Samsung Galaxy Tab 4 tablet bilgisayarınızda yazılımsal olduğunu düşündüğünüz sorunlar baş gösterdiğinde ya da kilit engellemeleriyle karşılaştığınızda formatlama işlemiyle sorunu çözmeyi deneyebilirsiniz.

Formatlama işlemi cihaza sonradan yüklenmiş tüm veri ve uygulamaları sileceğinden lütfen mümkünse işlem öncesi veri yedeği alın. Ayrıca tablet şarj düzeyinin en az %25 olmasını sağlamak da cihazın işlem sırasında düşük şarj dolayısıyla kapanıp, zarar görmesini engelleyecektir.

Tab 4’e format atmak için kullanılabilecek 2 farklı yol var. Anlatacağımız yollar T230, T231, T232, T330, T530 gibi Galaxy Tab 4’ün tüm ürün kodları için geçerlidir!

Kullanılabilecek ilk yol için menüye erişebiliyor olmanız gerekir; Ayarlar> Yedekle ve sıfırla(Genel bölümünde, Hesaplar başlığı altında)> Fabrika ayarlarına sıfırla> Cihazı sıfırla> Tümünü sil yörüngesini izlemelisiniz.

Diğer yol ise daha çok kilit desenlerinin unutulması bloke edilmesi gibi durumlarda kullanılan donanımdan format yani tuşlarla format . Tabi bu seçeneği menüye erişimde sıkıntı çektiğiniz her durum için kullanabilirsiniz. Bu yöntemin mantığı, telefonun bazı fiziksel tuşlarını kullanarak kurtarma moduna(recovery mode) ulaşmak şeklindedir.

samsung-galaxy-tab-4-hard-format-atma

Donanımdan format yönteminin uygulanabilir olması için cihazı kapalı konuma getirmelisiniz. Daha sonra geçmeniz gereken aşamalar ise sırasıyla şu şekilde;

 • Ana ekran(home), ses açma ve güç(kilit) tuşlarına birlikte basarak telefonu açın.
 • Telefon açılıp, ekranda marka model bilgisi belirdiğinde yani Samsung Galaxy Tab 4 yazısını gördüğünüzde güç(kilit) tuşunu bırakın ve diğer tuşlara basmaya devam edin. 
 • Bir süre sonra telefon Android robotu gösterecek ve hemen ardından kırmızı-mavi renkli yazıların bulunduğu bir ekrana geçecek.
 • Karşınıza gelecek ekran, kurtarma modu ekranı. Burada seçenekler arasında aşağı-yukarı gidebilmek için ses tuşlarını, onay için ise güç tuşunu kullanmalısınız.
 • Ses kısma tuşuyla ‘Wipe data/factory reset‘ seçeneği üzerine gelerek güç tuşuyla onaylayın.
 • Yeni ekran teyit amaçlı. Yine ses kısma tuşuyla ‘Yes–delete all user data‘ seçeneği üzerine gelin ve yine güç tuşuyla onaylayın.
 • Telefon sıfırlama işlemini yapacak ve ilk ekrana dönecek. Bu aşamada aynı mantıkla ‘Wipe cache partition‘ seçeneğini de onaylamak telefonun bazı uygulama hataları vermesini engelleyecektir.
 • Son olarak ‘Reboot system now‘ seçeneğini güç tuşuyla onaylayarak, telefonun yeniden normal bir şekilde başlatılmasını sağlayabilirsiniz.

İşlem bu kadar! Artık kurulumu yaparak, tableti yeniden kişiselleştirmeye ve kullanmaya başlayabilirsiniz.

4 thoughts on “Samsung Galaxy Tab 4’e Nasıl Format Atılır?”
 1. Merhaba,
  t232 telefon ozellikli tableti var.
  format atmak istiyorum fakat telefon özelliği gider diye korkuyorum.
  nasıl format veya fabrika ayar şeklinde birsey yapmam lazım. telefon özelliği gitmeden

  1. Alper merhaba. Telefon özelliği gitmesi gibi bir durum söz konusu değil. Formatlama işlemi cihazı fabrika ayarlarına döndürür ve kendi özelliklerinden herhangi birine zarar gelmez.

 2. t230 yzılım yuklemem lazım ama full flash lazım z3x ten indirip yuklediğimde virus temizlenmiyor elinizde vardı yazılım dosyası?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir