Sony Xperia Z3 akıllı telefonunuza herhangi bir nedenle format atmak isterseniz, bunu aşağıda anlatacağımız yöntemle yapabilirsiniz.

Format atma işlemi, akıllı telefonunuzda donma, yavaşlama, kasılma, sürekli tekrarlayan uygulama ya da işletim sistemi hataları ile ekran kilit desenini bloke etme-unutma gibi durumlarda ilk kullanılması gereken yoldur. Çünkü format atma işlemi telefona zarar vermediği gibi ilk günkü performansına dönmesini sağlar.

Akıllı telefonunuza format atmadan önce dikkat etmeniz gereken 2 önemli nokta var. Bunlardan ilki telefonun işlem sonrası sonradan yüklenmiş veriler silineceğinden veri yedeği almak, diğeri ise işlem sırasında telefonun düşük şarj dolayısıyla kapanmasına engel olmak adına, şarjın tam dolu olmasını sağlamak.

Sony Xperia serisi akıllı telefonlarda, diğer bir çok akıllı telefon üreticisinin aksine kurtarma modu(recovery mode) bulunmaz. Bu yüzden Sony Xperia serisi akıllı telefonlara tuşlarla format atmazsınız. Ayrıca bazı Samsung modellerinde olduğu gibi format işlemi için bir kod da kullanamazsınız. Bu nedenle format atma işlemini Sony masaüstü programı olan PC Companion üzerinden yapmalısınız.

sony-xperia-z3-hard-format-atma

PC Companion üzerinden yapılan işlem tüm Sony akıllı telefonları için geçerlidir. İşlem telefona yeniden yazılım yüklemesi anlamına gelir. Ayrıca telefon için yayınlamış bir yazılım güncellemesi varsa onun da yapılmasını sağlayarak, telefonun en yeni sürüme güncellenmesi sağlanır.

Daha önce genel bir başlık altında Sony modellerine nasıl format atılabildiğini yazmıştık. Aşağıdaki bağlantıdan işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Sony Marka Telefonlara Nasıl Format Atılır?

3 thoughts on “Sony Xperia Z3 Format Atma – Yazılım Yükleme ve Güncelleme”
  1. Sony xperia z3 compact telefonunun ayarlar girişine şifre koydum Şifremi unuttum ne yapmalıyım yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

  2. sony çöp telefon. aldığma bin pişmanım, donma ve kendi kendine kapanıp açılma sorunu var. işin aksi yanı servis cihazı tamir ettim deyip geri yolluyor, ama sonuç aynı, yine bozuk!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir