LG D821 Nexus 5 telefonunuzu yazılımsal olduğunu düşündüğünüz problemler, tek seferde ayar ya da veri sıfırlaması, ekran kilit deseni-güvenlik kodunu unutma-bloke etme gibi sebeplerden formatlamak isterseniz bunu aşağıda anlatacağımız yöntemlerle yapabilirsiniz.

Formatlama işlemi telefona sonradan yüklenmiş tüm veri ile uygulamalar sileceğinden, mümkünse işlem öncesi veri yedeği alın ve işlem sırasında telefonun düşük şarj dolayısıyla kapanmaması için telefonu iyice şarj ederek en az %50 seviyesinde olmasını sağlayın.

LG Nexus 5, Android işletim sistemi kullanan bir model ve formatlama işlemi için iki farklı yöntem bulunuyor. Bunların ilki için menüye ulaşabiliyor olmanız gerekir; Menü> Ayarlar> Yedekle ve sıfırla> Fabrika ayarlarına sıfırla> Cihazı sıfırla> Her şeyi sil yörüngesini izleyip, onay vermelisiniz. Onay sonrası telefon  sıfırlama işlemi için kapanır ve temizlenmiş olarak yeniden başlar.

Diğer yöntem ise ekran kilit desenini-güvenlik kodunu bloke etme-unutma, uygulama ya da işletim sistemi hatalarından menüye erişimde zorluk çıkaran telefonlar için en etkili yol olan ‘donanımdan format’ yöntemi… Bunun için telefonun fiziksel tuşlarını kullanarak, telefonun onarım moduna(recovery mode) ulaşmalısınız.

lg-nexus-5-hard-format-atma

 

Telefonu kapatın ve ses kısma, ses açma ile açma-kapama(kilit) tuşlarına birlikte basarak telefonu açın.

Android robotu görene kadar tuşları bırakmayın, robot belirdiğinde tuşları bırakabilirsiniz, telefon bir süre sonra sistem ekranına ulaşacaktır.

Burada ses açma ve ses kısma tuşlarını kullanarak, üst bölümde ‘Recovery Mode’ yazısını yakalamalısınız. Ekranın en üst bölümünde kırmızı renkli ‘Recovery Mode’ yazısı belirdiğinde açma-kapama(kilit) tuşuna basın. Bu işlem telefonun onarım ekranına ulaşmasına yardımcı olacaktır.

Onaylama işlemi sonrası gelecek ekranda farklı bir robot figürüyle karşılaşırsınız. Son olarak açma-kapama(kilit) tuşuna basın ve hemen ardından ses açma tuşuna basın. Bu işlem sizi sistem ekranına ulaştırmazsa ses açma tuşuna bir daha basın!

Gelecek olan sistem ekranında dokunmatik çalışmaz! Ses kısma tuşuyla ‘Wipe data/factory reset’ seçeneği üzerine gelin ve açma-kapama tuşuyla onay verin.

Yeni gelecek ekran teyit amaçlıdır; yine ses kısma tuşuyla ‘Yes-delete all user data‘ seçeneği üzerine gelin ve yine açma-kapama tuşuyla onay verin.

Telefon formatlama işlemini otomatik olarak yapar ve ilk ekrana döner. Burada ‘Wipe cache partition’ seçeneğini de aynı mantıkla onaylamak, telefonun gereksiz ön belleğinin temizlenmesini sağlayacaktır.

Son olarak ‘Reboot system now‘ seçeneğini onaylayarak telefonu normal şekilde yeniden başlatabilirsiniz.

İşlem tamam! Artık telefonunuzu yeniden kişiselleştirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir