General Mobile 4G Dual Modeline Nasıl Format Atılır?

General Mobile 4G Dual (Android One) akıllı telefonunuzda yazılımsal olduğunu düşündüğünüz sorunlar oluşmaya başladıysa, tek seferde ayar-veri sıfırlaması yapmak istiyorsanız ya da ekran kilit desenini unutmak-bloke etmek gibi problemler ortaya çıktıysa, bunları formatlama işlemiyle çözebilmeniz mümkün olur.

Formatlama işlemine karar verdiyseniz öncelikle mümkünse verilerinizin yedeğini alın ve akıllı telefon şarj düzeyinin en az %25 olmasını sağlayın.

ÖNEMLİ NOT: General Mobile 4G Dual’in sıfırlanması, temizlenmesi uzun(15-20 dakika kadar) sürebilir. Lütfen sıfırlamaya onay verdikten sonra işlemin bitmesini bekleyin. İşlem sırasında telefonu açıp, kapamaya çalışmayın ve bataryasını çıkarmayın!

ÖNEMLİ NOT 2: General Mobile 4G Dual’i sıfırladıktan sonra tekrar kurulum aşamasına geçtiğinizde, telefon daha önce kurulmuş Gmail hesabının bilgilerini isteyebilir. Lütfen buna karşın hazırlıklı olun!

General Mobile 4G Dual modeline format atabilmek için 2 farklı yol bulunur. Bunlardan ilki için menü üzerinden Ayarlar> Yedekle ve sıfırla> Fabrika verilerine sıfırla> Telefonu sıfırla> Her şeyi sil yörüngesini izlemelisiniz.

Diğer yol ise ekran kilit deseni ve diğer tüm güvenlik kodlarının kaldırılmasında kullanılan donanımdan format ki bu yöntemi telefonun menüsüne ulaşamadığınız her durum için kullanabilirsiniz. İşlem mantığı telefonun bazı fiziksel tuşlarını kullanarak kurtarma moduna(recovery mode) ulaşmak şeklindedir.

Donanımdan format seçeneğini uygulayabilmek için geçmeniz gereken aşamalar şu şekilde;

general-mobile-4g-dual-hard-format-atma

 • Telefonu kapatın ve telefonu ses açma ile güç(kilit) tuşlarına birlikte basarak açın.
 • Altında ‘Komut yok’ yazısı bulunan Android robotu görene kadar tuşları bırakmayın. İlgili bölümle karşılaştığınızda tuşları bırakabilirsiniz.
 • Bu bölümden itibaren dokunmatik çalışmayacak. Kurtarma moduna geçebilmek için güç(kilit) tuşuna basılı tutun ve ardından bir kez ses açma tuşuna basın.
 • Karşınıza gelecek ekran, kurtarma modu ekranı. Burada seçenekler arasında aşağı-yukarı gidebilmek için ses tuşlarını, onay için ise güç tuşunu kullanmalısınız.
 • Ses kısma tuşuyla ‘Wipe data/factory reset‘ seçeneği üzerine gelerek güç tuşuyla onaylayın.
 • Yeni ekran teyit amaçlı. Yine ses kısma tuşuyla ‘Yes–delete all user data‘ seçeneği üzerine gelin ve yine güç tuşuyla onaylayın.
 • Telefon sıfırlama işlemini yapacak ve ilk ekrana dönecek. Bu aşamada aynı mantıkla ‘Wipe cache partition‘ seçeneğini de onaylamak telefonun bazı uygulama hataları vermesini engelleyecektir.
 • Son olarak ‘Reboot system now‘ seçeneğini güç tuşuyla onaylayarak, telefonun yeniden normal bir şekilde başlatılmasını sağlayabilirsiniz.

İşlem bu kadar! Artık kurulumu yaparak, telefonu yeniden kullanmaya başlayabilirsiniz.


Author: Tayfun Sağır

20 thoughts on “General Mobile 4G Dual Modeline Nasıl Format Atılır?

 1. Slm arkadaşlar benimde general mobil tlfonu yanlışlıkla gunceledi gool hesabıma giremiyorum. Tlfonu acamiyom bilen arkadaşlar varsa yardımcı olursa sevinirim tskler simdiden

  1. Erdem merhaba. Android One serisi ürünlerin bazıların söz konusu hata mevcut ve çözümü yeniden yazılım yüklemesi yapmak ya da yetkili servise başvurmak.

 2. Bataryayı cıkardım telefon acılıyor GENERAL MOBİLE yazısı cıkıyor sonra telefon robotu gosterip kapanıyor YARDIM ALABİLİRMİYİM ACİL

    1. Çökmüştür o zaman. Size gönderdiğimiz link ile sorunu çözmeyi denemeli, sonuç alamazsanız yetkili servise başvurmalısınız.

 3. Telefonun kendiliğinden kapan ip açılıyor ne yapabilirim lütfen yardımcı olursanız sevinirim

  1. Tunahan merhaba. Menüde kalmana imkan tanıyor mu yoksa sürekli yeniden başlatma mı yapıyor?

   1. Müzik falan açtığımda 5 dakika falan duruyo kapanıyor bazen 15 20 dakika da falan kapanıyor ama müzik açtığımda fazla durmuyor kapanıyor

    1. Önce başka bir batarya denenmesi gerekiyor. Eğer farklı bir batarya ile de aynı sorun devam ederse, telefonu fabrika ayarlarına döndürüp, denemek gerekecek.

  1. Güç tuşuna uzun basmayı denediniz mi? Telefona elektrik geliyor mu? Yani ekranda herhangi bir hareketlilik var mı?

 4. Meraba bana acil yardim edin telefonum general mobayli 4g dual guncelleme yapârken pataryasini cikardim actigimda komut yok yazdi format attim ama duzelmedi ne yapmam lazim simdiden tesekkur ederim

  1. Gece 2’de yorum yapıp, acil yardım beklemek baya iyiymiş!

   Güncelleme gibi yazılımsal işlemler yaparken bataryayı çıkarmamalısınız! Bu ciddi zararlara yol açabilir ki şu an sizin telefonunuz böyle bir durumla karşı karşıya olabilir!

   Telefonu bir kaç kez daha tuşlarla formatlamayı deneyin. Olmaz yetkili servise başvurmalısınız. Yazılım yüklemesi yapılacaktır. Ama bataryayı nasıl çıkardığınız söylemeyin, açılmıyor şikayetiyle gidin.

 5. hard reset atım ve wifi bağlandım benden google hesabı istiyor hesabımı ve şifremi giriyorum telefon açılmıyor tekrar beni başa alıyor bu konuda ne yapabilirim

  1. Telefona daha önce kurduğunuz Gmail hesabının bilgilerini girmeniz gerekiyor. Eğer bilgilerden emin olmanıza rağmen kabul etmiyorsa yetkili servis ile irtibata geçmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir