Sony Xperia Z3 Compact akıllı telefonunuza herhangi bir nedenle format atmak istediğinizde aşağıdaki yöntemi kullanmalısınız.

Format atma işlemi telefonda herhangi bir yazılımsal sıkıntı baş göstertiğinde ilk başvurulan yoldur. Çünkü hem telefona bir zararı yoktur, telefonu ilk günkü performansına döndürür hem de güvenlik kodu gibi engellemeleri ortadan kaldırır.

İşleme başlamadan önce iki noktaya dikkat edilmeli. Bunlardan ilki akıllı telefona sonradan yüklenmiş veriler sileneceği için veri yedeği almak, diğeri ise işlem sırasında cihazın düşük şarj dolayısıyla kapanmasına engel olmak için şarjın tam dolu olmasını sağlamak.

Sony Xperia serisi akıllı telefonlarda, diğer bir çok akıllı telefonun aksine kurtarma modu(recovery mode) bulunmaz. Bu yüzden tuşlarla format atmak mümkün olmaz. Ayrıca örneğin Samsung’da olduğu gibi bir format kodu da bulunmadığından kodla format atmak da mümkün değildir. Sony marka akıllı telefonlara sadece Sony masaüstü destek programı olan PC Companion programıyla format atılabilir.

sony-xperia-z3-compact-hard-format-atma

PC Companion üzerinden yapılan işlem telefona baştan yazılım yüklenmesi anlamına gelir. Yani yani yazılım yüklemesi yapmak istediğinizde de aynı işlemi yapmalısınız. Ayrıca eğer cihaz için yayınlanmış bir yazılım güncellemesi varsa, o da yapılmış olur.

Sony modellerine format atma işlemini daha önce genel bir başlık altında anlatmıştır. Aşağıdaki bağlantıdan işlemin yörüngelerini görebilirsiniz.

Sony Marka Telefonlara Nasıl Format Atılır?

18 thoughts on “Sony Xperia Z3 Compact Format Atma – Yazılım Yükleme ve Güncelleme”
 1. merhaba. çok memnun olduğum z3 compact kamerası sebepsiz yere çalışmamaya başladı. bildiğim yöntemlere format atamıyorum, sarı tuş ve ğüç düğmesi. format atmak için illi pc mi kullunmak gerekir.

  1. Abidin merhaba. Telefonu menüden fabrika ayarlarına döndürmeyi deneyebilirsin.

   1. söylediğinizi yaptım, sorun hala değişmedi… yetkili servisten başka bi çözüm var mı acaba??? telefonumdan memnunum o yüzden yetkili servise verip kasasının açılmasını istemiyorum…

    1. Son çare yazılım yüklemesi yapmak. Eğer ondan da sonuç alamazsan, tek çare yetkili servis olacak ki onların cihazınızın kasasını açmasında bir sakınca yok.

 2. arkadaşlar nolursunuz cevap verin tel pc ye kablo ile bağladığımda şarj bile olmuyo o yüzden pc ye bağlanmıyo ne yapmalıyım

  1. Telefon daha önce şarj almadığı için tamir gördüyse, bu normal bir durum. Önce usb portunun onarılması gerekiyor.

 3. z3 compac telefonum açılmıyor. şarja taktığımda kırmızı ışığı yanıyor fakat tel açılmıyor. ne yapmalıyım?

 4. sony z3 compack telefonumdaki bazı video ve resimleri göremiyorum siyah çıkıyor ne yapmalıyım teşekkür ederım..

  1. Aynı verileri bilgisayara attığınızda görüntüleyebiliyor musunuz peki?

 5. Xperia z3 compact telefonumun şifresini unuttum iki türlü de format atmaya çalışıyorum olmuyor hem güç tuşuna basılı tutup ses açma tuşuna bastım hemde reset tuşuna bastım ikisi de olmadı ne yapmalıyım.

  1. Makalenin en altındaki bağlantıya tıklayıp, Sony Pc companion yardımıyla yazılım yüklemesi yapmalısınız.

 6. selamlar xperia z3 compackt kullanıyorum sabah güncelleme geldi indirdim kurmak istedi 19 dk kadar kullanımaz yazdı ok ledim güncelleme bitti tekrar açarken failed yazdı bilgisayra bağlamam gerektiği yazdı sizin yöntemleriniz ile denedim ancak program indirilemedi mesajı veriyor ne yapa bilrim ?

  1. Yukarıda anlattığımız yöntemi tekrar deneyin, işe yarayacaktır. Bu arada internet bağlantınızın sağlıklı olduğundan emin olun. Telefon – bilgisayar arası bağlantılarından da aynı şekilde.

 7. Merhaba,compact alalı bugün tam altı ay oldu çok güzel bir telefon ve ilk defa bugün 10 cm suyun içinde 2 tane fotoğraf çektim.Yaklaşık bir saat kadar daha normal kullandım ve şarj bitince kapandı.Buraya kadar sıkıntı yok.15 dk kadar sonra şarja takınca açılmadı ve şarjda iken sürekli olarak 3 kez titreyip duruyor.Açılmıyor,şarj almıyor, sony pc companion a bağlanmıyor???

  1. merhaba, cihaz su almış olabilir, titremesi genelde güç tuşu basılı kaldığında meydana gelir, 24 saat içinde düzelmezse yetkili servisine danışın lütfen.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir