Android v2 işletim sistemi kullanan akıllı telefonunuzda DNS değiştirerek, erişimi engellenmiş sitelere ulaşmak ya da internet hızınızı arttırmak isterseniz,  bunu aşağıda anlatacağımız yöntemlerle yapabilirsiniz.

Şu an piyasadaki Android cihazların büyük bölümü Android 2.3.6 versiyonunu kullanıyor ki biz de denememizi bu versiyonda gerçekleştirdik! Ancak 2.2 ya da 2.3.3 gibi Android 4 işletim sistemine kadar olan tüm versiyonlar için geçerlidir.

Android 2 versiyonununda DNS ayarlarına ulaşabilmek için öncelikle Menü> Ayarlar> Kablosuz ve ağlar>  Wi-Fi Ayarları yörüngesini izleyerek, kablosuz özelliğini aktif hale getirmelisiniz.

Wi-fi özelliğinizi açın ve geçerli bir ağa bağlanın.

Daha sonra menü(seçenekler) tuşuna basarak, görselde aktarmaya çalıştığımız gibi ‘Gelişmiş‘ seçeneğine dokunun.

Dokunma sonrası açılan yeni menü, sizi Wi-fi özelliğine dair tüm opsiyonlara ulaştıracaktır.

İlgili sayfada aşağı doğru inerek ‘Statik IP Kullan’ seçeneğine onay tiki atın.

Tikin atılmasıyla aşağıda yer alan DNS 1 ve DNS 2 seçenekleri üzerinde yetki kazanırsınız. İlgili alanlara geçerli DNS adreslerini girerek, ‘Tamam‘ seçeneğine dokunun ve son olarak işlemi kaydedin.

Yaptığınız ayarların geçerli olabilmesi için Wi-fi özelliğini kapatarak, tekrar açın. İşlem tamam!

NOT: Yukarıda anlattığımız yöntem tüm Android 2 işletim sistemi kullanan markalar için geçerlidir. Ancak marka arayüzünden dolayı ifade farklılıkları olabilir. Bu durumda seçeneklerin sırasını takip etmeniz yeterli olacaktır.

Elinizde geçerli DNS adresi yoksa aşağıdaki örnekleri deneyebilirsiniz.

8.8.4.4, 8.8.8.8

208.67.220.220, 208.67.222.222

8.8.8.8, 8.8.4.4

İşlemin örneğini videomuzda görebilirsiniz.

Yukarıda anlattığımız işlemler sadece kablosuz bağlantı dahilinde geçerli olur! Eğer mobil internetinize dair DNS değişikliği yapmak isterseniz uygulama marketinden ‘Hotspot Shield VPN for Android’ uygulamasını indirebilirsiniz. Uygulamaya ulaşmak için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Hotspot Shield VPN for Android

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir