Sony Xperia Z2 model telefonunuzda eski bir sürüm yazılım kullanıyorsanız telefonunuzu güncellemenizi öneriyoruz. Güncel yazılım, tespit edilmiş açık ve hataların giderilmesinin yanı sıra yeni-ek özellikler demektir.

Sony Ericsson Xperia serilerini güncellemenin iki yöntemi var. İlk yöntem olarak telefonunuzu Wi-fi üzerinden güncelleyebilirsiniz. Bunun için bağlanabileceğiniz bir kablosuz ağa ihtiyacınız olacak. Kablosuz ağa bağlanın ve Menü> Ayarlar> Telefon hakkında> Yazılım güncelleme yörüngesini izleyerek yazılım güncellemelerini kontrol edin. Güncelleme bulunduğunda telefon sistemi bu güncellemeyi kurmanız için sizi yönlendirecektir.

Wi-fi ile güncelleme bulamadığınızda veya bu yöntem ile ilgili sorun yaşadığınızda Sony PC Companion programı ile de güncelleme yapmayı deneyebilirsiniz. Bu yöntem bilgisayar üzerinden yapıldığından daha sağlıklıdır. Yazılım güncellemesinin Sony masaüstü programıyla nasıl yapıldığını görmek için makalenin sonundaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Eğer telefonunuz normal şekilde çalışmıyorsa, sürekli reset atıyorsa veya model-desen kilidi yüzünden bloke olmuşsa, yine Sony PC Companion programı ile telefonunuzu normal çalışır hale getirebilirsiniz. Sony Ericsson ve Sony Xperia modellerine donanımsal format atılamadığından yani onarım moduna(recovery mode) tuşlarla ulaşılamadığından, Xperia modellerine sadece yazılım yüklemesi yaparak format atabilirsiniz. Bu yükleme esnasında yedekleme yapmazsanız, işlem sonrası telefonunuza sonradan yüklenmiş tüm kişisel bilgi-veri ve uygulamalar silinerek, ayarlarınız da sıfırlanmış olur. Yani telefonunuz aynı zamanda formatlanmış da olacaktır. Nasıl yapıldığını görmek için de aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Sony Xperia Modellerine Format Atma – Yazılım Yükleme

14 thoughts on “Sony Xperia Z2 Yazılım Yükleme – Güncelleme – Format Atma”
 1. tlf kendi kendine dokunmatiği çalışıyor güncellemede çok oldu gelmeyeli tlf kullanamıyorum

  1. Merhaba, kendi kendine dokunma genelde ekran bozuk olduğunda meydana gelir, bir teknik servise götürüp arıza tespiti yapılmasını isteyin.

 2. Orjinal stock romdur.

  Device: Xperia Z2 (D6503)
  CDA: 1282-1401
  Market: Turkey
  Operator: Customized TR
  Network: GLOBAL-LTE
  Version: 23.4.A.1.264 / R2C
  ANDROİD 5.1.1 SÜRÜM

  Xperifirmden indrimiştim. Türkçe romdur

  Ftf uzantılı romu flash tool ile yükleyebilirsiniz. İnternette rom yükleme ile ilgili tüekçe döküman mevcut.
  Rom linki
  https://my.pcloud.com/publink/show?code=XZdlAaZxtSBYoxSLkbGiCCiOlfLv0sraCmX
  Rom yükleme aracı Sony Flash Tool
  https://my.pcloud.com/publink/show?code=XZyVvaZK2EBIo8uxRHvAbmOCeyKCfbg0EKV
  z2 driver
  https://my.pcloud.com/publink/show?code=XZBVvaZtieDemhYIDzLj4foG4w6qk53sN1k

  1. selamun aleyküm . experia z2 (D6502) için bi öerin var mı?
   çünkü sony compania dan sürüm desteklemiyo.
   tuşlarlada reset atamıyorum.
   şimdiden teşekürler.

   1. Yukarıdaki yorumda da belirtildiği gibi Flash Tool uygulaması ile yazılım yüklemesi araştırmalısınız.

 3. telefonum bana rootlu gelmişti, telefoncudan güncellemesini yapmasını söyledim o d 6.1 güncellemesini yapmış, şu an flaş okumuyo telefon

 4. bende ayarlar kısmından telefonuma format attım ama suan telefonumun ekranında ne ayarlar ne mesajlar nede muzık vs. gıbı hıc seçenek yok dılıde farklı cozemıyorum bır turlu yardım edersenız sevınırım teşekkürler

 5. Telefonum sony z2 modeli kliksadan aldığım için sony yazılımı nı yükleyemiyorum.servisi aradım telefon paralel ithalat olduğu için yazılımıyla oynanmış diyor ve Android 5.1.1 yükleyemessin diyor bunu nasıl çözerim saygılar

  1. Makalenin en altındaki bağlantıda anlatılan yöntemle cihazınıza en güncel yazılımı yükleyebilirsiniz. Tabi bu yazılımın versiyonu 5.1.1 olmayabilir. Paralel ithalat yapılmış ülkenin en güncel versiyonu olacaktır.

 6. Sony xperia z2 ye sistem güncellemesini yaptım hiç yaptıktan sonra birşey yapmadan sarjı hemen bitirmeye başladı benim sarj 2 gün dayanırken şimdi 1 güne düştü yeni güncellemeyi sevmedim bu soruna çözüm bulun

  1. telefonu kapalıuyken şarja takın %100 dolsun. sonra açıp tektrar şarja takın yine %100 olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir