LG G5 akıllı telefonunuzun desen kilidi unuttuysanız ya da bloke ettiyseniz, tek seferde ayar veya veri sıfırlaması yapmak istiyorsanız, donma, ağırlaşma, uygulama hataları gibi yazılımsal sorunlar yaşıyorsanız, format atma yoluna giderek, telefonunuzu fabrika ayarlarına döndürmeyi deneyebilirsiniz.

LG G5’e format atmaya karar verdiğinizde lütfen önce mümkünse yani menüye ulaşabiliyorsanız veri yedeği alın ve işlem sırasında telefonun düşük şarj nedeniyle kapanıp, yazılımsal olarak zarar görmesini engellemek adına da şarj düzeyinin en az %25 olmasına dikkat edin! İşlem sırasında telefonunuzda sim ya da hafıza kartının bulunması önemli değildir, işlemden etkilenmeyecekler. Ayrıca telefonunuzu formatlamak telefonu garanti dışı da bırakmaz yani garantisini etkilemez.

LG G5’e format atabilmek için 2 farklı yol bulunur. Bunlardan ilki için menü üzerinden Ayarlar> Genel> Yedekle ve sıfırla> Fabrika ayarlarına sıfırla> Cihazı sıfırla> Tümünü sil yörüngesini izlemelisiniz. Son dokunuşla birlikte telefon sıfırlama işlemi için kapanır ve temizlenmiş olarak yeniden başlar.

ÖNEMLİ NOT: Android 5.1.1 ile beraber gelen OEM kilidi özelliği nedeni ile menü harici formattan sonra cihaz Google hesabı istemektedir. Telefonda daha önce kullanmış olduğunuz gmail hesabını girerek kilidi açabilirsiniz. Gmail hesabını bilmiyorsanız internette anlatılan OEM kilidini kırma yöntemlerini denemeniz gerekecek. Yöntemler işe yaramazsa yetkili sevisine baş vurmanız gerekecek.

lg-g5-format-atma

  • 1.Adım: Cihazınızda güç tuşu ve ses kısma tuşlarını kullanarak, aynı anda birkaç saniye basılı tutun, LG logosunu gördüğünüzde güç tuşunu bırakıp yeniden basın. Karşınıza beyaz bir ekran gelecek, burada dokunmatik çalışmaz. Güç tuşu ile onaylıyoruz, ses kısma ve ses açma tuşları ile aşağı-yukarı yapıyoruz.
  • 2.Adım: Ses kısma tuşu ile ‘YES’ seçeneği üzerine gelin ve güç tuşuyla onaylayın. Yine benzeri bir ekran çıkar ki burada da yine ses kısma ile ‘YES’ seçeneği üzerine gelip, güç tuşuyla onaylamanız gerekecek.

Ekran bir Android robot ve “siliniyor” yazısı gördüğünüzde anlayın ki sıfırlama işlemi başlamıştır. Sabırla kurulum ekranını görmeyi bekleyin ve kurulum ekranını gördükten sonra kurulumuzu yaparak, telefonu yeniden aktif hale getirin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir