Vodafone Smart 6 (VF-995N) akıllı telefonunuzda yazılımsal olduğunu düşündüğünüz sorunlar baş gösterdiğinde ya da kilit engellemeleriyle karşılaştığınızda formatlama işlemiyle sorunu çözmeyi deneyebilirsiniz.

Formatlama işlemi cihaza sonradan yüklenmiş tüm veri ve uygulamaları sileceğinden lütfen mümkünse işlem öncesi veri yedeği alın. Ayrıca akıllı telefon şarj düzeyinin en az %25 olmasını sağlamak da cihazın işlem sırasında düşük şarj dolayısıyla kapanıp, zarar görmesini engelleyecektir.

Turkcell T60’a format atmak için kullanılabilecek 2 farklı yol var. Bunlardan ilki için menüye erişebiliyor olmanız gerekir; Ayarlar> Yedekle ve sıfırla> Fabrika verilerine sıfırla> Telefonu sıfırla> Her şeyi sil yörüngesini izlemelisiniz.

Diğer yol ise daha çok kilit desenlerinin unutulması bloke edilmesi gibi durumlarda kullanılan donanımdan format. Tabi bu seçeneği menüye erişimde sıkıntı çektiğiniz her durum için kullanabilirsiniz. Bu yöntemin mantığı, telefonun bazı fiziksel tuşlarını kullanarak kurtarma moduna(recovery mode) ulaşmak şeklindedir.

vodafone-smart-6-hard-format-atmaDonanımdan format yöntemini uygulayabilmek için öncelikle cihazı kapalı konuma getirin. Daha sonra geçmeniz gereken aşamalar ise sırasıyla şu şekilde;

 • Ses açma ve güç(kilit) tuşlarına birlikte basarak telefonu açın.
 • Telefon açılıp ‘powerd by Android’ yazısı belirdiğinde güç(kilit) tuşunu bırakın ve ses açma tuşuna basmaya devam edin. 
 • Bir süre sonra telefon Android robotu gösterecek ve hemen ardından kırmızı, mavi yazıların bulunduğu bir ekrana geçecek.
 • Karşınıza gelecek ekran, kurtarma modu ekranı. Burada seçenekler arasında aşağı-yukarı gidebilmek için ses tuşlarını, onay için ise güç tuşunu kullanmalısınız.
 • Ses kısma tuşuyla ‘Wipe data/factory reset‘ seçeneği üzerine gelerek güç tuşuyla onaylayın.
 • Yeni ekran teyit amaçlı. Yine ses kısma tuşuyla ‘Yes–delete all user data‘ seçeneği üzerine gelin ve yine güç tuşuyla onaylayın.
 • Telefon sıfırlama işlemini yapacak ve ilk ekrana dönecek. Bu aşamada aynı mantıkla ‘Wipe cache partition‘ seçeneğini de onaylamak telefonun bazı uygulama hataları vermesini engelleyecektir.
 • Son olarak ‘Reboot system now‘ seçeneğini güç tuşuyla onaylayarak, telefonun yeniden normal bir şekilde başlatılmasını sağlayabilirsiniz.

İşlem bu kadar! Artık kurulumu yaparak, telefonu yeniden kişiselleştirmeye ve kullanmaya başlayabilirsiniz.

NOT: Bu işlemi telefonunuz açıkken de uygulayabilirsiniz! Telefon açıkken ses açma ve güç taşlarına yaklaşık 10 saniye süreyle basılı tutarak, kurtarma moduna ulaşabilirsiniz.

18 thoughts on “Vodafone Smart 6 Modeline Nasıl Format Atılır?”
 1. Telefonum Vodafone Smart Ultra 6. Yazılan yönergeleri uyguladım. Fakat şu an ekranda dönen yuvarlak var ve telefon açılmıyor. Sadece siyah ekran ve dönen yuvarlak var. Bekledim ama hâlâ telefon açılmıyor. Ne yapmalıyım?

  1. Uğur merhaba. Bu modellerde işlem sonrası açılış süresi çok uzun olabiliyor. Yuvarlak dönüyorsa, telefon büyük ihtimalle donmamıştır. Sabırla bekle, saatler sürse de kurulum ekranına ulaşacaktır.

    1. Patlayacağını sanmam ama bekleme süren 3 saati geçerse güç(kilit) tuşuna 15 saniye kadar basılı tutarak telefonun yeniden başlamasını sağlayabilirsiniz.

 2. Tama telefo formatlanıp sıfırlanıyor ama bu seferde facebook messanger gibi uygulamalar cihazınızla uyumlu değildir deyip yüklemiyor?

    1. O zaman yeni yazılım yüklemek gerekebilir ki bunun için de yetkili servise başvurmak en doğrusu.

     1. Bilgiler için teşekkür ederim; yetkili servis istanbul da ben bursada, yeni yazılım internette aradım ama bulamadım. bildiğiniz bir link varmı? bir de hangi uzantılı yazılımı aramalıyım? yada ismi ne veya ne gibi aratmalıyım?. Marka model yazıyorum sonuçta “Vodafone VF-995N Smart Ultra 6” ama bulamıyorum.

    2. Benim telefonun smart 6 fabrika ayarlarına döndükten sonra eski kullanıcı hesabı değil diye uyarı verip açılmıyor

 3. Merhabalar Video daki şekilde format atıyorum. Telefon açıldıktan sonra Gmail istiyor yazıyorum fakat kabul etmiyor sürekli olarak aynı ekrana geri atıyor. ne yapmam gerekiyor. farklı g mailde denedim yedekleme yaptığım g mailide denedim fakat çözüm bulamadım. yardımlarınızı bekliyorum.

  1. Akın merhaba. Videonun altında aynı şikayetleri iletmiş arkadaşların paylaşımlarını görebilirsin. Böyle bir sorun maalesef var ve çözümü sadece yetkili servise başvurmak.

 4. yaaa gerçekten çok işe yaradı çok teşekkür ederim şahsım adına :) varolun..kolay gelsin.

  1. Unuttuğunuz güvenlik şifrelerinden birisiyse yukarıda anlatılan ikinci yöntemi kullanabilirsiniz. Tüm verilerinizin silineceğini unutmayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir