Samsung Galaxy S4 Mini 4G (I9195), yurtdışında S4 Mini LTE olarak da bilinen akıllı telefonunuzda yazılımsal olduğunu düşündüğünüz problemler varsa, önce telefonu format atmayı denemelisiniz. Format atma işlemi telefonu fabrika ayarlarına döndürecek ve varsa yazılımsal sorunların bir çoğundan kurtaracak. Ayrıca desen kilidinin unutulması-bloke edilmesi gibi durumlar için de format atma yoluna başvurmalısınız.

Format atmaya karar verdiğinizde lütfen önce mümkünse veri yedeği alın ve şarj düzeyinin en az %25 olmasını sağlayın!

I9195 modeline format atabilmek için 2 farklı yöntem bulunur ve bu yöntemler I9190 ile tamamen aynıdır. Yani adı Galaxy S4 Mini olan tüm modeller için aynı şekilde uygulanır. Galaxy S4 Mini’ye format atabilmek için herhangi bir kod bulunmadığını da belirtelim

Kullanabileceğiniz ilk yol için menüye erişebiliyor olmanız gerekir. Ayarlar> Yedekle ve sıfırla> Fabrika verilerine sıfırla> Cihazı sıfırla>Her şeyi sil yörüngesini izlediğinizde telefon formatlanmaya başlayacaktır.

Diğer yöntem ise daha çok desen kilitlerinin unutulması, bloke edilmesi gibi durumlarda kullanılır. Ama menüye erişemediğiniz her yol için bu yöntemi kullanabilirsiniz. Yapılacak işlem donanımdan format! Mantığı telefonun fiziksel tuşlarını kullanıp, kurtarma modunda(Recovery Mode) işlem yapmak.

Donanımdan formatı uygulayabilmek için izlemeniz gereken aşamalar sırasıyla şu şekilde;

samsung-i9195-hard-reset

  • Telefon kapatın ve ses açma, ana ekran(home) ile güç(kilit) tuşlarına birlikte basarak telefonu açın.
  • Telefon açılıp, Samsung logosu göründüğünde güç(kilit) tuşunu bırakarak, diğerlerine basmaya devam edin.
  • Cihaz bir süre sonra üzerinde Android robotun bulunduğu ekrana geçecek. Bu aşamada tuşlar bırakılabilir, bir süre sonra telefon kurtarma moduna geçecektir.
  • Kurtarma modunda dokunmatik çalışmaz. Aşağı-yukarı için ses tuşlarını, onay için ise güç(kilit) tuşunu kullanmalısınız.
  • Ses kısma tuşuyla ‘Wipe data/factory reset‘ seçeneği üzerine gelin ve güç tuşuyla onaylayın.
  • Yeni ekran teyit amaçlıdır; yine ses kısma tuşuyla ‘Yes — delete all user data‘ seçeneği üzerine gelin ve güç tuşuyla onaylayın.
  • Galaxy S4 Mini 4G temizleme işlemini yapacak ve ilk ekrana dönecek. Bu aşamada aynı mantıkla ‘Wipe cache partition‘ seçeneğini de onaylamak, akıllı telefonun gereksiz ön belleğini temizleyecektir.
  • Son olarak ilk sıradaki ‘Reboot system now‘ seçeneğini güç(kilit) tuşuyla onaylamak cihazın temizlenmiş olarak yeniden başlamasını sağlayacak. İşlem tamam! Galaxy S4 Mini 4G artık yeniden kuruluma ve kişiselleştirmeye hazır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir