GTouch S72 tabletinizde donma, kasılma, ağırlaşma gibi yazılımsal sorunlar can sıkmaya başladıysa, tek seferde veri ya da ayar sıfırlaması yapmak istiyorsanız veya ekran kilit desenini bloke etme-unutma gibi problemlerle karşılaştıysanız, tablete format atarak çözüm arayabilirsiniz. Format atma işlemi tableti fabrika ayarlarına döndürecek ve kilit kodlaryla birlikte bir çok yazılımsal sorundan da kurtaracak.

GTouch S72, Android işletim sistemiyle çalışan bir tablet ve 2 farklı formatlama yöntemi var. Tablete format atmaya karar verdiğinzde lütfen önce mümkünse veri yedeği alın ve tablet şarj düzeyinin en az %25 olmasını sağlayın.

Kullanabileceğiniz ilk yöntem için Menü> Ayarlar> Yedekle ve sıfırla> Fabrika verilerine sıfırla> Tableti sıfırla> Her şeyi sil görüngesini izlemelisiniz. Son dokunuşla birlikte tablet kapanacak ve temizlenmiş olarak yeniden başlayacak.gtouch-hard-reset-formatDiğer yol ise ekran kilit deseninin bloke olması, unutulması gibi menüye erişimde sıkıntı yaşanan akıllı cihazlar için en geçerli yol olan donanımdan format. İşlemin mantığı tabletin bazı fiziksel tuşlarıyla kurtarma modu(recovery mode) ekranına ulaşmak şeklindedir.

Donanımdan format seçeneğini uygulayabilmek için geçmeniz gereken aşamalar şu şekilde;

 • Tableti kapatın. Tableti açmak için ses açma ve güç(kilit) tuşlarına birlikte basın.
 • Android robotu görene kadar 2 tuşu da bırakmayın. Robot görüldüğünde tuşları bırakıp, 1 kez güç tuşuna basmalısınız.
 • Tablet kurtarma moduna geçecektir. Burada dokunmatik çalışmaz.
 • Seçenekler arasında sadece aşağı doğru gidebilirsiniz ki bunun için ses kısma tuşunu kullanmalısınız. Onay için ise ses açma tuşu kullanılmalı.
 • Ses kısma tuşuyla ‘Wipe data/Factory reset‘ seçeneği üzerine gelin ses açma tuşuyla onaylayın.
 • Ses kısma tuşuyla ‘Wipe cache partition‘ seçeneği üzerine gelin ve ses açma tuşuyla onaylayın.
 • Son olarak ilk sıradaki ‘Reboot system now‘ seçeneğini onaylamak, tableti yeniden başlatacak.

İşlem tamam! Tablet kullanıma hazır.

 

7 thoughts on “GTouch S72 Model Tablete Nasıl Format Atılır?”
 1. Rahatsız ediyorum ama web’DE aramadığım yer kalmadı.. Arkadaşta Freelander PD60-C Tablet var.. ve romunu bulamıyorum yüklediğim romlarda Dokunmatik çalışmadı

   1. denedim ama Dokunmatik çalışmadı – Galiba PD60-C Sürümü lazım oda piyasada yok mutlaka hiç akla gelmeyecek isimde bir image vardır ama bulamadım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir