BlackBerry CEO’su Thorsten Heins, tablet bilgisayar piyasasının geleceği hakkında ilginç bir kehanette bulundu. Z10 ve Q10 modelleriyle yeniden yükselişe geçen BlackBerry’nin patronu, ‘tablet bilgisayarların beş yıl içinde ortadan kalkabileceğini’ söyledi.

BlackBerry, uzun bir aradan sonra akıllı telefon sektöründe yeniden ilk üçe girmek için Z10 ve Q10 modelleriyle iyi bir geri dönüş yaptı. Ancak CEO Heins’in en son açıklamalarına bakılırsa, Kanadalı şirketin tablet bilgisayar piyasasında büyük planlar yapmadığına işaret etti.

Heins, ABD’nin California eyaletindeki Milken Enstitisü’nde yaptığı konuşmada, “Bana kalırsa beş yıl sonra bir tablet bilgisayar sahibi olmak anlam taşımayacak… İş alanınızda büyük ekran olmasını bekleyebilirsiniz ama tablet gibi bir cihaz kullanılacağını sanmam. Tabletler iyi bir iş modeli değil” ifadesini kullandı.

Heins, PC satışlarının dibe vurduğu ve neredeyse tablet bilgisayar satışlarının altında kaldığı bir dönemde yaptığı açıklamayla dikkat çekti. Küresel tablet piyasasının lideri Apple, sadece 2012’nin son mali döneminde 20 milyon iPad sattı. PlayBook tableti ile geçmişte kötü denmeyecek bir başarı yakalayan BlackBerry ise 2013’ün ilk döneminde 370 bin tablet sattı.

tablet satışlarının geleceği

 

BlackBerry’nin yeni nesil bir tablet üreteceği ise kesin değil. Heins, Ocak ayında Z10 ev Q10’un tanıtımında yaptığı açıklamada, ‘donanım ve yazılım uyumunu sağladıkları takdirde yeni bir tablet sunabileceklerini’ ifade etti.

ntvmsnbc

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir