Apple iPhone Modellerinde DNS Değiştirme!

Apple iPhone telefonunuzdan DNS değiştirerek erişimi engellenmiş sitelere ulaşmak ya da daha hızlı bir internet kullanmak isterseniz bunu aşağıda anlatacağımız yöntemlerle yapabilirsiniz.

Aşağıda anlatacağımız yöntemler iOS 7 işletim sistemi üzerinde denenmiş olup, başarıyla sonuçlanmıştır. iOS 7 versiyonu altındaki işletim sistemlerinde de hemen hemen aynı yolu izleyerek işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

NOT: Anlatacağımız yöntemler iPhone 3GS, iPhone 4-4S, iPhone 5,-5C- 5S, iPhone 6 /6 Plus, iPhone SE, iPhone 7/7 Plus, iPhone 8/8 Plus ile iPhone X gibi tüm Apple marka akıllı telefonlar için geçerlidir! Aynı zamanda iOS işletim sistemi kullanan iPad ve iPod gibi Apple marka cihazlar için de işlemi uygulayabilmeniz mümkün!

iPhone cihazınızda DNS değişikliği yapmak için öncelikle Menü> Ayarlar> Wi-Fi yörüngesini izleyin ve Wi-fi özelliğini aktif hale getirin.

Daha sonra geçerli bir ağ ile bağlantı kurun. Bağlantı sağlandığında, ağ adı Wi-Fi butonu altında yerini alacaktır.

Bağlandığınız ağın ismine dokunun ve geçerli ağ ile ilgili bölüme ulaşın.

Burada görsellerde aktarmaya çalıştığımız gibi ‘DNS‘ bölümünü göreceksiniz.

Üzerine dokunun ve klavyenin açılmasını sağlayın. Otomatik belirlenmiş DNS adreslerini silerek, yenilerini yazın. Burada dikkat etmeniz gereken husus yeni DNS’leri yazarken araya virgül koymanız gerektiği! Örneğin 8.8.4.4, 8.8.8.8

Son olarak en üst soldaki ‘Wi-Fi‘ butonuna dokunarak geri çıkın. Bu aşamada yeni DNS adreslerinin geçerli olması için bağlantı koparılacak ve telefon tekrardan aynı ağa bağlanacaktır.

Yeni DSN’leri kontrol etmek için yine ağ adına dokunup kontrol edin. Eğer geçerlilik sağlanamamışsa Wi-Fi özelliğini kapatıp, yeniden açın.


Elinizde geçerli DNS adresi yoksa aşağıdaki örnekleri deneyebilirsiniz.

8.8.4.4, 8.8.8.8

208.67.220.220, 208.67.222.222


8.8.8.8, 8.8.4.4

Yukarıda anlattığımız işlemler sadece kablosuz bağlantı dahilinde geçerli olur! Eğer mobil internetinize ait DNS değişikliği yapmak isterseniz uygulama marketinde ‘Onavo Protect’ uygulamasını indirebilirsiniz. Uygulamaya ulaşmak için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Onavo Protect

Author: Tayfun Sağır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.