BlackBerry Bold 9780 Yazılım Yükleme – Format Atma

BlackBerry Bold 9780 telefonunuz ‘app error 523 , 507, 561, 200, 513, 545, 371 ‘ reset hatası veya başka bir sorun nedeniyle açılmıyorsa telefona yazılım yükleyerek bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Yazılım yükleme, sadece sorun oluştuğunda değil, telefonu formatlamak istediğinizde ya da güncelleme yapmak istediğinizde de işe yarar. Aynı zamanda telefonunuzda istediğiniz dil paketi yoksa da bu işlemleri yaparak dil yükleyebilirsiniz.

Yazılım yükleme işlemine başlamadan önce bataryanızı en az %50 doldurun. Yazılım yüklemek için iki tane programa ihtiyacımız var. Birincisi Blackberry Desktop Manager programı, onu buraya tıklayarak  indirip kurunuz. Windows bilgisayar için Download PC butonuna tıklayıp indiriyoruz.

İkinci program olarak Blackberry Device Software‘i indirip kuruyoruz.

Turkcell cihazları için:  9780M_PBr6.0.0_rel2949_PL6.6.0.236_A6.0.0.668_Turkcell
Vodafone cihazları için: 9780M_PBr6.0.0_rel905_PL6.5.0.54_A6.0.0.294_Vodafone_Turkey
Avea cihazlar için: 9780M_PBr6.0.0_rel2949_PL6.6.0.236_A6.0.0.668_AVEA

Cihazınız yukarıdaki cihazlardan farklı ise lütfen buraya tıklayıp kendi telefonunuza uyan yazılımı indirin.

Her iki programı kurduktan sonra bilgisayarımızda aşağıdaki adresi açıyoruz ve orda bulunan vendor.xml dosyasını siliyoruz.

C:\Program Files\Common Files\Research In Motion\AppLoader

64 bit işletim sistemli bilgisayarlar için:

C:\Program Files (x86)\Common Files\Research In Motion\AppLoader

Dosyası sildikten sonra aynı yerde bulunan Loader.exe dosyasını açıyoruz. (Vista ve Win7 kullanıcıları sağ tıklayıp “yönetici olarak çalıştır” demeleri gerekiyor.)


Program açılınca telefonunuzu usb kablosu ile bilgisayara bağlayın. Bilgisayar gereken donanımları otomatik yükleyecektir. Programda ileri tuşuna basarak bir sonraki aşamaya geçiyoruz, eğer telefonunuz bilgisayar tarafından görülmüşse bağlantı kutucuğunda ‘usb’ seçeneği gözükecektir. Fakat bağlantı yapılamamışsa kutucuk boş olacaktır, bu durumda lütfen telefon bağlantınızı kontrol edin.

Not: Bu aşamada program PIN, kilit kodu gibi bir şifre isterse lütfen deneme hakkınız bitene kadar yanlış şifre giriniz. Üst üste yanlış şifre girdiğinizde telefon kendini sıfırlayacaktır.

Bağlantımızda bir sorun yok ise ileri tuşu ile bir sonraki aşamaya geçiyoruz. Bu aşamada program telefon ile bağlantı kuracaktır, üçüncü seçenekte durum çubuğu takılı kalırsa lütfen durum çubuğu dolana kadar telefondan kabloyu çıkarıp geri takın.


Şimdiki aşamada telefonumuza yüklenmesini istediğimiz dil seçeneklerini ve uygulamaları seçiyoruz.  Seçimlerimizi yaptıktan sonra ileri tuşu ile bir sonraki aşamaya geçiyoruz. Bu aşamada yükleme işlemi başlayacaktır, Herhangi bir sorunda lütfen programın yönlendirmelerini dikkatlice okuyun ve uygulayın. Yükleme işlemi bittiğinde telefon kendini otomatik başlatacaktır.

Author: Halil Akgül

6 thoughts on “BlackBerry Bold 9780 Yazılım Yükleme – Format Atma

  1. Apploader dosyasi icindeki loader.exe yi calistiriyorum ancak telefonumu gormuyorum telefonun pinini soruyor ama yazamiyorum sadece iptal tusu aktif oluyor ekranda mecbur iptal deyip cikis yapiuorum ve yuklemeyi gerceklestiremiyorum. Telefondaki problem sarja taktigimda veya usb ile pc ye baglandiginda kirmizi led 2 kez yaniyor sonuyor sonra yine aynisini yapiyor telefon acilmiyor

    1. Sorununuz yazılımsal olmayabilir. Yazılımsal olsa da bazı Blackberry arızalarını yukarıda anlattığımız gibi halledemezsiniz. Başka bir bilgisayarda deneme yaparak emin olmaya çalışın. Yine aynı hatalarla karşılaşıyorsanız teknik servise danışın.

  2. ya ben blackberry deskop softwareyı ındırıyotum ama blackberry deskop managerler aynı gıbı hep aynı yere yuklenıolar ıkıswının farkı nedır

    1. biri yazılım yüklemek için diğeri telefonla iletişim kurabilmek için, nereye kuruldukları o kadar önemli değil,

  3. Ya kardeş ben dediklerini birer birer yaptım ama olmadı ya niye hata yüzünden sabahtan uğraşıyorum…Lütfen yardımcı olursan sevinirim

    1. yardımcı olmak için makaleyi yazdık zaten. işlemleri dpğru ve eksiksiz olarak yaptığınızdan emin olarak baştan başlayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.