SONY  ve Sony Ericsson ‘Xperia’ serisi telefonunuzda donma, ağır çalışma, kasılma, uygulama ya da açılma hataları gibi yazılımsal problemler varsa veya ekran kilit desenini bloke ettiyseniz-unuttuysanız, bunların önüne geçmek için formatlama yolunu izleyebilirsiniz. Format işlemi Sony Xperia modellerinde donanımdan yapılamadığı için ya menü üzerinden işlem yapılmalı ya da yazılım yükleme seçeneği kullanılmalıdır!

NOT: Aşağıda aktarılan yöntemler Sony ve Sony Ericsson Xperia serileri için genel bir anlatımdır ! Direk telefon modelinize özgü makaleyi bulabilmek için sağ taraftaki arama kutucuğunu kullanabilirsiniz.

Telefonunuz normal şekilde çalışıyorsa, sadece yazılım güncelleştirmesi yapmanız yeterli olacaktır. Sony PC Companion programını açın ve telefonunuzu açık olarak Usb kablo ile bilgisayara bağlayın. Program eğer güncellemeniz varsa sizi yönlendirecektir. Bu işlem telefonunuzdan bir şey silmeyecek, sadece yazılım güncellemesi yapacaktır.

Formatlama-sıfırlama işlemi için izlenebilecek ilk yol Menü> Ayarlar> Yedekle ve Sıfırla> Telefonu sıfırla> Her şeyi sil yörüngesini izleyip, onay vermektir. Onay sırasında dahili hafızayı ya da hafıza kartını da seçmeniz durumunda, telefona sonradan yüklenen tüm veri ve uygulamalar silinerek, temizlenir.

Telefonunuz açılmıyorsa, açılıp sürekli reset atarak kapanıyorsa, açılırken şifre, kilit, model, desen istiyorsa yazılım güncellemesi ile beraber komple yazılım yüklemesi yapılması gerekmektedir. Bu işlem telefonunuzu aynı zamanda formatlayacaktır.

NOT: Makale ve görselle güncellenemiştir. Video ile farklılar gösterebilir.

Telefonunuzun normal çalışmadığını yani açılmadığını varsayarak yazılım yükleme işlemini anlatacağız. Öncelikle Sony PC Companion programını buraya tıklayıp, indirin ve bilgisayarınıza kurun. Programı açtığınızda aşağıdaki gibi bir ekranla karşılaşacaksınız. Yazılım Onarımı bölümüne tıklayın.

sony yazılım yükleme 1

İkinci aşamada karşınıza çıkacak olan ekranda  Bir Xperia telefon veya tablet onarmak için buraya tıklayın mesajını göreceksiniz. Aşağıdaki resimde işaretlenmiş olan buraya bağlantısına  tıklayın.

sony yazılım yükleme 2

Üçüncü aşamada bilgilendirme mesajı gözükecektir. Telefon şarjı ve diğer uyarıları dikkate alın.

sony yazılım yükleme 3

Örneğin pil düzeyinizin en az %80 olmasını isteyecektir. Bataryanızın yeterli seviyede olduğundan eminseniz sağ alt taraftaki Sonraki butonuna tıklayarak ilerleyin.

sony yazılım yükleme 4

Diğer aşamada program  sizi Google hesabı ile ilgili bilgilendirecekti. Android 5.1.1 ile hayatımıza giren OEM kilidi nedeniyle cihaza dışarıdan yapılan müdaheleler sonunda cihaz sizden en son kullandığınız google hesabını ve şifresini girmenizi isteyecektir. Menüye erişebiliyorsanız Geliştirici Seçeneklerinden OEM kilidine bakın. Burada OEM kilidi varsa kilidi açın. Menüye ulaşamıyorsanız işlem sonunda sizden google hesabı istenebileceğini unutmayın. Eğer isterse ve siz hesabı giremezseniz telefonu kullanamazsınız. Hesabımı biliyorum seçeneğini işaretleyip sağ alttaki Sonraki butonu ile ilerleyin.

sony yazılım yükleme 5

Bu aşamada program yükleme için hazırlık yapacaktır.Biraz sonra aşağıdaki ekranı göreceksiniz.

sony yazılım yükleme 6

Bu ekranda telefonu hangi şartlar bilgisayara bağlamanız gerektiği belirtilmiştir. Lütfen bu ekrandaki bilgileri dikkatlice okuyun. Farklı bir tuş belirtilmemişse cihaz kapalıyken ses kısma tuşuna basılı tutun ve USB kablosunu cihaza takın.

Sürücüler yüklenip program cihazı gördüğünde aşağıdaki ekranı göreceksiniz.

sony yazılım yükleme 7

Bu aşamada cihaz hafızasındaki tüm kişisel bilgi ve verilerin silineceği mesajını göreceksiniz. Silinmesini onaylıyorsanız  seçeneği işaretleyip Sonraki butonu ile ilerleyin.

sony yazılım yükleme 8

Son kez program sizi uyaracaktır, eminseniz Sonraki butonuna tıklayıp ilerleyin.

sony yazılım yükleme 9

Artık son aşamaya geldik. Program telefon modelini otomatik tanıyacak ve gerekli yazılım dosyalarını internetten indirip yüklemeye başlayacaktır. Bu işlem internet ve bilgisayar hızına bağlı olarak 10-15 dakika kadar sürebilir. Lütfen bu esnada telefon bağlantısını kesmeyin. Bağlantı kesilirse en baştan başlamanız gerekebilir. Bazen de cihazda ciddi yazılımsal sorunlar meydana gelebilir.

sony yazılım yükleme 10

Yükleme işlemi bittikten sonra program sizden Usb kablosunu telefondan çıkarmanızı isteyecektir. Kabloyu çıkarıp telefonun açılmasını bekliyoruz. Eğer telefon otomatik açılmazsa lütfen açma-kapama tuşuna basarak telefonu açın. Yükleme sonrası ilk açılış biraz gecikmeli olabilir. Lütfen sabırlı olun; 5 dakikaya kadar telefon açılmış olacaktır. Program penceresini ilerleyip kapatabilirsiniz. Telefonunuz açıldığında son sürüm yazılım yüklü olarak açılacak ve tüm yazılımsal sorunlar çözülmüş olacaktır.

Tayfun Sağır

Takibe takip yapmadığı hesabı üzerinden kendisine ulaşmak için; https://twitter.com/tayfun_sagir