Hindistanlı bir mühendis, görme engelli insanlar için dünyanın ilk akıllı telefonunu geliştirdi. Sumit Dagar, test aşamasının sorunsuz tamamlanması halinde telefonu 2013 sonunda piyasaya sunmaya hazırlanıyor.

Dünyanın körler için hazırlanan ilk akıllı telefonu, 2013 sonunda piyasaya sürülebilir. Hindistanlı interaktif tasarım uzmanı Sumit Dagar, üç yıldır üzerinde çalıştığı akıllı telefonun körlere özel bir dokunmatik ekrana sahip olacağını belirtti.

Telefonun ekranında yüz ifadeleri, haritala ve grafiklere bürünecek desenler, görme engelli kullanıcıların her türlü görüntüyü dokunarak anlamasını sağlayacak.

Dagar, Yeni Delhi’deki Hindistan Teknoloji Enstitüsü ve Haydarabad kentindeki L V Prasad Göz Ensititüsü’nden destek alarak akıllı telefonunun prototipini üretti. Dokunsal arayüz özelliği bulunan akıllı telefon, bu sayede dokunulabilir desenler oluşturuyor.

görme engellilere akıllı telefon

‘KÖR İNSANLAR DA TEKNOLOJİDEN FAYDALANACAK’
Dagar, körlere özel akıllı telefonunu ilk kez 2011’de icatların tanıtıldığı Ted Talk konferansında tanıttı. Sunumunda insanların videolu chat esnasında karşısındaki insanın yüz desenine gerçek zamanlı olarak dokunabileceğini gösteren Dagar, benzer şekilde kör insanların akıllı telefonlarında harita, oyun ve diğer uygulamaları kullanabileceğini belirtti.

CNET’in haberine göre, telefondaki donanım, metin ve görüntü oluşturan çok küçük iğnelerin aşağı yukarı hareket etmesine dayanıyor. Ekran, çeşitli desenler oluşturduktan sonra tekrar orijinal boyutuna dönüyor.

Rolex’in röportaj yaptığı Dagar, “Teknoloji insanlara süper güçler veriyor ancak kör insanlar bu yeni ve havalı içerikleri kullanamıyor. Teknoloji, onları daha da engelli hale getiriyor… Bu yüzden kör insanlara yardımcı olacak bir şeyler yapmak istedim” dedi.

Popular Science’ın verdiği bilgiye göre, akıllı telefonun 10 bin rupi, yani yaklaşık 185 dolardan satılması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir