Sony Xperia serisi akıllı telefonlar Android işletim sistemiyle çalışır ve bu işletim sistemi bazen hata kapatılması ve ek özellikler ile işletim sistemi versiyonu yükseltilmesi gibi amaçlarla güncelleme alır. Bu güncellemeler çoğu zaman kullanıcı yararına olduğundan yapılması önerilir.

Sony marka akıllı telefonlar bu güncellemeyi yapabilmek için 2 farklı yol vardır. Bunlardan ilki OTA güncellemesi diğeri ise Sony’nin yardımcı masaüstü programı olan Sony PC Companion’u kullanmak.

Güncellemeye başlamadan önce bazı detaylara dikkat etmek gerekir. Öncelikle akıllı telefonunuzu en az %80 doluluk sağlayacak şekilde şarj etmelisiniz. Yazılım güncellemeleri veri kaybına yol açmasa da doğabilecek aksiliklere karşın veri yedeği almakta fayda var. Ayrıca eğer OTA güncellemesi yapacaksanız, yani telefon üzerinden güncelleme yapacaksanız Wi-Fi üzerinden bir ağa bağlanmanızı öneririz. Çünkü güncelleme paketleri aşırı veri tüketimine yol açabilir.

Anlatacağımız yöntemler ek özellik, hata kapatma ve olası Android 4.4, Android 5, Android 5.1, Android 5.2, Android 5.3 ve Android 6 gibi versiyon yükseltilmesi gibi tüm güncellemeler için geçerlidir.

İLK YÖNTEM
OTA güncellemesi telefon üzerinden, internet yardımıyla sunucuya bağlanarak güncelleme yapma mantığını taşır. Bunun için menü üzerinde Ayarlar> Telefon hakkında> Yazılım güncelleme yörüngesini izlemeli ve güncelleme aratmalısınız. Güncelleme bulunduğunda önce indirme için sonra da kurulum için onay vermelisiniz. Geri kalan işlemleri telefon kendisi otomatik yapacak.

İKİNCİ YÖNTEM
Diğer yöntem için PC Companion kullanılmalı. Bilgisayarınızda PC Companion yoksa lütfen buraya tıklayarak, indirin ve kurun. Daha sonra programı açın ve akıllı telefonunuzu bilgisayara bağlayın. Program telefonunuzu bulduğunda model bilgisinin hemen altında güncelleme bilgisini verecektir. Burada bilgiye tıklayarak güncelleme işlemini yapabilirsiniz.

Ayrıca program ekranında bulunan’Support Zone’ seçeneğinin altındaki ‘Başlat’a tıklayıp, karşınıza çıkacak seçeneklerden sol üstte bulunan ‘Telefon / Tablet bilgisayar’ Yazılım Güncelleştirmesi’ bölümüne tıklayarak da manuel güncelleme aratıp, kurabilirsiniz. 

Sadece Sony PC Companion yönlendirmelerini takip etmeniz yeterli olacak. Bu şekilde sağlıklı bir güncelleme yapabileceksiniz.

4 thoughts on “Sony Xperia Serisi Akıllı Telefonlarda ‘Yazılım Güncellemesi’ Nasıl Yapılır?”
  1. iyi günler,sony xperia z2 telefon aldım fakat hiç bir güncelleme gelmedi.. şu an android sürümüm 4.4.4 de kaldı fakat lollipop güncellemesi gelmedi ayarlar-telefon hakkında-yazılım güncelleme dediğimde cihazınız güncel diyor. pc üzerinden güncellemeye kalktığımda ise bana sony güncelleme motoru hatası 2003 dedi.. ne yapmalıyım?

    1. Telefonunuz grey garantiyse, yani paralel ithalatsa güncelleme gecikebilir. Aldığınız hatanın çözümü için Sony PC Companion’u kaldırıp tekrar kurun ve o şekilde deneme yapın.

  2. merhaba, benım telefonumda sadece bilgisayar gerekli diyor bır oncekı vıdeodakı gıbı indirme secenegıne tıklayıpda dırek ındırmıyor nasıl çözebılırım bunu?

    1. Yapabileceğiniz bir şey yok. Güncelleme için bilgisayar kullanmalısınız. Bazı Android telefonlarda bilgisayar kullanımı mecburi bırakıkıyor. Belki güncelleme sonrası durum değişebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir