Apple’ın Eylül ayında piyasaya sürdüğü yeni modellerinden iPhone 5C’nin istenen satış rakamlarına ulaşmamasına farklı bir görüş getirildi.

Apple merakla beklenen plastik kasalı ve renkli 5C modelinde istediği satış rakamlarına ulaşamadı.

Huffington Post sitesinde yer alan bir yorum haberde, iPhone 5C’nin neden istenen satış rakamlarına ulaşmadığına yönelik farklı bir görüşe yer verildi.

Analizde, 5C’nin kullanıcıları kıskandırmadığı için çok satmadığı kaydedildi. Bununla birlikte, modelin renkli kasası dışında diğer iPhone modellerinden farklı bir şey sunmadığı, bu yüzden de insanların ürüne sahip olamadıkları için kendilerini kötü hissetmedikleri belirtildi.

iPHONE 5C SOSYAL STATÜYÜ DESTEKLEMİYOR
Analizde, tüketici alanında önemli danışmanlardan biri olarak kabul edilen Roger Dooley’nin de görüşlerine yer verildi.

Dooley, “Eski zamanlarda insanlar kendilerini ispat etmek ve diğerlerinden üstün görmek için ava çıkıp bulabildikleri en büyük geyiği avlar ya da en büyük aslanı öldürür, onun dişini boynunda taşırdı. Şimdiki zamanlarda da sosyal statü göstergeleri teknolojik ürünlere dönüştü.

Ancak iPhone 5C insanlara bu hissi vermiyor” dedi.

ucuz-plastik-iphone-5c-ne-kadar-satiliyor

 

SATIŞ RAKAMLARININ DETAYLARI VERİLMEDİ
Apple CEO’su Tim Cook yeni iPad tanıtımında yaptığı konuşmada bu yıl toplam 9 milyon iPhone sattıklarını açıkladı. Cook, yeni modeller iPhone 5S ve 5C’nin satış detaylarını paylaşmadı.

Uzmanlar bunun modellerde istenen rakamların görülmediğinin bir işareti olduğuna dikkat çekiyor.  UCUZ DEĞİL 5C adındaki C’nin “cheap” yani “ucuz” olmasını bekleyen tüketiciler, normal iPhone modellerinden bile daha pahalı bir ürünle karşılaştı.

Model iki yıllık kontratla 199 dolara satılsa da nakit alımlarda 549 dolara satılıyor. Bu da normal bir iPhone fiyatından bile fazla bir rakam.

ntvmsnbc

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir