Turkcell T50 Turbo’ya Nasıl Format Atılır?

Turkcell T50 Turbo akıllı telefonunuzda yazılımsal olduğunu düşündüğünüz problemler başgöstermeye başladığında, ekran desen kilidini unuttuysanız ya da bloke ettiyseniz, tek sefer ayar veya veri sıfırlaması yapmak istiyorsanız formatlama işlemini deneyebilirsiniz.

Formatlamaya karar verdiğinizde lütfen önce mümkünse veri yedeği alın ve şarj düzeyinin en az %25 olmasını sağlayın.

Turkcell T50 Turbo’ya format atabilmek 2 farklı yöntem bulunur ve bu yöntemler modelin bir önceki versiyonu olan T50 ile tamamen aynıdır. Yani T50’de yapılan uygulamalar aynen T50 Turbo’ya  da uyarlanabilir. Bu aşamada Turkcell T50 Turbo’ya format atabilmek için kullanılabilecek herhangi bir kod olmadığını da belirtelim.

İlk yöntem için menüye erişebiliyor olmanız gerekir. Ayarlar> Yedekle ve sıfırla> Fabrika verilerine sıfırla> Telefonu sıfırla> Her şeyi sil yörüngesini izleyip, onay vermek yeterlidir.

İkinci yöntem ise daha çok desen kilitlerinin unutulması, bloke edilmesi gibi durumlarda kullanılır. Fakat menüye erişemediğiniz her durum için bu yöntemi deneyebilirsiniz. Yapılacak işlemin adı donanımdan format ve mantığı telefonun fiziksel tuşlarını kullanarak kurtarma moduna(Recovery mode) erişmek şeklindedir.

Donanımdan formatın uygulanabilmesi için izlemeniz gereken aşamalar sırasıyla şu şekilde;

  • turkcell-t50-turbo-hard-format-atmaTelefonu kapatın ve ses açma ile güç(kilit) tuşlarına birlikte basarak telefonu açın.
  • Android robotu ya da mavi-kırmızı renkli yazıların olduğu ekranı görünce tuşları bırakabilirsiniz.
  • Ses kısma tuşuyla ‘wipe data / factory reset‘ seçeneği üzerine gelin ve güç tuşuyla onaylayın.
  • Belirecek teyit ekranında da ses kısma tuşuyla ‘yes–delete all user data‘ seçeneği üzerine gelin ve güç tuşuyla onaylayın.
  • Telefon ilk ekrana dönecektir. Bu aşama işlem tamam, formatlama tamamlandı. Ancak bazı uygulama hatalarının önüne geçebilmek adına ses kısma tuşuyla ‘wipe cache partition‘ seçeneği üzerine gelip, güç tuşuyla onaylama yapmakta fayda var.
  • Son olarak telefonun normal bir şekilde yeniden başlaması için ilk sıradaki ‘Reboot system now‘ seçeneğini güç tuşuyla onaylayın.

Turkcell T50 Turbo kuruluma ve kişiselleştirme hazır!

 

Author: Tayfun Sağır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir