Android Telefonlara Nasıl Reset Atılır?

Android işletim sistemli bir akıllı telefonunuz var ve bu akıllı telefon donarak, işlem yapamaz hâle geldi! Bu durumda ne yapmalısınız? Aslında sorunun çözümü basit ve hemen tüm Android işletim sistemli telefonlar için yöntem aynı!

Akıllı telefonlar zaman zaman çeşitli nedenle donarak, kullanıcının işlem yapmasını engeller bir vaziyet alır. Buna sebep olarak akıllı telefona aşırı yüklenme, telefonu hiç kapatmama, anlık gelişen bir takım hatalar, aynı anda bir çok işlemi yapmaya çalışmak gösterilebilir. Güncel ve güçlü Android cihazlarda bu soruna çok az rastlanırken, özellikle bazı modellerde bu hata sürekli olarak tekrarlar. Donma sorunuyla hiç karşılaşmamak ve telefona reset atmak zorunda kalmamak için telefonu mümkün mertebe özellikleri paralelinde kullanmak ve ara ara dinlendirmek gerekir!

Peki ama Android işletim sistemli bir cihaz donduğunda, hiç bir şekilde kullanıcıya cevap vermediğinde ne yapmak gerekir? Cevabı basit; güç(kilit) tuşuna 10 saniye süreyle basılı tutun! Bu uygulama sonrası telefon reset atacak yani yeniden başlayacaktır. Bu işlem telefonunuzdaki hiç bir veriyi silmez, sadece işletim sisteminin kendine gelmesini sağlar!

android-telefonlara-reset-atmaK

Reset atma yani yeniden başlatma sonrası, varsa telefonunuzdaki gereksiz yüklerden kurtularak, telefonun daha rahat çalışmasını sağlayın.

Eğer donup kalma sorunu çok sık meydana geliyorsa  sırasıyla, telefonunuza format atmayı, sonuç başarısız olursa baştan yazılım yüklemeyi deneyin ve tüm bunlara rağmen sonuç alamazsanız lütfen bir teknik servise danışın. Çünkü problemin donanımsal olma ihtimali de var! 

NOT: Yukarıda anlattığımız yöntem Samsung, Sony, HTC, LG, Huawei, ZTE, Turkcell, Vodafone, Avea, General Mobile, Asus, Casper ve Vestel gibi hemen tüm Android işletim sistemli markaların tüm modelleri için geçerlidir. Ancak bazı modellerin reset atma yöntemi değişiklik gösterebilir! Bu durumda sitemizdeki arama bölümünden cihazının marka ve modelini aratarak, o cihaza özel yöntemi bulmayı deneyebilir ya da bizimle model bölümünün altındaki yorum kısmından iletişime geçebilirsiniz.

Author: Tayfun Sağır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir