Root işlemi telefonunuzdaki uygulamaların donanım ve yazılım erişim isteklerini kontrol edebilmenizi sağlar. Telefonu rootladığınızda telefona SuperSu isminde bir uygulama kurulacaktır. Bu uygulama sayesinde diğer uygulamaların telefon donanımında ve yazılımında yapmak istedikleri değişikliklerin izin isteklerini yönetibileceksiniz.

Not: Yaptığımız işlem Android 4.3 sürümü içindir.

Samsung i9300i Galaxy S3 Neo Duos telefonunu da rootlayıp bahsettiğimiz işlemleri yapabilirsiniz. Rootla yapabileceğiniz işlemlerin bir sınırı yoktur.  Saedece amacınıza uygun bir uygualama bulmalısınız. Telefonunuzu rootladığınızda yapabileceğiniz bir jaç işlemi sizin için incelemiştik. Telefondaki uygulamaları silmek veya taşımak için buradaki konuya göz atabilirsiniz.

Root işlemi telefonu garanti kapsamı dışına çıkaracaktır. İşleme başlamadan önce bu durumu göz önünde bulundurun. Telefonunuzdan herhangi bir işey silinmeyecektir. İşlem esnasında telefonun kapanmasını engellemek için batarya şarj seviyesini en az %25 seviyesine getirin. Bilgisayarınızda Kies programı yoksa lütfen Kies buradan indirip kurun. Kurulumdan sonra mutlaka bilgisayarınızı yeniden başlatın. Kies sürücülerin otomatik olarak yükenmesi için gereklidir. Kiesi açmayın sadece kurulu olması yeterlidir.

İhtiyacınız olan dosyalar:

1: Odin Downloader

2: i9300i-cwm-recovery-6.0.4.6-cn.tar

3:  CWM_Root_4.3_For_Samsung.zip

Dosyaların hepsini indirip sadece 1. dosyayı winrar veya winzip ile bir klasöre çıkarın.

Telefonu kapatın. Telefon kapalıyken ses kısma + home(orta tuş) + güç tuşlarına beraber basıp basılı tutun. Ekrana Samsung logosu gelince güç tuşunu bırakıp diğer tuşlara basmaya devam edin. Biraz sonra ekrana ingilizce yazılar gelecek. Tuşları bırakıp bir kere ses açma tuşuna basın. Bu işlem telefonu Download Mode‘una alacaktır. Telefonu download modundayken usb kablosu ile bilgisayara bağlayın. Sürücülerin yüklenmesini sağlayın.

Odin programını açın. Telefon sürücüleri başarılı şekilde yüklenmiş ve bilgisayar ile bağlantı kurulmuşsa programın ID:COM kutucuğunda bağlanılan com port numarası gözükür.

samsung i9300i s3 neo duos root yapma 1

PDA butonuna tıklayıp indirmiş olduğunuz  i9300i-cwm-recovery-6.0.4.6-cn.tar dosyasını seçin. Yükleme işlemini başlatmak için Start butonuna tıklayın. . İşlem bitene kadar bağlantıyı kesmeyin. Message kısmında Setupconnection uyarısıyla karşılaşırsanız bağlantı hatası var demektir. Telefonun bataryasını çıkarıp geri takın ve baştan başlayın. İşlem bittiğinde telefon kendini yeniden başlatabilir. Başlatmazsa, siyah ekranda kalırsa, siz bataryayı çıkarıp takın ve telefonu açın.

Telefon usb kablosuyla bilgisayara bağlıyken indirmiş olduğunuz üçüncü dosyayı “CWM_Root_4.3_For_Samsung.zip” olduğu gibi telefon hafızasına atın. Usb kablosunu çıkarın telefonu kapatın.

Telefon kapalıyken ses açma + home + güç tuşlarına beraber basın. Ekrana samsung logosu gelince güç tuşunu bırakıp diğer tuşlara basmaya devam edin. Biraz sonra telefon CWM Recovery ekranında açılacaktır. Recovery dili Çince olacaktır. (İngilizce dilini buunca ekleyecez.)

Yapmanız gerekenler sırasıyla şöyle olacaktır.

1: Ses kısma tuşu ile bir kere aşağıya inip güç tuşuna basın. Bakınız:  Resim1

2: En üst seçenekteyken tekrar güç tuşuna basın. Bakınız: Resim 2

3: Yelefon hafızasına atmış olduğunuz CWM_Root_4.3_For_Samsung.zip dosyasını seçip güç tuşuna basın. Bakınız: Resim 3

4: Ortadaki seçeneği seçip güç tuşuna basın. Bakınız: Resim4

Kısa bir yükleme başlayacaktır. yükleme bittiğinde geri tuşuna bir kez basıp güç tuşuna basın. Telefon kendini yeniden başlatacaktır. Başlamazsa, siyah ekranda kalırsa siz güç tuşuna basarak açın.

Telefon açıldığında menüye bakın. SuperSu uygulamasının yüklenmiş olması gerekmektedir. Bu telefonun rootlandığı anlamına gelmektedir. Root işlemini kaldırmak isterseniz  SuperSu uygulamasına girip ayarlardan Root Kaldırma seçeneğini kullanabilirsiniz.

8 thoughts on “Samsung i9300i Galaxy S3 Neo Duos Root Yapma”
    1. Maalesef sadece cert dosyasi yazilabiliyor. Ulkemizde de klon telefon kullanmak yasak oldugu icin cert dosyasi sadece yetkili servisten alinabilir.

    1. Dosyaların hepsini indirip sadece 1. dosyayı winrar veya winzip ile bir klasöre çıkarın.

      lütfen makaleyi dikkatlice okuyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir