Casper Via T5 3G tabletinizde yazılımsal olduğunu düşündüğünüz problemler yaşamaya başladığınızda, tek seferde ayar-veri sıfırlaması yapmak istediğinizde veya ekran kilit desenini bloke etmek, unutmak gibi sorunlarla karşılaştıysanız formatlama işlemini kullanmalısınız. Formatlama işlemi tableti fabrika ayarlarına döndürüp, tüm kilitlerden ve yazılımsal bir çok sorundan arındıracak.

Casper Via T5, Android işletim sistemiyle çalışan bir tablet ve 2 farklı formatlama yolu var. Tabletinize format atmaya karar verdiğinizde lütfen mümkünse önce veri yedeği alın ve tablet şarj düzeyinin en az %25 olmasını sağlayın.

Formatlama işlemi için kullanabileceğiniz ilk yol için Menü> Ayarlar> Yedekle ve sıfırla> Fabrika verilerine sıfırla> Tableti sıfırla> Her şeyi sil yörüngesini izlemelisiniz. Son dokunuşla birlikte tablet sıfırlama işlemi için kapanır.

casper-via-t5-hard-format-atma

Diğer yol ise ekran kilit deseninin unutulması-bloke edilmesi gibi tablet menüsüne erişim sağlayamadığınız tüm durumlar için kullanabileceğiniz donanımdan format. Bunun için tabletin bazı fiziksel tuşlarını kullanarak kurtarma modu(recovery mode) ekranına ulaşmalısınız.

Donanımdan formatın uygulanabilmesi için geçmeniz gereken aşamalar şu şekilde;

 • Tableti kapatın. Açılış işlemi için ses açma ve güç(kilit) tuşlarını birlikte kullanın.
 • Ses kısma ve güç(kilit) tuşlarına tablet ekranında bir kaç satır beyaz yazı görene kadar bırakmayın.
 • İlgili bölüme geldiğinizde dokunmatik çalışmayacaktır.
 • Beyaz yazılar belirdiğinde ses açma tuşuyla ‘Recovery mode‘ yazısı üzerine gelin ve ses kısma tuşuyla onaylayın.
 • Tablet altında ‘Komut yok’ yazısı bulunan Android robotu gösterecektir. Bu ekranda ses kısma tuşuna bir kez dokunduğunuzda tablet kurtarma modu ekranına geçiş yapacaktır.
 • Kurtarma modu ekranında da dokunmatik çalışmaz. Bu bölümde ilgili seçenekler arasında aşağı-yukarı gidebilmek için ses tuşlarını, onay için güç tuşunu kullanmalısınız.
 • Ses kısma tuşuyla ‘Wipe data/Factory reset‘ seçeneği üzerine gelin ve güç tuşuyla onaylayın.
 • Ses kısma tuşuyla ‘Wipe cache partition‘ seçeneği üzerine gelin ve güç tuşuyla onaylayın.
 • İlk sıradaki ‘Reboot system now‘ seçeneğini güç tuşuyla onaylayın.

İşlem tamam! Kurulum sonrası tablet kullanıma hazır olacak.

3 thoughts on “Casper Via T5 3G Tabletine Nasıl Format Atılır?”
  1. Bilgisayara manuel yedekleme yapabilir, Gmaille senkronize edebilir, Play Store’dan yedekleme uygulamaları indirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir