Samsung A500F & A500FQ Galaxy A5 Android 6.0.1 Yazılım Yükleme

Samsung A500F ve A500FQ Galaxy A5 modeli için en son yayınlanan android sürümü 6.0.1’dir. Bu sürümden sonra güncelleme almayacaktır. Wi-Fi ile güncelleme yapamıyorsanız aşağıda anlatacağımız Odin yüklemesi ile telefonunuza en güncel sürümü yükleyebilirsiniz. Yükleme işlemi sistemi dosyalarını yenileyeceği için var olan sistem ve uygulama hatalarını da giderecektir.

Güncelleme işlemi telefonunuzdaki kişisel bilgi ve verilerinizi silebilir. Önemli bilgilerinizi yedekleyin. Yükleme işlemi esnasında bilgisayar ile telefonun bağlantısının kesilmemesi lazım. Bu yüzden eğer şarj seviyesi düşükse lütfen telefonu şarj edin. Burada anlatılan yükleme işlemi sadece A500F ve A500FQ modelleri içindir. Farklı bir A5 modeline sahipseniz yükleme yapmayın.

Telefonun bilgisayara ilk kez bağlıyorsanız sürücü sorunları yaşayabilirsiniz. Sürücülerin otomatik yüklenebilmesi için Kies programını yüklemenizi öneririz. Kies programını kurduktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın. Kies kapalı durmalı. Eğer otomaik açılırsa siz programı kapatın.

İhtiyacınız olan dosyalar:

1: Odin Downloader

2: A500FXXU1CPH5_A500FQTUR1CPH4_A500FXXU1CPH2

Her iki dosyayı da indirip winrar yardımıyla bir klasöre çıkarın.

Yazılım yükleme işlemine başlamak için telefonu Download Mode‘a almalısınız. Telefonu kapatın ve ses kısma, ana ekran(orta tuş) ile güç(kilit) tuşlarına basarak telefonu açın. Download moda geçiş için bir teyit ekranı ile karşılaşacaksınız. Bir kez ses açma tuşuna bastığınızda telefon Odin mode diye de adlandırılan moda geçecek ve işleme hazır hale gelecektir.

Download Moda alınmış telefonunuzu USB kablo yardımıyla bilgisayara bağlayın ve sürücülerin yüklenmesini bekleyin.


Sürücüler yüklendiyse ilk indirdiğiniz Odin programını açın ve ID:COM bölümünde cihazın gösterildiğinden emin olun. Program Odin tarafından görülmezse ID:COM bölümü boş olur. USB kablosunu çıkarıp, takarak programın cihazı görmesini sağlayabilirsiniz.

Buraya kadar her şey tamamsa yazılım yükleme işlemine başlayabiliriz. Görselde olduğu gibi dosya seçimlerini yapınız.


AP: A500FXXU1CPH5_A500FQTUR1CPH4_A500FXXU1CPH2_HOME.tar.md5

Dosya seçimi yapıldığında program bir süre kendini hazırlar ve bu esnada ‘Start’ butonu aktif olmaz. Program göreve hazır olduğunda ‘Start’ butonu aktifleşecek, butona basın ve işlemi başlatın.

Sol taraftaki bilgi ekranında işleme dair bilgilendirmeler yapılacaktır. RES OK! yazısını görene kadar telefonun bağlantısını kesinlikle kesmeyin! İşlem bittiğinde telefon yeniden başlatılacak ve sol üst taraftaki bilgi ekranında yeşil renkli ‘PASS‘ yazısını görünecek. Bu bilgilendirme işlemin başarıyla tamamlandığı anlamına gelir. İlk açılış biraz zaman alabilir. Lütfen cihazın açılmasını bekleyin.

Author: Halil Akgül

1 thought on “Samsung A500F & A500FQ Galaxy A5 Android 6.0.1 Yazılım Yükleme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir