Samsung i9190 Galaxy S4 Mini Yazılım Güncellemesi Nasıl Yapılır?

Samsung i9190 Galaxy S4 Mini Android işletim sistemi kullanan akıllı bir telefon ve zaman zaman hata düzeltmeleri, ek özellik kazanımı gibi nedenlerle yazılım güncellemesi yayınlanıyor. Bu güncellemeler telefondaki mevcut hataları giderirken performansını arttırarak yeni özellikler kazanmasını da sağlayabiliyor. Şimdi bu güncellemenin nasıl yapıldığına değinelim.

Anlatacağımız yöntemler S4 Mini’nin muhtemel Android 4.3 ve 4.4 versiyonlarına güncellenmesi durumda da geçerlidir.

Yazılım güncellemesi yapabilmeniz için üç farklı yöntemden herhangi birini kullanabilirsiniz. Bunlardan ilki için bilgisayarınızı kullanmanız gerekirken, ikincisi için telefonunuzun menüsünü kullanmanız yeterli olacaktır. Ancak ikinci yöntem yazılım güncellemeleri için daha çok tercih edilir. Bu yüzden ilk yöntemi anlatırken çok fazla detaya girmeyeceğiz. Anlatacağımız son yöntem ise genellikle yurt dışı cihazlar için kullanılabilecek bir seçenek.

İşleme başlamadan telefonunuzu iyice şarj edin ve mümkünse tam olarak dolu olmasını sağlayın. Güncelleme dosyaları kurulurken telefonunuzun düşük şarj dolayısıyla kapanması umulmadık sonuçlar doğurabilir. Güncelleme sonrası verileriniz silinmez. Ancak oluşabilecek aksiliklere karşı veri yedeği almanızda fayda var.

Galaxy S4 Mini‘ye yazılım güncellemesi kurmak için kullanacağınız ilk seçenek Samsung’un masa üstü programı olan Kies‘i kullanmak. Bilgisayarınızda Kies yoksa buraya tıklayarak, indirip, kurabilirsiniz.

Programı kurduktan sonra telefonu data kablosu(orjinal olmasında yarar var) yardımıyla bilgisayara bağlayın ve programı açarak, bir süre bekleyin. Telefonun model bilgisi program ekranında belirene kadar beklemeye devam edin. Program bu esnada otomatik olarak güncelleme arar ve varsa bilgisini size verir. Bu aşamadan itibaren güncellemeyi onaylayarak, programın yönlendirmelerini takip etmek cihazınızın güncellenmesini sağlar. Eğer güncelleme olduğuna emin olmanıza rağmen program tarafından gösterilememişse Araçlar sekmesinden manuel olarak aratabilirsiniz.

Nasıl olduğunu görmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Anlatacağımız ikinci yöntem yukarıda da belirttiğimiz gibi en çok kullanılan, telefonunuzun menüsünde yer alan yardımcı araçla güncelleme yapmaktır. Eğer bu yöntemle güncelleme yapacaksanız kablosuz bir ağa bağlı olmaya özen gösterin. Zira güncelleme dosyaları zaman zaman büyük data verileri içerir ve yüksek kotalı bir internet paketiniz yoksa, çabuk tükenmesine yol açabilir.

Menü> Ayarlar> Diğer> Cihaz hakkında> Yazılım güncelleştirme yörüngesini izleyip, onay verdiğiniz telefonunuz sunucuya bağlanarak, geçerli bir yazılım güncellemesi olup-olmadığını kontrol eder. Eğer güncellenme yayınlanmışsa aşağıdaki galeride ilk görselde yer aldığı gibi bilgisi verir. Burada ‘İndir’ seçeneğine dokunarak, yazılım güncelleme paketinin inmesini(ikinci görsel) sağlayın.

Üçüncü görselde de aktarmaya çalıştığımız üzere telefon güncelleme paketini indirdiğinde de bunun bilgisini verir. Burada ‘Kur’ seçeneğine dokunduğunuz taktirde güncelleme dosyaları telefona işlenmek üzere yeniden başlatılır. Bu noktada telefonunuzun açılması zaman alabilir, lütfen kapatmaya veya bataryasını çıkarmaya çalışmayın.


Güncelleme paketindeki dosyalar verimli bir şekilde telefona işlendiğinde bunun bilgisi telefonunuz tam olarak açıldığında verilir. İşlem tamam, artık telefonunuz daha iyi bir performansla çalışacaktır.

Yazılım güncelleme için kullanabileceğiniz son seçenek ise ‘Odin’ programını kullanmak. Bu program daha çok resmi güncellemeyi almakta sorun yaşayan ya da yurt dışı olan cihazlar için tercih edilir. Bu yöntemi kullanacaksanız resmi bir Avrupa sürümü bulmak ve kullanmak zorundasınız. Biz henüz ‘Odin’ üzerinden bu güncellemeyi yapmadığımız için bilgisini paylaşmıyoruz. Ancak yaptığımızda bağlantı linki burada yer alacaktır.

Author: Tayfun Sağır

63 thoughts on “Samsung i9190 Galaxy S4 Mini Yazılım Güncellemesi Nasıl Yapılır?

 1. Iyi gunler kullanmis oldugum s4 miniye zamaninda kitkat guncellemesi gelmisti.Sonra yaparim diye yapmamistim.Simdi yapmak istedigimde ‘Ag veya sunucu hatasi’ diyor.Kies ile yapmak istedigimde en son yazilimin yuklu oldugunu soyluyor.Ama benim cihazim 4.2.2 ye sahip

 2. bendede s4 mini güncellemesi yuzunden wifi ve bulutut calışmaz hala geldi ne yapacagmı bilemiyorum yardımcı olursanız sevinirim..

  1. Güncellemeyle ilgili olma ihtimali çok azdır ama verileri yedekleyip telefonu formatlamayı deneyebilirsiniz. İşe yaramazsa yazılım yüklemesi deneyebilirsiniz.

 3. Ben bu yaz güncelledim ama güncelden hemen sonra şarjım çok çabuk bitmeye başladı. Nedenini bilen var mı?

  1. Yazılım güncellemesi şarj performansını etkilemiş olabilir. Ama batarya denemeden bilemezsiniz, önce yeni batarya alıp deneyin. Her hangi bir fayda göremezseniz, yeni bir yazılım yüklenmesi deneyebilirsiniz.

   1. Başka bi batarya denedim ama faydasi yok. Telefonun ayarlarından yapmaya çalışıyorum ama güncelleme olmuyor. Daha ne yapayım?

 4. Kies de ki güncellemeyi yaptık dan sonra yine eskisi gibi diyor araçlardan üretici yazılılımı güncelleyemiyorum yardımcı olurmusunuz bundan sonra ne yapıcam ?

    1. Olmaması gerekiyor zaten. S4 Mini için son resmi resmi sürüm 4.2.2’dir. Piyasada daha yüksek sürüme sahip S4 Mini’ler var ama onlar i9195I ürün koduna sahip.

 5. nerdeyse hergün bakıyorum yazılım güncelleştirmeye 1 ay oldu hala güncelleme yok.
  yurt içi telefon.

  1. Galaxy S4 Mini son versiyon Android 4.2.2’dir ve muhtemelen artık herhangi bir yükselmeye tabi olmayacak.

    1. Türkiye cihazları için güncelleme yayınlanmadı diye biliyorum. 4.4.2 yüklü s4 mini görmedim henüz :)

     1. Bazi sitelerde gordum guncelleme gelmis sikayetci olan bile var kitkat guncellemesinden :) ilginiz icin tesekkurler.

  1. sarz yeri degişti surumden sonra abuk subuk seyler geldi telefona şarz cebimdeyken bitiyor eski surumu istiyorum mumkun vveya ilk formatımı oneririsin veya bataryayımı birde 2 sene ye yakın oldu.

   1. Tekrar merhaba burak. Önce formatı denemende fayda var. Bu şekilde sorunun donanımsal olup olmadığından emin olursun. Format işlemi telefonuna herhangi bir zarar vermez. Sadece verilerini yedeklemen yeterli olur.

  1. Merhaba burak. Bunun bir çok sebebi olabilir. Eğer bataryanı 2 seneden uzun süredir kullanıyorsan ömrünü tamamlamış olabilir veya yakınlarda yüklediğin bir uygulama da buna sebep olabilir. Emin olmanın yolu telefonu formatlayıp, baştan kurulum ve deneme yapmak. Format konusunda şu makale sana yardımcı olabilir; http://goo.gl/s3541L

 6. Benim telefonum guncellemeden sonra kendiliginden kapanip acilmaya basladi.Bu durum icin ne yapmam gerekiyor yardim eder misiniz?

 7. ben kiesi yükledim açtım bişe olmuyor kurulumda ıgnore ezit retry yazısı var ıgnore tıklanılmıyor kies için ne gerekiyorsada yaptım zaten

  1. Telefonunuz turkce mi degil yoksa orjinal mi değil. Orjinal olmayan telefonu kies gormez.

   1. bendede aynı sorun var . telefonum türkçe ve orjinal ıgnore yazısı etkin değil rety yazısına tıklayınca da bir şey olmuyor lütfen yardım

 8. arkadaşlar ben s4 mini me 4.3 yükledim ama telefonun ram i 1.32 iken 1.31 oldu neden acaba

 9. Uazilimi kurarken hattı cikarmamiz daha guvenli olur degil mi cunku kurarken ni arama gelirse ne yapmamiz gerekir

 10. Samsung galaxy s4 mini için 4.3 android güncellemesi ne zaman gelecek ? bu yorumlardan belki sıkılmışsınızdır ama merak ediyorum. S4 veya S3 kullanan arkadaşlarımda 4.3 android güncellemesi var.

  1. Ekran bey merhabalar.

   S4 mini modeli Deer Hunter oyununu kaldrıyor. Daha önce söz konusu modelde oyunu denedik. Telefonunuzda yazılımsal bir sorun olabilir. Formatlamayı deneyin ve kurulum sonra ilk olarak Deer Hunter’ı indirerek, kurun. Büyük ihtimalle sorununuz çözülecektir.

   Nasıl fornat atacağınız aşağıdaki bağlantıdan görebilirsiniz.

   http://www.ceplik.com/samsung-i9190-galaxy-s4-mini-format-atma/

  1. Hattınız üzerinden sağlanan mobil internet üzerinden işlemi yapabilmeniz mümkün. Ancak büyük bir güncelleme dosyasıyla karşılaşırsanız internet paketiniz çabuk tükenecektir.

 11. benim telefonum da şu an 4,2,2 sürümü görünüyor ve telefonum yurt dışından geldi…nasıl 4.3 güncelleştirmesi yapacam…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.