Telefonların Ekranında Beliren ‘E’ Simgesi Hakkında

Özellikle Samsung ve Nokia marka cep telefonu kullanan bir çok kullanıcın aklına takılan bir sorudur; “bu ‘E’ simgesi(işareti) neyin nesi?” diye. Bir çok kullanıcı bunun korkutucu bir durum olduğunu düşünse de durum aslen öyle değil.

EDGE

‘E’ simgesinin anlatmaya çalıştığı internetle olan ilişkiniz. Görselde açıklayıcı bir şekilde durumların ne anlama geldiği ifade ediliyor zaten. Ama örneğin Samsung marka cep telefonlarında simgenin etrafında bir kutucuk olur ve simge hiç kaybolmaz. Bu telefonunuzun internete girmeye hazır olduğu anlamına gelir. Standart olarak mavi renkli bir kutucuğun içinde yer alır ‘E’ simgesi. Bu durumda telefonunuz internet paketinizden yemez ve herhangi bir veri kaybına neden olmaz. Kırmızı-mavi şeklinde renk değiştirmeye başladığından interneti kullandığınız anlatmaya çalışır ki bu durumda veri kaybınız söz konusu olur. İnternet paketi kullanmıyorsanız bu veri işlemlerinin ücreti ya faturanıza yansız ya da ön ödemeli hatlarda bakiyenizden düşer.

Nokia’nın standart işletim sistemli telefonlarında da aynı şekilde görünen simge yine aynı durumları ifade etmektedir. Yani sonuç olarak korkulacak bir durum yok. Telefonunuzu rahatlıkla kullanmaya devam edebilirsiniz.

 

Author: Tayfun Sağır

23 thoughts on “Telefonların Ekranında Beliren ‘E’ Simgesi Hakkında

  1. İşletim sistemi hatası olabilir. H simgesi yok olmamasına rağmen internete giremiyorsanız yapmak istediğiniz gerçekleşmiş, ancak simge takılı kalmıştır. Telefon fabrika ayarlarına döndürülürse sorun çözülür.

 1. Merhaba telefonum galaksi j7. Geçen hafta telefonumu fabrika ayarlarına yükledim fakat ozamandan beri mobil veriyi açtığımda üstteki h veya e simgesi çıkmıyor ama internwte bağlanabiliyorum. Sıkıntım ayarlardan bakmafan mobil verinin açık olup olmadığını anlamıyorum. Ekrandan açık değilmiş gibi görünüyor.

  1. Gökhan merhaba. Fabrika ayarlarına dönüşte bazen o tarz sorunlar yaşanabiliyor. Sorunu çözebilmek için ise aynı işlemi yeniden uygulamalısın.

 2. Ben huawei y5c android cep telefonu kullanıyorum iki gün önce telefonunda e simgesi çıkıyor ve gitmiyor bağlantı ayarlarından nasıl silebilirim ne yapmam gerekiyor

  1. Yukarıdaki makaleyi okudunuz mu yoksa başlığı görüp “direk gidip yorum yapayım” mı dediniz? Telefonda beliren E simgesi marka veya modelle ilgili değildir. Eğer ayarlarınız tamamsa yani sadece 2G olarak seçilmemişse, Edge çeken bölgede E, 3G çeken bölgede 3G, 4.5G çeken bölgede de telefon ve opeatöre bağlı olarak 4G ya da 4.5G simgeleri belirir. Bunlar silinemez ya da değiştirilemez.

    1. Aslında E yazıyorken de girer ama internet hızı çok düşük olduğu için girmiyor zannedebilirsiniz. Çünkü yüklemeler çok yavaş olur ve sabır sınırlarını biraz zorlar.

 3. wifi ile telefondan internete bağlanıp whatsapp yüklemiştim. Bağlantıyı kestikten sonra telefon ekranında E harfi çıktı. whatsapp ile mi ilgili

  1. whatsapp sürekli internete bağlı olması gereken bir uygulamadır, internete bağlanmaya çalıştığı için E harfi çıkar.

  1. H: 3G bağlantısı demektir. sim kartınızın 3Gye açık olduğundan emin olun, ayarlardan 3G bağlantısının açık olduğundan emin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir