Apple iPhone Seri(imei) Numarası Öğrenme

Apple iPhone akıllı telefonlarda seri(imei) numarasını öğrenmek için bir kaç farklı yöntem bulunuyor. iPhone modelleri sabit kasalı ürünler olduğundan bataryayı çıkarıp, bataryanın altından seri numarasına görme şansınız yok! Bu nedenle farklı iPhone nesilleri için farklı yöntemlerle birlikte, birbirine benzer bir kaç yol var.

Öncelikle tüm iPhone modelleri için geçerli olan yöntemlere bakalım…

iPhone modellerinde seri numarası öğrenmek için kullanabileceğiniz ilk yöntem, tüm mobil cihazlar için geçerli olan *#06# tuşlamasını yapmaktır. Arama(tuşlama) tuşlama ekranına gelin ve *#06# tuşlamasını yapın. Seri(imei) numarası ekranda belirecektir.

Diğer bir yöntem ise menüyü kullanmak; Menü> Ayarlar> Genel> Hakkında> IMEI yörüngesini izleyin. Bu bölümden cihazın imei numarasını görebilirsiniz.

Genel kullanılabilir son yöntem ise cihazı iTunes programına bağlayıp, programın cihazı bulmasını beklemelisiniz. Program cihazı gördüğünde görseldeki gibi seri numarası dahil bir çok özet bilgiyle karşılaşırsınız.

iphone-imei-numarasi-ogrenmeŞimdi de farklı serilerdeki farklı yöntemlere göz atalım….

Apple iPhone 3. ve 4. Nesil Seri(imei) Numarası Öğrenme
Apple iPhone 3G, iPhone 3GS ve iPhone 4 ile iPhone 4S
modellerinde seri(imei) numarası öğrenmek için benzer yöntemler kullanılabilir. Bunun için yukarıda tüm modelleri için geçerli yöntemleri kullanmanın yanı sıra sim kart takılan aparatın üstüne de bakabilirsiniz.

Yani sim kartı yerleştirdiğiniz aparatı çıkarın ve üstüne bakın. Eğer sim kart takma aparatınız değişmediyse, telefonun imei numarasını bu bölümde bulabilirsiniz.

Apple iPhone 5. Nesil Seri(imei) Numarası Öğrenme
Apple iPhone 5, iPhone 5C ve iPhone 5 modellerinde seri(imei) numarası öğrenme yöntemleri de benzerdir. Bu benzerlik kasa yapısından kaynaklanır. Yukarıda anlattığımız genel yöntemlerin yanı sıra telefonun arka kasasının alt bölümüne, iPhone yazısının hemen altına bakarak da seri(imei) numarasını bulabilirsiniz. Tabii bunun için de kasanın değişmemiş olması gerekir!

iphone-5-imei-numarasi-ogrenmeApple iPhone 6. Nesil imei Numarası Öğrenme
Apple iPhone 6 ve iPhone 6 Plus modellerinde de tıpkı 5.Nesil gibi imei numarası öğrenilebiliyor. Yapmanız gerekenler tuşlama(arama) ekranında *#06# tuşlaması yapmak, Menü> Ayarlar> Genel> Hakkında> IMEI  yörüngesini izlemek ve kasanın arka alt tarafındaki telefon bilgileri bölümüne bakmak.


Yukarıda anlattığımız yöntemlerden genel olanlarını çalışır durumdaki tüm iPhone modellerine uygulayabilirsiniz. Çalışmayan telefonunuz için ise nesil farklılıklarından ötürü değişen, kasa yardımlı yöntemleri kullanmalısınız.

Ayrıca yine yukarıda anlattığımız işlemler Apple marka iPod ve iPad modelleri için de geçerlidir. Yine nesil farklılığından kasa yardımıyla kullanılan yöntemler değişir ve iPhone ile benzerlik gösterir.

Author: Tayfun Sağır

1 thought on “Apple iPhone Seri(imei) Numarası Öğrenme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.