yaradigini sorucam tinyumbrelladan shsh kaydim var 6.1.3 e cihazim 3gs jailberak yapmadanda aca bilirmiyim cihazi benim 6.0.1e shsh kaydim yok

  1. Shsh kaydı sürüm düşürmek için kullanılır, 6.0.1 shsh kaydınız varsa 6.1.3 ten 6.0.1e düşürebilirsiniz. 6.1.3 shsh kaydınız varsa 6.1.4 ten 6.1.3e düşürebilirsiniz.

 37. benim telefonumun sürümü ios 4.1 ben bu işlemleri yaptım hiçbirinde fail olmadım ama bakıyorum hala ios 4.1 yazıyor ben de sürümü 6.0.1 yapmam için daha başka neler yapmam lazım ?

    1. itunes ile güncelleme yaptığınızda ios 6.1.3 yüklenecektir. ancak telefonunuz yurtdışı ise şebeke gelmeyebilir.

     1. öyle güncelleme yaparsam şebeke gelmez biliyorum. Hiçbir uygulama yükleyip kullanamıyorum o yüzden güncellemek istiyorum yapabileceğimiz başka birşey var mı bu durumda ?

      1. ya da itunesle güncelleme yapsam güncel sürümde kullanabilmem için başka bir yol var mı ?

       1. elimizde cihaz olmadığından deneme yapamıyoruz maalesef. denemediğimiz birşeyi de size söyleyip sizi yanlış yönlendirmek istemiyoruz.

        1. Benim bir bilgim yoktu biraz daha internette arastirma yaparken suan telefonumda yuklu olan cydia programinda 6.0.1 gozukmuor o yuzden yuklememis olabilir mi acaba ?

         1. ios dürümünü öğrenmek için Ayarlar – Genel- Hakkında yolunu izleyin orda ios sürümünüzü göreceksiniz. 6.0.1 ise cydiayı yeniden kurarak cihazınızı çalışır hale getirebilirsiniz. ama eğer farklı bir sürüm ise maalesef şu an yardımcı olamam. çünkü elimde cihaz yok.

          1. Telefonumun surumu 4.1 ilk mesajimda yazmistim cydia dan shsh ye baktigimda surum 6.0 ile 6.1.2 gozukmuor ondan yukleyememis olabilir miyim die sormak istemistim ayrica bu kadar ilgilendiginiz icin tesekkur ederim

 38. hocam bi sorum daha olcak size 6.1.3 tethered jb yaptım buna rağmen şebekem gelmedi base band ım yüksek olmasından dolayı olabiklir mi 6.15 düşürürsem redsnow ,ile şebeke gelir mi

  1. elimde cihaz olmadığı için deneyemiyorum, deneyip sonucu buraya yazarsanız sevinirim :)

 39. yennış bir bilgi verdiniz ve hata 1 olarak görülüyor o hatada servise gitmesi gerektigi yazıyor

 40. yeniden başlatıyorum dedigin gibi ama aynı ekran geliyor ve bunu diyor

  itunes kurtarma modonda bir ipone buldu bu ipheneun itunes ile kullanılmadan önce üzerine geri yükleme yapılması gerekiyor

  daha sonra iphone geri yüklenemedi bilinmeyen bir hata oluştu
  (1) diyor

 41. hocam
  ERROR!
  Please roboot the device into normal operating mode
  then perform a clean “slide to power off ”
  then try redsn0w again.

  bu şekilde bekliyor yanlış bir şeymi var acaba

  1. lüten cihazı normal çalışır hale getirin ve kapatıp öyle deneyin diyor, cihazınız recovery mode’da sanırım, lütfen açma-kapama ve hpome tuşuna beraber bsıp telefonun normal şekilde açılmasını sağlayın

    1. hocam senin telefon recovery mode’a geçmiş, yazılım güncellemesi atman gerekecek. yazılım güncellemesi yaptığın zaman da telefonun6.1.3 olacaktır. itunes’e bağla ve açma-kapama ve home tuşuna beraber bas bekle, itunes geri yükle diye uyarı verecektir. geri yükle yapın telefonunz 6.1.3 olacaktır ancak dediğim gibi eğer simfree değilse cihazınız aktivasyon ekranında kalacaksınız. yukardaki makaledeki işlemleri baştan başlayarak yaparsanız aktivasyonu geçersiniz ama şebeke gelmeyebilir.

 42. 7 ve 8 . aşamada dfu modunda yazılar cıkıyor kalıyor o şekilde bekliyor burada ne yapmamızlazım

 43. Hocam senin dedigin yöntemi yaptım itunes yazıyor koplo takılı resim kaldı
  olmuyor tel yurt dışı

  1. telefonu itunese bağlayın ve telefonun açma kapama ve home tuşuna beraber basıp bekleyin, itunes sizden telefonu geri yüklemenizi isteyecektir. ancak daha önce dediğim gibi bu işlem telefonunuza 6.1.3 yükleyecektir, bizim yukarda anlatığımız olay 6.0.1 içindir.

    1. 6.0.1 yüklü ise işlemleri sonuna kadar doğru yaptığınızda telefonunuz normal çalışır duruma gelmesi gerekmektedir. yukarıda anlatılan olay denenerek yazılmıştır.

 44. hocam ben iphone 3gs kullanıyorum 4.1 sürünüm var yükseltmek istiyorum fakat tel yurdışından geldi. Bir keresinde itunes ile yanlışlıkla güncelleştirmiştim kapandi ve geri acılmamıştı mecburen telefoncuya goturdum. Cydia yuklu orda SHSH no yazmiyor bende. 5.1.1 sürünümde olur son sürünümde olur en kolay yoldan nasil yapabilirim ? Yardımcı olursanız sevinirim

  1. elimizde telefon olmadığı için deneme yapamıyoruz. yukarda anlatılan işlemler 6.0.1 içindir. ancak şu an itunes ile güncelleme yapıldığında cihaza 6.1.3 yükleniyor. 6.1.3 ile deneme yapmadığımız için birşey söyleyemiyorum.

 45. ıyı gunler benımde bır sorum olacak bende ıphone3g 8gb var surum guncelleme yapabılırmıyımm

 46. Merhaba ben 6.1 surumunu bilgisayara baglamadan direk cihaza indirmistim ,6.1.3 de direk indire bilirmiyim yoksa bilgisayarami baglayim cihazim 3gs direk indirsem bi problem yasarmiyim ??

 47. bendede itunesden 6.3.1 yukledi ve cydıa da 6.1.1 gorunuyr sebeke sorunu devam ediyor bundan nasıl kurtulabiliriz

 48. hocam kafanızı biraz ağrıttım ama bu jailbreak işlemi 6.1.3 sürümü için geçerli değil 6.0.1 i telefonuma nasıl yüklüyecem eğer yükleyebilirsem jb sini de yaparım son bi yardım :D

  1. snowbreeze ile yükleme şansın var. biraz araştırman gerekecek ama :) elimde telefon olmadığı için deneyemiyorum.

 49. aynen hocam yazılım versiyonu bndeki 6.1.3 onada şaşırdım bi yerde hata yaptım ama neyse

 50. hocam herşeyi doğru dürüst yaptımda en son cydiadan repo denen adrese girerken acayip hatalar aldum ve olmadı justbootu tekrar mı yapmam gerekir

  1. hayır, 6.1.3 ile uyumlu olmadığından bu hatayı veriyor olabilir. cydiadan arama bölümüne girin ve evasi0n diye arama yapın çıkan programı kurun, umarım çalışır :)

  1. yukarda anlattığımız işlemler 6.0.1 güncellemesi içindi, bunu yazdığımızda en son sürüm 6.0.1 idi, şu anda resmi ios sürümü 6.1.3. biz henüz 6.1.3 ile deneme şansı bulamadık.

 51. herşey için cok teşekkürler fakat redsnow indirdim diğerkini indiremedim linkte sorun var sanırım :)

   1. eyvallah hocam allah razı olsun bi sorum daha var daha önceden yazılım güncellemiştim 32 gb yurtdışı kayıtlı ve elma logosunda kaldı telefon sonra geri yükleme yaptım geri yükledi fakat bilgiler girdiğim ekran geldi ad soyad ülke posta kodu falan filan bi türlü ordan da cıkamadım ve telefoncuya götürmüştüm telefoncuda 4.1 versiyona yüklemiş bu bi daha versiyon yükselmez demişti sizce olur mu bu işlemleri yapsam

 52. anlaşıldı. o zaman sim free değil.çünkü hattı taktığımda direk çalışmamışdı.bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim

   1. demek istediğim şu, cydia yüklemeden önce direk hattınızı takıp kullanabilmiş miydiniz? eğer herhangi bir işlem yapmadan hattınızı taktığınızda telefon çalıştıysa simfree dir.

 53. bende pasaport kayıtlı ıphone 3gs var telefoncuya açtırmıştım cydia programı yüklü bir keresinde yanlışlıkla sürüm yükselttim allahtan kapanmadı.forumlarda çok araştırdım kimisi ben sürümü yükselttim tel kapanmadı die yorum yazıyor kimi de tel kapandı die yazıyor.kafam çok karıştı.şu anda 4.0.1 yüklü daha yeni bir sürüme yükseltsem acaba tel kapanır mı? Teşekkürler..

  1. Eğer simfree değilse telefon kilitlenir. Jailbreak (cydia) yukleyerek aktivasyon ekranı geçilir ama şebeke problemi yaşayabilirsiniz.

 54. ben 3GS ye 6 .0 dediğiniz sekilde yükledim. Ancak telefon 2 3 dakika ara ile resetlemeye başladı . Ayrıca sidi ve Bluetooth aktif değil. Bunun için ne yapabilirim. Teşekkürler.

 55. yukardaki yazdığınız yöntemle güncelleme yaparsak itunes 6.1.3 yüklüyor bunun sonucunda cihazı kullanabilirmiyiz veya direk 6.1.1 i nsıl yükleriz cihaza

  1. anlattığımız yöntem 6.0.1 sürümü için geçerlidir, http://www.iosdll.com sitesinden 6.1 sürümünü indirip Sn0wbreeze programı yardımı ile yükleyebilirsiniz. Şu an elimizde 3GS cihaz olmadığı için deneyemiyoruz ancak 6.1.3 sürümü içinde çalışması gerektiğini düşünüyoruz.

   1. anladım saolun. peki direk 6.1.3 güncelleyip bir sorunla karşılasırsam geri dönüşü varmıdır ne yapmam gerekir

    1. sn0wbreeze konusunu biraz araştırırsanız eski sürüm yükleme yöntemleri var. yapılabilir yani.

 56. Fatih bey bekleme süresi 10 dakikaya kada cikabilir, lütfen 10 dakika bekleyiniz, açilmiyorsa itunese baglayip 6.1.2 yükleyip öyle deneyin. UYARI: 6.1.2 ye yükseltip yukardaki islemleri yapmaniza ragmen servis yok uyarisi alabilirsiniz, yani sebekeniz gelmeyebilir.

 57. ilk önce telefonu itunes ile bağlayıp sonra dediğiniz işlemlerimii yapacağız yoksa telefonu bağlamadan olur mu ?

  1. yukarda anlattığımız işlem ios 6.0.1 sürümü için, şu an ios 6.1.2 mevcut dolayisi ile yukardaki işlem eger telefonunuzda ios 6.0.1 yüklü ise gecerlidir, 6.1.2 ile denenmemistir.

   1. telefonum yurtdışı iphone 3gs sürümü 4.1 6.0.1 e yükseltmek istiyorum yukarıdaki işlemleri eksiksiz bir şekilde yapsam geçer mi ilk önce telefonu itunes ile bağlamam mı gerek ?

    1. itunes ile baglanti yapip guncellestirme yaptiginizda telefonunuz 6.1.2 ye yükselecektir. itunes 6.0.1 yükleyemezsiniz çünkü son sürüm 6.1.2 dir. yukarda anlattigimiz islem bu sürümde de calisiyor olabilir ama ne yazikki henüz denemis degiliz.

     1. tamam bağlamadan 6.0.1 e yükseltmeyi deneyeceğim önceden yaptığımda sim kilit oldu dfu moda alıp felan çok uğraştım aynı şeyleri bir daha yaşamam herhalde ne yaptıysam ne ettiysem bir türlü yükseltemedim sürümünü

       1. sim kilitten nasıl kurtulacağız peki ben nasıl yükselticem bu telefonu arkadaşım ?

        1. arkadaşım bi yardımcı olurmusun ben yaptım herşeyi done felan çıktı en sonda telefonun ekranında ananas resmi var ve devamı gelmiyor ne yapmam lazım beklesem açılır mı telefon ?

          1. baştan yaptım ve yine aynı bekliyorum açılmıyor ne yapmam gerek?

 58. peki simdi bu duruma gore benin surekli intermet paketim olmasi lazim yada kablosuz aga ihtiyacim var

 59. hayirli gunler bendede yurt disi bi iphone 3gs 16gb var ben yazilim yukleyemeyecegimi bilmiyordum bilgisayara itunes kurdum ve ios 4.1 olan yazilimi guncelleyerek 6.1.2 yaptim telefon aculdi ancak bastaki ayarlardan sonra ilerlemede telefoncuya goturdum yurt disi sadece 4.1 i calistirir dedi telefon ipad olarak gorunuyormus galiba gene 4.1 i yukledi verdi ama facebook uygulamasini dahi yukleyemiyorum dediginiz gibi cydia die bi program var ama ben iphone hakkinda bi bilgim yok gercekten bu sekilde yukseltebilirmiyiz yardimci olursaniz sevinirim

  1. merhaba, evet yükleyebilir ve kullanabilirsiniz ancak makalenin sonunda da belirttiğimiz gibi şebeke sorunu yaşayabilirsiniz, şebeke sorunun çözümü de anlatıldı onu da giderebilirsiniz ama telefonunuzu kompile kapatıp açarsanız tekrar şebeke gider ve en son yapılan işlemi (just boot) tekrar yapmanız gerekmektedir.

   1. o zaman telefoncu bana neden 4.1 den baska kullanamazsin dedi acaba bi bildigimi var yani farkli bi durum filan olabilir mi bi kez daha cokerrtmek istemiyorumda :)

    1. 3GS’nin resmi sürümü şuan 6.1.2. yani son sürüm ile klullanabilirsiniz ancak sizin telefonunuz yurt dışı olduğu için factory lock’u vardır, yani sözleşmeli olduğu operatör dışında başka hat ile çalışmaz, 4.1 versiyonun jailbreaki kolay olduğundan herkes onu yüklüyor, uğraşmak istemiyorlar yani.

     Not: yukardaki makaleyi yazdığımızda son ios sürümü 6.0.1 idi, şu an 6.1.2 var, yukarda anlatılan işlemler bu sürüm ile uyumluluk sağlamayabilir.

     1. 6.1.2 ile olan işlemler çıktığında burdan yayınlarsınız heralde :) benim telefonda hatsız bi biçimde kaldı bu durumda..

      bide şöyle bi sorum olacak; ben bu işlem öncesinde 3.1.2. yüklü iken jailbreak lı olarak paralı uygulamaları kaçak olarak telefona yükleyebiliyordum yalnız şimdi yüklemiyor o niye? oda 6.0.1. ile uyumlu olduğu için heralde sizin anlatmış old. jailbreak..

  2. slm mustafa bey aynı sızın basınıza gelen olay benımde basıma geldi ekranda sadece itünes ve usb işareti var tlfon yurt dısından geldi bi servis yapamadı digerine verdik bakalım olucakmı sız nasıl yaptınız?

   1. makalede yazılan işlemleri yaparsanız telefonunuz açılacaktır ancak mustafa beye dediğim gibi servis yok sorunu ile karşılaşabilirsiniz.

 60. ben jailbreak olayını yaptım..telefon açıldı herşey ok.! ancak ” servis yok ” yazısı çıkıyor.. dediğiniz gibi cydia ile halledeyim dedim yalnız cydia yüklü değil nedense telefonda :S bi yardımcı olursanız çok güzel olacak hakkatten..şimdiden teşekkürler

  1. cydia yüklü değilse telefon jailbreak olmamıştır, lütfen en baştan tekrar deneyin.

   1. cydia da yüklendi yüklenmesine ama; tam cydia açılsın diye tıklıyorum programdan atıyor cydia..

    (Cydia programını açın (internete wireless aracılığı ile bağlanmış olmanız gerekmektedir). Çıkan seçeneklerden “user” ı seçin ve bekleyin Cydia bir kaç yüklemeden sonra hazır hale gelecektir. Cydia programında iken aşağıdan Manage seçeneğine tıklayıp açılan ekranda Sources’ı tıklayın. Sources ekranında sağ üsttte yer alan Edit butonuna dokunun, sol tarafta Add butonu çıkacaktır. Add butonuna basarak şu adresi girin; http://repo.iparelhos.com/)

    bunu neden yapıyor olabilir peki ?

    1. (Cydia programını açın (internete wireless aracılığı ile bağlanmış olmanız gerekmektedir). Çıkan seçeneklerden “user” ı seçin ve bekleyin Cydia bir kaç yüklemeden sonra hazır hale gelecektir. Cydia programında iken aşağıdan Manage seçeneğine tıklayıp açılan ekranda Sources’ı tıklayın. Sources ekranında sağ üsttte yer alan Edit butonuna dokunun, sol tarafta Add butonu çıkacaktır. Add butonuna basarak şu adresi girin; http://repo.iparelhos.com/)

     bu yazılanları uygulamak için açtığımda atıyor..yukarıda eksik yazmışımda..ne demek istedi diye düşünmeyin :)

     1. just boot işlemini yaparken bir sorun çıkmış olabilir, lütfen just boot işlemini tekrar yapın ve telefonunuzu kapatmadan işlemleri uygulayın.

   1. işlemler denenmiştir, ancak bu makale yazıldığında son sürüm 6.0.1 idi şu anda 6.1.3 var o yüzden işe yaramayabilir.

 61. Öncelikle yazınızın gerçekten tam larak aradığım şey oldugunu söylemek istiyorum.Şimdi ben bu işlemleri yaparken herhangi bir aşamada başarısız olursam o zaman ne yapmam gerekecek ? Örneğin şuan facebook güncelleme yapmamı istedi güncelledimde ama artık facebook uygulaması telefonumda açılmıyor.Sanırsam ios u son güncel hale getirmemi istiyor o endenlede yazınızı okudum.Sizce kolay ve rahatlıkla yapılabilir mi? denemeli miyim ?
  Bu arada ayrıca ipone 4 ümde var fakat sim kilidi sorunum var ona nasıl bir çözüm önerirsiniz ? Şimdiden teşekkür ediyorum…

  1. yanlış işlem veya başarısız işlem yaptığınızda tekrar baştan başlayabilirsiniz. iphone 4’ü de jailbreak yaparak sim kilidi sorununu ortadan kaldırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir