HTC marka Android bir telefonunuz var ve bu akıllı telefonun ekranındaki görüntüyü kaydetmek istiyorsunuz… Günümüz akıllı telefonların bir çoğunda olduğu gibi HTC’nin Android telefonlarında da bu özelllik dahili olarak bulunuyor. Yani uygulama marketinden bu işlem için çeşitli uygulamalar bulabileceğiniz gibi HTC telefonunuzun bazı fiziksel tuşlarını kullanarak da ekran görüntüsü alabilirsiniz.

Ekran görüntüsü alma özelliği, o an ekranda bulunan görüntünün kaydedilip, galeriye eklenmesini sağlar. Kullanıcı da bu görüntüyü galeriden bulup istediği şekilde kullanabilir. Bu özellik, ekran görüntüsü kaydetme, ekran görüntüsü yakalama, ekran görüntüsü çekme, ekran fotoğrafı çekme, screenshot gibi bir çok farklı şekilde adlandırılır.

HTC marka Android işletim sistemli telefonların hemen hepsinde bulunan bu özelliğin uygulanışı, işletim sisteminin versiyonuna göre değişiklik gösterebiliyor. Android 4 ve üstü işletim sistemi kullanan modellerde uygulama hemen hemen sabitken, Android 4 versiyonun altındaki işletim sistemlerinde, HTC arayüzüne bağlı olarak bile değişiklikleri görmek mümkün.

Eğer Android 4 versiyonundan daha düşük bir işletim sistemine sahipseniz veya aşağıda anlatacağımız yöntem sizin telefonunuz için geçerli olmuyorsa lütfen buraya tıklayarak, daha önce yazdığımız makaleye göz atın.

HTC, kısa bir süre önce ekran görüntüsü alma yöntemini sabitleyerek, şu anda hemen tüm Android işletim sistemli cihazlarda kullanılan yönteme geçiş yaptı. Bu da aynı işletim sisteminde, başka markalardan HTC’ye geçiş yapmış kullanıcılar için kullanım avantajı demek ki tam tersi de düşünülebilir.

Güncel HTC bir modeli kullanıyorsanız, ekran görüntüsü alabilmek için ses kısma ve güç(kilit) tuşlarına birlikte basarak, kısa bir süre beklemelisiniz.

htc-marka-android-telefonlarda-ekran-goruntusu-almaYöntemi doğru uyguladığınızda ekranda fotoğraf çekimini simgeleyen bir hareket görür, bir deklanşör sesi duyar ve yukarıdaki akıllı bildirim ekranında işleme dair bilgilendirme alırsınız.

Yakaladığınız görüntüyü akıllı telefonunuzun galerisinde bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir