Android 4 İşletim Sisteminde DNS Değiştirme!

Android v4 işletim sistemi kullanan akıllı telefonunuzda DNS değiştirerek, erişimi engellenmiş sitelere ulaşmak ya da internet hızınızı arttırmak isterseniz,  bunu aşağıda anlatacağımız yöntemlerle yapabilirsiniz.

Şu an piyasadaki Android cihazların geneli Android 4 versiyonunu kullanıyor ki aşağıda anlatacağımız yöntem v4.0.4, v4.1.2, v4.2.2, v4.3 ve v4.4.2 gibi Android 4 işletim sistemi kullanan tüm akıllı telefonlar için geçerlidir.

Android 2 versiyonununda DNS ayarlarına ulaşabilmek için öncelikle Menü> Ayarlar> Kablosuz ve ağlar>  Wi-Fi yörüngesini izleyerek, kablosuz özelliğini aktif hale getirmelisiniz.

Wi-fi özelliğinizi açın ve geçerli bir ağa bağlanın.

Daha sonra bağlandığınız kablosuz ağın ismine basılı tutun ve seçeneklerin çıkmasını bekleyin.

Çıkan seçeneklerden altta bulunan ‘Ağ yapısını değiştir‘ seçeneğine dokunun ve yeni menünün açılmasını sağlayın. Yeni menüyü görebilmek için çıkan ekranda aşağı doğru gitmelisiniz.

Açılan yeni menüde ‘Gelişmiş seçenekleri göster’ seçeneğine dokunup, menünün daha da genişlemesini sağlayın.

Yeniden uzayan menüde aşağı doğru indiğinizde ‘IP ayarları’ bölümünü görürsünüz ki buradaki ‘DHCP‘ olan bölümü ‘Statik’ olarak değiştirmelisiniz.

Yapılan bu son hamle DNS ayarlarına ulaşmanızı sağlar. DNS 1 ve DNS 2 bölümlerine ilgili adresleri girip, ‘Kaydet‘ yaparak yeni ayarları onaylamış olursunuz.

Yeni ayarların geçerli olabilmesi için Wi-Fi özelliğini kapatıp, tekrar açmak yeterli olacaktır.


NOT: Yukarıda anlattığımız yöntem tüm Android 4 işletim sistemi kullanan markalar için geçerlidir. Ancak marka arayüzünden dolayı ifade farklılıkları olabilir. Bu durumda seçeneklerin sırasını takip etmeniz yeterli olacaktır.

Elinizde geçerli DNS adresi yoksa aşağıdaki örnekleri deneyebilirsiniz.

8.8.4.4, 8.8.8.8


208.67.220.220, 208.67.222.222

8.8.8.8, 8.8.4.4

Yukarıda anlattığımız işlemler sadece kablosuz bağlantı dahilinde geçerli olur! Eğer mobil internetinize dair DNS değişikliği yapmak isterseniz uygulama marketinden ‘Hotspot Shield VPN for Android’ uygulamasını indirebilirsiniz. Uygulamaya ulaşmak için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Hotspot Shield VPN for Android

Author: Tayfun Sağır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.