Akıllı telefon piyasasında eski günlerine dönmeyi hayal ederken üçüncü çeyreği 1 milyar dolar zararla kapatan BlackBerry, teknik bilgisi ve patentlerini isteyen birçok firmanın takibine takıldı. En son söylentiler, Apple’ın eski CEO’su John Sculley’in BlackBerry’yi kurtarmak istediği yönünde.

Teknoloji devlerinin satın alım listesinde yer alan BlackBerry, CEO değişikliğiyle taze kan bulabilir. Apple’ın 1993’e kadar CEO’luk görevini yapmış olan John Sculley’in, Kanadalı akıllı telefon üreticisinin başına geçmek istediği öne sürüldü.

Steve Jobs’ı Apple’dan uzaklaştıran isim olarak anılan ve Pepsi’nin ardından 1983 yılında Apple CEO’luğuna gelen Sculley’in, BlackBerry’yi ayağa kaldırmak için ‘ortak bir teklif hazırladığı’ öne sürüldü.

‘YENİ LİDER LAZIM’
Globe and Mail’in haberine göre, Sculley iddiaları ne reddetti ne de kabul etti ancak her zaman ilgi gösterdiği BlackBerry’nin patronu olma şansını da değerlendirmek istiyor. Sitenin haberine göre, ‘BlackBerry’nin  gelecekteki değerinin çok yüksek olduğunu’ öne süren Sculley, ‘yeterli tecrübesi ve stratejik planı olmayan insanlarla gelecekte çok güçlük çekileceğini’ söyledi.

BlackBerry için en büyük teklifi şu ana kadar 4.7 milyar dolar ile Fairfax Financial Holdings adlı sigorta şirketi yaptı. Diğer adaylar arasında Çinli bilgisayar devi Lenovo, ABD’li telekomünikasyon ve BT şirketi Cisco, arama motoru devi Google yer alıyor.

Fairfax’ın teklifi BlackBerry’nin tüm birimlerini kapsarken, Kanadalı firma toparlanma sürecinde birimlerini bölmek istemiyor.

ntvmsnbc

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir