Samsung S5220 Star 3 Yazılım Yükleme

Samsung S5220 Star 3 model telefonunuzda yazılımsal sorunlar mevcutsa veya hiç açılmıyorsa, sürekli reset atıyorsa yazılım yüklemesini yeniden yaparak bu sorunları çözebilirsiniz. Yükleyeceğimiz yazılımda Türkçe dili mevcuttur.

Yazılım yüklemesi telefonunuzdaki tüm kişisel bilgi ve verilerinizi silecektir. Yedek alabiliyorsanız önemli bilgilerinizin yedeğini alın. İşlem esnasında telefonunuz kapanırsa ciddi sorunlar meydana gelebilir. Bunu engellemek için lütfen dolu bir batarya kullanın.

Ayrıca telefon sürücülerinin otomatik olarak yüklenebilmesi için bilgisayarınızda Kies programının olması gerekmektedir. Bilgisayarınızda Kies yoksa lütfen buradan indirip kurun. Programı kurduktan sonra açmayın. Sadece kurulu olması yeterlidir.

İhtiyacınız olan dosyalar:

1:  FlashTool_E2_XMM2150

2:  S5220XXLC3_BINARY_CSC

Her iki dosyayı da indirip winrardan çıkarın.

Telefonu kapatın. Telefon kapalıyken ses kısma + home (orta tuş) + güç tuşlarına beraber basın ve ekranda telefon simgesini görünceye kadar basılı tutun. Simgeyi görünce tuşları bırakın. Bu işlem telefonunuzu Download Mode‘una alacaktır. Telefon download modundayken usb kablosu ile bilgisayara bağlayın. Telefonu Download moduna alamıyorsanız lütfen makalenin sonundaki notu okuyun.

C3750_C3650_FlashTool_E2_XMM2150 klasörü içinde bulunan FlashTool_E2 programını açın. Ctrl + O tuşlarına beraber basın. Dosya seçim penceresi açılacaktır.  S5220XXLC3_BINARY_CSC klasörü içindeki tüm dosyaları seçin.

İkinci resime bakarak gerekli işaretlemeleri ve seçimleri yapın. Custom Order seçeneğinin işaretini kaldırın. Erases Calibration seçeneğini resimdeki ile aynı yapın.


İşaretlemeler ve seçimler tamam ise Next butonuna tıklayarak ilerleyin. Butona bastığınızda üçüncü resimde gördüğünüz pencere açılacaktır. İşleme başlamak için Start butonuna tıklayın. Yükleme işlemi ortalama 5 dakika sürebilir.  İşlem başarıyla bittiğinde pencerenin üstündeki yeşil bandı göreceksiniz. Şimdi kablo bağlantısını kesip telefonu açabilirsiniz.

Not: Telefonu download moduna alamıyorsanız işleme başlamadan önce kabloyu telefondan çıkarın. Telefon kapalı olsun.  Program penceresinde Start butonuna tıklayın. Ses kısma ve açma tuşlarına beraber basılı tutarak usb kablosunu telefona takın.

Author: Halil Akgül

86 thoughts on “Samsung S5220 Star 3 Yazılım Yükleme

 1. Samsung STAR 3 – REX 80 GT-S5220R Bu cihaza bu verdiğiniz yazılımı yüklesem olurmu?

   1. Teşekkürler uyumlu yazılım bulamadım. Sitede PAYLAŞIM yaparsanız çok iyi olur. Kolay gelsin.

 2. Yazılım sorunlu indirip kurmayın. Bugün denedim üst üste 2 kez kurdum, herhangi bir sorun çıkmadan yazılımı kursada cihaz devamlı logoda kaldı. Sonra z3 box ile düzelttim.

   1. Z3 box ile düzelttim. Siz başka yerden yazılım bulup deneyebilirsiniz. Z3 box tamircilerde olur pahalıdır.

   2. ustam bendede aynı sorun oldu seçmiş olduğun doyalardan en alttaki CSS dosyasında tik işareti yoksa onu işaretleyip tekrar dene ben sorunu bu şekilde çözdüm… umarım işe yarar…

 3. Merhaba hocam şimdi benim bir sorum var bu telefondan var s5220 ve daha önce buradaki yazılımı kullanarak format atmıştım ilk başlarda sorunsuzdu ancak sonradan sapıtmaya başladı arama gelince resetleme falan ne yapabilirim bilginiz var mı?

   1. ‘Acil Yardım’ diye bir şey bu sitede yok! Uyarı bölümünde bunu görebilirdiniz.

    Bilgisayar telefonunuzu göremiyor olabilir. İşleme baştan daha dikkatli bir şekilde başlayın. Orjinal kablo ve bilgisayarın ana USB girişlerini kullanın.

    1. Tayfun Bey Durum Gene Aynı Sorunum telefon gt-s5220 yazısında takılı kalıyor download moda alıyorum ses kısma + home + güç ile yazı ve resimdeki gibi ayarlıyorum herşeyi start diyorum 30 sn sonra kırmızı oluyor çubuk hata veriyor

     1. Ben sizi anlıyorum. Ara ara bu tip durumlarla karşılaşılıyor. Ama işlem eksiklikler giderilerek sağlıklı bir şekilde başlatıldığında başarılı sonuç alınıyor.

      Dolayısıyla nerelerin eksik olduğunu bulmalı ve öyle denemelisiniz. Bazen başka bir bilgisayarda işlem yapmak da çözüm olabiliyor.

 4. merhaba ben de bu telefona sahibim ancak şifresini unuttum download mode’a alabiliyorum bu yöntem işe yarar mı bir yıldır kullanamıyorum telefonu :(

     1. Abi senden ve Zemin’den ALLAH RAZI OLSUN sorunumu Zemin’in yöntemiyle çözdüm sayenizde şifresiz çalışan S5220 oldu :). Diğer soruma cevap vermenize gerek yok :)

 5. her adımı uyguladım fakat telefonu açmaya gelince GT-5220 yazılı ekran gidip gelior telefon açılmıyor

 6. Telefon download modundayken usb kablosu ile bilgisayara bağlayın.
  bundan sonrası eksik kalmış tamamlayım.kabloyu bağlamadan önce aygıt yöneticisini açın,sonra kabloyu takın yöneticide telin driveri eksik çıkacak hemen kaybolmadan sağ tıkla güncelleştir deyip indirdiğiniz C3750_C3650_FlashTool_E2_XMM2150 klasörü gösterip kurun .yoksa telinizi görmez.

  1. Bilgisayarı yeniden başlatın ve varsa virüs programını geçici bir süre devre dışı bırakın.

   1. Yorumlarınızı sildim çünkü ‘Cevapla’ butonunu kullanmak yerine yeni yorum gönderiyorsunuz.

    Aşağıdaki yorumlardan da görülebileceği gibi işlem hem tarafımızca, hem ziyaretçilerimiz tarafından defalarca denenip, başarıyla sonuçlanmıştır. Makaleyi dikkatlice okuyun ve eksik aşamaları düzeltin. Bilgisayarda Kies kurulumu ancak işlem sırasında kapalı olmalı. Bu şekilde sürücülerin yüklendiğinden emin olursunuz. Bu konuda aşıda ‘ZEMİN’ adıyla paylaşılmış yorum faydalı olacaktır.

    Diğer aşamalar için makalede anlatılanları eksiksiz yapmanız yeterli.

        1. Serkan telefonu hali hazırda göremediğimiz için biz buradan tahminler üzerine yorum yapmak zorundayız. Gerekli noktaların hepsi makalede var, sana verdiğimiz cevapta da genelde yapılan yanlışlar üzerine bir yorum yaptık. Makaledeki herşeyi tam doğru yaptığında sorun çıkmaması gerekiyor. Sorun bilgisayardan bile olabilir. Başka bir bilgisayarda işlemi tekrarla lütfen.

 7. merhaba kolay gelsin dediğiniz gibi yaptım fakat sürekli restart atıyor telefon.z3box um da yok nasıl yapabilirim?

 8. Yeri burası mı bilemedim ama benim bu telefonla ilgili bir sorum olacak:
  Menü > Mesajlar > Gelen kutusu yolunu izlediğimde SIM kartta kayıtlı üç mesaj görüyorum. Fakat, Menü > Ayarlar > Bellek > Bellek durumu > Mesajlar yolunu izlediğimde SIM kartta kayıtlı dört mesaj görüyorum. Bu döndüncü mesaj nedir; nerededir bir türlü bulamadım. Sizlerin bu konuda bir bilgisi var mı?

 9. 1.resimdeki USB port yazan yeri çözdüm ve halloldu. nasıl? Kies in en son sürümünü değil 2.5.3 13043_14 olan sürümünü yükledim . ileri derken tüm linklere evet dedim . orada usb sürücüleride yüklüyor diyor. bittikten sonra , communication drive ye tıklayın önce com port driveri tıklayın , sonra infinenon usb driveri tıklayın oluyor. kırmızı olmuyor artık ve ileri diyin kurun.

 10. hocam kolay gelsin. söylenenleri aynen yaptım lakin 1. resimdeki USB port yazan yer kırmızı yanıyor, 2. adımda da aynı şekilde kalıyor. Erases Calibration yazısı da yanıp sönüyor sürekli.En sonunda 3. resimde yüklenecek dosyalar altta görünüyor ama üstte log ksımında birşey görünmüyor.Telefon download modda ama birtürlü yüklemeye geçemedim. Bu arada yorumlarda verdiğiniz diğer flash yükleyicisini de denedim. Şimdiden teşekkür ederim.

  1. büyük olasılıkla bağlantı kuramıyorsunuz. sürücülerin yüklendiğinden emin olun.

   1. benim bilgisayarım 64bit windows 8.1 ondan dolayı driver uyumsuzluğu yaşamış olabilir mi aceba?

     1. işin aslı ben bilişim öğretmeniyim ve bu cihaz bir öğrencimin telefonuydu. aygıt yöneticisinde yüklenmediğini farkettim ama “samsung universal usb driver” dışında internette başka bir driver da bulamadım ve olmayınca tel.i geri iade ettim. tamirciye verecek sanırım. eğer olmaz da geri getirirse birde 32bitlik bir PC’de deneyeceğim. Hızlı desteğiniz ve yardımınız için bir kez daha teşekkür ediyorum.

 11. sayın adminim en son güncellenmiş sorunsuz 5220 firmwaresi hangisi acaba illa zamanla sorunlar çıkıyor cihaz sapıtıyor arapların ingilizce olan sürümünü denemiştik sorunsuz bir sürümdü gerçekten ama TR yoktu TR olan en güncel yazılım hangisiyse onu verebilirsiniz şimdiden teşekkürler

  1. yüklemesini yaptığımız yazılımda herhangi bir sorun yaşamadık biz. başka türkçe yazılım bulamadık biz bundan başka.

   1. türkçe yazılım sorun yaşatıyor cihaz sürekli resetli,yor kilitleniyor diğer yazılımla sorun yok bir türlü sebebini çözemedim türkçe yazılım paketini yükleyince resetler başlıyor

 12. gt-s5220 yazılım attım resımlerdekı gıbı olumlu cıktı yazılım bıttıkten sonra telefon dowland modundan cıkmadı ve batartayı cıkardım taktım suan telefon gt-s5220 yazında acıp kapatıyor kendılıgınden :(

  1. yeniden deneyin, aynı sorunla karşılaşırsanız lütfen yorum yazın size başka bir flash dosyası vereyim.

    1. indiriyorum şimdi başka bir tane, türkçesi var mı yok mu bilmiyorum. biraz sonra linkini paylaşırım burda.

       1. tamam tesekkur ederım denıcem ındırıyorum suanda :) cok yardımcı oluyosunuz allah razı olsun :)

        1. telefonun s5220 olduğundan emin misiniz. s520R s5222 s522r gibi modelleri de mevcut bunun. ayrıca, sim kilit genelde yazılım yükleme ile kırılmaz. sadece telefon kilidi kırılır.

         1. ya sızıde cok ugrastırdım hakkınızı helal edın 2 cı resımde dosya secımlerınde otomatık 4 dosya secıyomus 5yı secmemısım ondan kaynaklı yememıs suan duzeldı kolay gelsın sıze dıger arkadas gıbı sızın sayenızde ekmek yıyorum kolay gelsın…

       2. kardeşim bunun türkçesi yokmu hiç biyerde bulamadım ilk linkteki dosya winrardan hatalı ve eksik çıkıyor.İkinci linkte türkçe yok

 13. Cihaz sürekli yeniden başaltıyor flashı basarılı bi sekilde attı ama sorun hala çözülmedi başka önerebileceğiniz flash dosyaları varmı?
  Donanımsal sorun olmuş olabilir mi?

  1. yazılım yüklenmesine rağmen restart çözülmediyse büyük olasılıkla donanımsal sorunu vardır ama isterseniz türkçe olamayan farklı bir yazılım da yükleyip deneybilirsiniz. yazılım dosyayı bulamıyorsanız ben z3x support bölümünden indirip sizinle paylaşabilirim ama denemediğim için işe yarar mı yaramaz mı bilemem.

   1. Arkadaşımın box programından indirip yükledik sorun çözüldü teşekkürler :)
    Telefoncuyum sayfanız sayesinde bi çok yazılımı yüklüyorum sayenizde cok ekmekde yedim hakkınızı helal edin, işinizin hakkını veriyorsunuz tekrardan teşekkürler.

     1. Sağolun Allah razı olsun, bi sorum daha var şu yeni çıkan S3 neo 9031Q modeli z3x supportta imei repair yapılmıyormus güncellenmesi yani programı daha gelmemiş bi bilginiz varmı ya da z3x hariç baska bir box ile yapabilirmiyiz imei..

      1. şimdiye kadar imei repair yapan yok. sadece cert dosyası yazılabiliyor. yani aynı modele sahip başka bir cihazdan cert dosyası yedeklenip yükleme yapılabilir ama ülkemizde klon cihaz kullanmak yasak olduğu için ikisi de iletişime kapatılır.

       1. EFS yedekleyerek yapmayı denemiştim ama olmadı ya da ben pek anlamadığımdan yapamadım, yardımcı olurmusunuz bana rica etsem yedekleme hakkında?

        1. EFS ve Cert yedeklemesi imei onarımı için değildir. sadece herhangi bir sorun oluşursa işlem esnasında çökerse yedeği yükleyip cihazı ilk halıne getirmek içindir. imei onarımı için kayıtlı olan başka aynı model bir cihazdan yedek alıp imeisi düşmüş olan telefona yüklemeniz gerekecek. bunu yaptığınızda her iki telefonda da aynı imei olur. yani ikisi de kullanıldığında klona düşerler. sadece birini kullanmanız gerekiyor bu da mantıksız bir işlem. ülkemizdeki yasalar EFS ve CERT ile imei onarımına izin vermiyor. dediğim klona düşerler.

         1. Anladım dostum baya zahmetli ve riskli bir işe benziyor mecburen z3xe gelmesini bekliycez, geri dönüş ve cevaplar için tesekkür ederim..

  1. Bilgisayarinizi resetleyip tekrar deneyin. Ayrica Makaledeki islemleri dogru yaptiginizdan emin olun.

 14. flash tool programını tekrar upload edermisiniz. rar dosyası çıkmıyor malesef defalarca indirdim. emekler için cok teşekkürler ..

 15. Process time was 30.0 sec.

  WIN32 Comport error 31. Line 2175
  The windows COM port driver has reported the specified error.
  Check the Microsoft Win32 Error descriptions for further explanations.
  Channel 1 is succesfully closed.

  1. Com port hatasi veriyor. Telefon ile baglanti kurulamiyor. Islemleri dogru yaptiginizdan emin olun. Ya da baska bir bilgisyarda deneyin.

   1. Arkadaşlar o sorun bende de vardı ama aklını kullanacaksın aygıt yöneticisine girince yüklü olmayan bir sürücü var. Sürücü Üzerinde Sağ Tıkla “Sürücü Yazılımını Güncelleştir” Tıkla Sonra da Flash Tool Klasörü içinde “FTDIDriver” Klasörünü Seçip Sürücü Yazılımının Yüklenmesini Bekle Sonra İşlemleri Tekrar Et

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir