HTC Desire X telefonunuz herhangi bir sebepten formatlamak – sıfırlamak istediğinizde aşağıda anlatacağımız işlemleri uygulayarak bun yapabilirsiniz.  Telefonunuzun menü dilinden anlatacak olursak anlatacağımız işlemin adı ‘Factory Reset’.

İşleme başlamadan önce akıllı telefonunuzun şarjının %50‘nin üzerinde olmasına dikkat edin. Zira sıfırlama işlemi sırasından telefonunuz düşük şarjdan dolayı kapanırsa istemediğiniz sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. ‘Factory Reset’ dediğimiz işlem telefonun içindeki tüm bilgi ve verileri silerken hafıza ve sim kartınıza dokunmaz. Yani işlem esnasında hafıza ve sim kartınızın içindeki bilgiler silinmez. Biz yine de onlar takılı değilken, verilerinizin yedeğini aldıktan sonra bu işlemi yapmanızı tavsiye ediyoruz! Şimdi başlıyoruz…

Öncelikle telefonunuzu kapatın. Cep telefonunuz kapalı durumdayken ses kısma tuşuna basılı tutarak açma-kapama(güç) tuşuna basın ve ikisi basılı vaziyette bekleyin. Telefonunuz açılacak ve bir süre ekranda ‘Telefonunuzu yeniden başlatmak için güç düğmesine 3 saniye basılı tutun!’ şeklinde bir uyarı belirecek. Bu uyarı içeriğinde de anlatıldığı üzere tamamen telefonu tuşlarla yeniden başlatmakla ilgili, dikkate almadan iki tuşa basılı tutmaya devam edin. Telefon kapanıp açılacak ve bir süre sonra sistem ekranı gelecektir, sistem ekranı geldikten sonra tuşlara basmayı bırakabilirsiniz. Bu ekranda dokunmatik çalışmaz, ses açma-kısma düğmeleri yardımıyla aşağıdaki ‘Factory Reset’ seçeneğine gelip, açma-kapama(güç) tuşuna basarak onaylayın. Telefon otomatik olarak işlemi bitirip, yeniden açılacaktır. İşlem tamam! Artık kurulumunuzu yaparak akıllı telefonunuzu yeniden kullanamaya başlayabilirsiniz.

HTC Desire X telefonunuzu sıfırlamanın diğer bir yöntemi ise sadece telefonunuzun açıkken yapabileceğiniz, menü ulaşabilir durumdayken geçerli olanıdır. Onun için ise Menü> Ayarlar> Depolama> Fabrika Veri Sıfırlaması yörüngelerini izlemeniz gerekiyor.

htc_desire_x_hard_reset

 

HTC Desire X‘i formatlarken dikkat edilmesi gereken iki önemli husus var… Birincisi sistem ekranı gelene kadar tuşlara basmayı bırakmamak diğeri ise ‘Factory Reset’ seçeneğini onayladığınızda direk işleme geçeceğini bilmek. Yani diğer bir çok android telefon gibi sizden ikinci bir onay istemez ve direk işleme başlar.

*** Eğer HTC Desire X telefonunuzun ekran kilit deseni unutmuşsanız ve çok fazla kez yanlış girdiyseniz yine bu yöntemle telefonunuzu fabrika ayarlarından kullanmaya başlayabilirsiniz. Tabi telefonunuza bağlı Gmail hesabınızı hatırlıyorsanız, ilgili ekrana hesap bilgilerini girerek de telefonunuzu eskisi gibi kullanmaya devam etmeniz mümkün.

HTC Desire X telefonunuzu sıfırladıktan sonra yazılımını güncelleyerek, daha verimli kullanmak isterseniz lütfen aşağıdaki bağlantıya tıklayın…

HTC Desire X Yazılım Güncelleme(Android 4.1.1 ve HTC Sense 4+)

4 thoughts on “HTC Desire X Format Atma ve Sıfırlama”
    1. yanlış girerseniz kabul etmez, internete bağlı değilse doğru girseniz bile kabul etmez. format atmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir