iPhone’a Fotoğraf Nasıl Yüklenir? (Güncel iTunes Anlatımı)

Bilindiği gibi Apple iPhone model akıllı telefonlara dosya aktarım işlemi diğer akıllı telefonlardan biraz farklı. Şöyle ki örneğin Android işletim sistemli telefonları harici bellek olarak bilgisayarınıza bağlayabilirken, aynı durum iOS işletim sistemi kullanan iPhone’lar için mümkün olmuyor. Bu nedenle telefonunuza yüklemek istediğiniz fotoğraf, müzik gibi dosyalar için ya başka bir iPhone(bluetoothla ki bu oldukça zahmetli bir iş) ya da bilgisayarınıza yükleyeceğiniz iTunes programını kullanmanız gerekir. Bu makalemizde sizlere iPhone telefonunuza nasıl fotoğraf yüklendiği konusunda yardımcı olacağız.

İşlem için öncelikle bilgisayarınıza iTunes programını yükleyin. Bilgisayarınızda iTunes programı yoksa buraya tıklayıp, indirin ve kurun.

Daha sonra veri kablosuyla telefonunuzu bilgisayara bağlayın ve gerekli sürücülerin yüklenmesini bekleyin. Program telefonunuzu gördüğünde işlem için hazır demektir.

Program telefonunuzu gördüğünde aşağıdaki gibi bir ekranla karşılaşırsınız ki buradan ‘Fotoğraflar’ sekmesine tıklamalısınız.

iphone fotoğraf yükleme

‘Fotoğraflar’ sekmesine tıkladığınızda fotoğraflarınızı eşzamanlamanız için seçenekler açılır ki bunun anlamı bilgisayarınızdaki verilerin aynen telefona kopyalanmasıdır.

Yukarıdaki görselde de göründüğü üzere program, bu kopyalama işlemi için bilgisayarınızın ‘Belgelerim’ bölümünde yer alan ‘Resimlerim’ klasörünü otomatik olarak görür. Eğer  siz ‘Tüm klasörler’ sekmesi seçiliyken işleme başlarsanız, bu bölümde bulunan tüm fotoğraflar telefonunuza kopyalanır. İşleme başlamadan önce sadece telefonunuza atacağınız fotoğrafların yer aldığı, kendinize özel bir klasör oluşturmanızı tavsiye ediyoruz. Bu şekilde sadece orada bulunan görselleri telefonunuza aktarma imkanı bulabilirsiniz.

Özel bir klasörden aktarım yapmak için ‘Resimlerim’ sekmesinde yer alan ‘Klasörü seç…’ bölümüne tıklamanız gerekir.

iphone fotoğraf yükleme 2

 


Daha sonra bu bölüm üzerinden söz konusu klasörünüzü bularak seçin.

iphone fotoğraf yükleme 3

 


İşlem yapmak istediğiniz klasörün adını ‘Resimlerim’ sekmesi yerinde gördüğünüzde, program ekranın sağ alt bölümünde bulunan ‘Uygula’ butonuna tıklayarak işlemi başlatabilirsiniz.

iphone fotoğraf yükleme 4

 

‘Uygula’ bölümünü tıkladığınızda işlem başlar ve program ekranının üst kısmında işlem detayları size sunulur. Fotoğraflarınız telefonunuza aktarıldığında bu bilgilendirme ekranında işlemin bittiğine dair uyarıyı da göreceksiniz.

iphone fotoğraf yükleme 5

 

Yani iTunes telefonunuzu gördükten sonra izlemeniz gereken yörünge şu şekilde;  ‘Fotoğraflar’ > ‘Resimlerim’  butonundan ‘Klasörü seç…’ > ‘Tamam’ > ‘Uygula’ …

Yukarıda anlattığımız yöntem en güncel iTunes yazılımı üzerinden olup iPhone 3, iPhone 3GS, iPhone4, iPhone 4S ve iPhone 5 olmak üzere tüm Apple marka akıllı telefonlar için geçerlidir.

Author: Tayfun Sağır

58 thoughts on “iPhone’a Fotoğraf Nasıl Yüklenir? (Güncel iTunes Anlatımı)

 1. ıtunes den fotoğraflar bölümüne geldiğimde fotoğrafları eş zamanla gelmiyor ne yapabilirim

  1. Diğer işlemleri yaptıysanız, çıkmalı. Eğer hiçbir şekilde eşzamanla seçeneğini göremiyorsanız, iTunes’u en güncel sürüme güncelleyin.

   1. iphone 7 lerde bir problem veya farklılık var sanırım bütün adımları uyguladım ancak fotoğraf sekmesine gelince icloud ile wifi üzerinden yükleme tarzı bi yazı çıkıyor

    1. iTunes sürekli güncellenen bir program ve küçük de olsa farklılıklar oluşabiliyor. Fotoğraf eşzamanlaması için önce telefonunuzdaki iCloud yedekleme bölümünü kapatmalısınız. Programın yaptığı yönlendirmelere de harfiyen uymalısınız.

 2. ben resimleri alamıyorum icloud üzerinden wifi ile alın falan yazıyor yardımcı olurmusunuz yorumlara yazmışsınız ama anlamadım pek icloud hesabımıda başka telefondanda kullanmıyorum bana ait

  1. merhaba, anladığım kadarıyla icloud üzerindeki fotoğraflarınızı telefona indiremiyorsunuz. bunun için yapmanız gereken telefona icloud hesabınızı girip fotoğraflar eşleştirmeyi açık tutmanız. telefon wi-fi ağına bağlandığında yavaş yavaş tüm yedekleri geri yükleyecektir.

 3. telefonmdaki fotografları nasıl alacağım telin hafıozası doluyor teldekileri harici beleğe alıp teli temizlemek istiyorum

  1. iPhone’u bilgisayara bağladığınızda, telefonunuz sadece fotoğraf ve videolar için sürücü olarak bilgisayar tarafından görülecektir. Bilgisayarım bölümünden telefonunuzu bulup, dosyaların içine girin ve görüntüleri bularak, bilgisayarınızda oluşturduğunuz bir klasöre yapıştırın.

 4. fotoğrafları pcdn attım ayrı bi klasor olarak geldi telefonuma. Silmek istiyorum silemiyorum pcye bagladım ama nasıl siliniyor bilmiyorum anlaır mısınız

 5. 1 tane resim atcam 10 dakka sürüyor.klasör oluşturuyorum.klasöre kopyalayacağım resmi atıyorum.itunesten klasörü seçiyorum.eşzamanla diyorum.resmi eşzamanladığı gibi iphonede ne program varsa eşzamanlıyor.bekle dur 2 saat.androidi sevmiyorum.windows phona mı geçsem.bir denesem mi ki?

 6. Ben aynısını yapıyorum fakat seçtiğim klasörün içindeki resimler görünmüyo ne yapmalıyım

 7. ben dediğiniz gibi yaptım fakat bir dosyadan daha fotoğraf yüklicektim yine aynısını yapmayı denedim ama eş zamanlama yapılamıyor diyor neden ?

  1. aynı resimleri zaten yüklemediğinizden ve telefonunuzda yeteri kadar hafıza olduğundan emin olun.

 8. kardeşim ben fotoğrafları bilgisayardan iphone a attım fakat bu fotoğrafları hiç bir şekilde silemiyorum ne yapmalıyım ?

 9. Fotoğraflara tıkladığımda nedense “icloud fotoğraflar açık .. iphone’u iclouddaki fotoğraflara erişebilir . fotoğraflar wi-fi veya hücresel ağ üzerinden aygıtınıza indirilebilir ” diyor meğerse müzik indirirken böle bir sorunla karşılaşmıyorum eşzamanlada oluyor sorun nedir söylerseniz sevinirim.

  1. aynı hesabı bir başka iphoneda da kullanıyorsanız diğer telefondan çekilip iclouda yedeklenen fotoğrafgı eşzamanlayıp kendi telefonunuza da indirebilirsiniz. her icloud hesabı sadece bir cihazda kullanılmalıdır.

 10. ben telefona aldığım fotoğraflarımı watsapp tan gönderemiyorum yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim..

   1. watsapp a girdiğim zaman fotoğrafı orada göremiyorum galeriden girince var ama watsapp ta kayboluyor fotoğraf..

 11. “Seçilen Klasörleri” seçeneğini işaretleyemiyorum klasör seçip tüm klasörler seçeneğini işaretlesem telefonumdaki resimler silinir mi ?

  1. telefonu bilgisayara bağladığınızda bilgisayarımda disk olarak gözükür telefon içine girip fotoğrafları alabilirsiniz.

 12. anlamadığm neden hep bilgisayarda ki fotoğrafları telefona atmayı anlatıyorlar telefonla fotoğraf çekiliyor bilgisayarla degil arkadaşlar anlaiılmayan telefon da ki fotoğrafları bilgisayara atmak istiyorom bir çok siteye girdim hep anlatılan bilgisayardan telefona lazım olan halbuki telefondan bilgisayara en çok lazım olan öyle değilmi arkadaşlar hemen şunu söylüyorlar cihazı bilgisayar takıldığında bilgisayarımda kamera ve fotoğraf telefondaki resimleri alınıyurmuş resimler alınmıyor arkadaşlar bukunuda yardımcı ulursanız teşekürler iphone 5s goolt

  1. telefondan bilgisayara fotoğraf atmak basit bir iştir o yüzden onu anlatan olmaz pek :) bahsettiğiniz gibi. telefonu usb kablosuyla bilgisayara bağladığınızda Bilgisayarımda telefonunuz gözükür. içine girip istediğinizi alabilirsiniz.

 13. Ben daha yeni yukledim programı ve bilmiyordum kullnmayı ikinci klasoru yuklerken farkında olmadan ilk yukledigimi silmişim o klasoru kurtarma şansım varmı yedekleme yapıyo mu bilgisayars veya bu programda şimdiden teşekkur ederim

  1. itunes otomatik olarak yedekleme yapar evet. yedekleme seçeneklerine bakın. tarih ve saatiyle yedekleri sıralar.

     1. Yaa sabah bakayım dedimyine ama daha baştan gitti hersey ole de bi yedek yaptı ma fotolar gitti telden yine sizin bana bire bir yardımcı olma sansınız varmı acaba msn den fln

      1. yedek değil geri yükleme yapmış olabilirsiniz. vatsa yedeğinizi yükleyin. yoksa zaten silinenleri geri getiremezsiniz. site dışından iletişim kurmuyoruz.

       1. Ama aynı zamanda yedeklemenizin tamamı bu pc ye yapılıyo gibilerinden bişi cıkıyo yani karşıma bilgisayard bulamam mı acaba

        1. yedekler bilgisayara veya iclouda yüğklenebiliyor evet ama bilgisayara yüklediğiniz yedeği açıp bakamazsınız. sadece geri iphonea yükleyebilirsiniz.

 14. Fotoğrafları yükleyebiliyorum ama silmek için yine bilgisayara bağlamak zorunda kalıyorum. Bilgisayara bağlamadan fotoğrafları telefondan nasıl silebilirim?

 15. ben şimdi telefonum için bir dosya degil ya.. biilgisayarımdaki dosyalar halındeki resimlerimi yine dosya dosya seklinde iphone 5s telefonuma yükleyemiyorum. . tek klasör yüklüyor. ve yükleneni silemiyosunda.. verilecek cevap için teşekkürler şimdidin..

  1. Gökhan bey merhabalar.
   Yukarıda anlatılan işlemi ‘Seçilen klasörleri’ butonunu kullanarak yaparsanız, istediğiniz gibi ayrı ayrı klasör yüklemesi yapabilirsiniz.

 16. ben bu programı yükledim fakat bilgisayarımdan iphonenuma fotoğrafları yükleyemedim,daha doğrusu eşzamanlama kısmından bir türlü ilerlemedi.Daha sonra da i-tunesı pcmden sildim.Ama şimdi iphonenumun sol üst köşesinde bi sayfa yüklenemedi işareti gibi bir şey çıkıyor.Onu nasıl yok edebilirim? Şimdiden teşekkür ederim

  1. telefonunuzu kapatıp geri açın. düzelmezse tekrar itunes programına bağlamanız gerekecektir.

 17. Uyguladım yüklendi telefonuma ama yeniklasör bilgisayarımdaki (204)adet fotoğraf yazıyor. Film rulosuna neden yüklenmiyor fotoğrafamı mesela instagramda paylasamıyorum

  1. öyle bir sıkıntı var evet. daha önce de duymuştum. fotoğrafı film rulosuna taşıyabiliyorsun ama sanırım.

   1. Fotoğrafları film rulosuna taşıyamıyorum. Fotoğraflar orda yeni klasörde kaldı,silemiyorum bile. Silmek için ne yapmalıyım?

    1. daha önce bu sorunla ben de karşılaşmıştım ancak telefonu sıfırlamaktan başka bir yol bulamamıştık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir