Apple’ın mobil işletim sistemi iOS’un son versiyonu olan iOS 10 yayınlandı! Geçtiğimiz günlerde San Francisco’da düzenlenen etkinlikte dağıtım tarihi açıklanan iOS 10, uyumlu cihazlar için indirmeye hazır! Yeni işletim sistemi bir daha büyük emojiler gibi bir çok yeniliği beraberinde getiriyor.

Her yıl yeni mobil cihazlarıyla birlikte işletim sisteminin en yeni versiyonunu da tanıtan Apple tarafında gelenek bozulmadı ve iPhone 7 serisiyle beraber mobil işletim sisteminin en güncel hali kullanıcılarla buluşmaya başladı.

7 Eylül’de düzenlenen tanıtım etkinliğinden yaklaşık 1 hafta sonra dağıtımına başlanan yeni işletim sistemi an itibariyle yüklemelere hazır yani indirilebilir durumda. Tabi kullanıcıların biraz sabırlı olması gerekiyor. Zira daha önceki yeni sürüm dağıtımlarında olduğu gibi sunucu yoğunluğundan kaynaklı bazı sorunların yaşanması yüksek bir ihtimal. Bu haberi okumanıza rağmen bildirimi göremiyor olmanız da bu sebepten kaynaklı.

ios-10-cikti-nasil-yuklenirYeni sürümü yükleyecek kullanıcıların bazı detaylar konusunda dikkatli olması gerekiyor. Verileri yedeklemiş olmak bunların en başlıcalarından. iOS için yeni bir rehber hazırlamadık fakat iOS 9 için hazırlamış olduğumuz kullanıcı rehberi, iOS 10 için de aynen geçerlidir.

En güncel mobil işletim sistemini alacak cihazlar konusunda bilgili olmak da diğer önemli bir detay. Örneğin iPhone 4S modeli için verilen yazılım desteği sona erdi ki Apple yakın zamanda bu model için donanım desteğini kestiğini de duyurmuştu. iOS 10 uyumlu cihaz listesinin tamamını aşağıda görebilirsiniz.

ios-10-uyumlu-cihazlarListeden anlaşılabileceği gibi iOS 10 sadece Apple marka akıllı telefonlara değil, tablet ve müzik çalar gibi aynı işletim sistemini kullanan mobil cihazlara da gelmiş durumda.

Apple marka bir mobil cihaz kullanıyorsanız, Menü> Ayarlar> Genel> Yazılım Güncelleme yörüngesini izleyebilir ya da cihazınızı bilgisayarak bağlayarak, Apple’ın yardımcı masaüstü programı iTunes ile güncelleme yapabilirsiniz. Güncelleme işlemiyle ilgili tüm önemli detayları ‘iOS 9 Kullanıcı Rehberi’ makalemize göz atarak öğrenebilirsiniz. İsterseniz telefonu sıfırlayarak, yeniden yazılım yüklemesi şeklinde de güncelleme yapabilirsiniz. Yazılım yüklemesinin nasıl yapıldığını görmek için lütfen buraya tıklayın.

2 thoughts on “iOS 10 Çıktı!”
  1. çok önemli paylaşımlarınız için emeği geçen arkadaşlara ayrı ayrı teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir