Apple iOS işletim sistemi kullanan akıllı telefon, tablet, müzik çalar gibi herhangi bir mobil cihazınız var ve yazılımsal olduğunu düşündüğünüz sorunlardan ötürü cihazı sıfırlamak istiyorsanız bunu aşağıda anlatacağımız yöntemlerle yapabilirsiniz.

Apple ürünlerinde diğer bir çok akıllı telefonda olduğu gibi donanımdan format seçeneği yoktur. Yani herhangi bir nedenden dolayı cihaza erişim sağlayamıyorsanız, cihazı tuşlarla formatlayamazsınız! Apple ürünlerinde cihazı sıfırlamak için ya menüye erişebiliyor olmanız ya da iTunes üzerinden yazılım yüklemesi yapmanız gerekir.

Anlatacağımız yöntem iPhone 3, iPhone 3GS, iPhone 4, iPhone 4S, iPhone 5, iPhone 5c, iPhone 5s, iPhone 6 ve iPhone 6 Plus gibi tüm Apple marka akıllı telefonlar ile iOS işletim sistemi kullanan tüm mobil ürünleri için geçerlidir!

Eğer Apple cihazınızda bağlı bir hesap varsa ve ‘iPhone’umu Bul’ özelliği açıksa işlem sonrası, kurulum sırasında bu bilgilerin girilmesi gerekir! Yani sıfırlama, yazılım yükleme işlemleri Apple ya da iCloud hesabı varsa bu hesaplar kalkmayacaktır! 

iPhone gibi iOS işletim sistemi kullanan tüm ürünlerde sıfırlama işlemi için Menü> Ayarlar> Genel> Sıfırla> Tüm içerik ve ayarları sil yörüngesini izleyip onay vermelisiniz. Bunun için sizden telefona bağladığınız Apple kimliği ve şifresi istenebilir. Unuttuğunuz taktirde sıfırlama işlemi yapamazsınız. Bu yüzden Apple kimliğinizi yoğun olarak kullanmıyorsanız, bir kenara kaydetmekte fayda var.

Diğer bir seçenek ise yukarıda da belirttiğimiz gibi iTunes üzerinden yazılım yüklemesi yapmak. Bu yöntem ön belleği de temizleyeceğinden cihazın daha verimli çalışmasını sağlar ve aynı zamanda en güncel yazılımı da cihaza yükler. Bunun için öncelikle iTunes programını indirin ve kurun.

Daha sonra veri kablosunu bilgisayara bağlayın ve bekleyin. Cihazı kabloya bağlamadan önce kurtarma moduna(recovery mode) almalısınız.

APPLE RECOVERY MODE (KURTARMA-ONARIM MODU)

Apple cihazınızı recovery mode’a alabilmek için öncelikle cihazı kapatın.

Daha sonra ekranın altında bulunan Home(Ana ekran) tuşuna basılı tutun. Home tuşuna basılı tutarken cihazı daha önce bilgisayara bağladığınız veri kablosuna takın ve parmağınızı Home tuşundan çekmeyin.

Bir süre sonra cihaz ekranında elma simgesi çıkacak ve hemen ardından aşağıdaki ekranla karşılaşacaksınız.

iphone-recovery-mode-alma

Bu ekranı görene kadar parmağınızı orta tuştan çekmeyin, ekran belirdiğinde tuşu bırakabilirsiniz.

Cihaz kabloya bağlandığında program tarafından otomatik olarak bulunur ve aşağıdaki gibi bir uyarı verir.

iphone-guvenlik-kodu-kirma

 

Bu aşamada önceTamam‘, sonra daiPhone’a Geri Yükle…‘ butonlarını tıklamalısınız.

Yeni aşamada program telefon için uygun yazılımı bulur ve aşağıdaki gibi bir bildirimde bulunur.

iphone-guvenlik-kodu-kirma-2

 

Burada ‘Geri Yükle ve Güncelle‘ butonunu tıklayarak onay vermelisiniz.

Onay sonrası program güncel yazılımı indirmeye başlayacaktır, yazılım indirilmesini bekleyin. Bu esnada programın vermiş olduğu uyarıları yoksaymanızda bir sakınca yok. Çünkü yazılım inmesi bilgisayarınızın ve internet hızınızın kalitesine göre değişebilir. Bu aşamada telefon onarım modundan çıkabilir. Uyarıların sebebi genelde bu olur. Cihazı tekrar kurtarma moduna alarak, bağlamak için yazılım indirilmesini bekleyebilirsiniz.

Eğer cihaz kurtarma modundan çıkmazsa işlem otomatik olarak devam eder. Yazılım indirme sırasında kurtarma modundan çıkmış bir Apple ürünü için işlemleri baştan başlatmak zorunda kalırsınız. Tabii tek bir farkla; bu sefer yazılım indirilmesini beklemezsiniz, gerekli yazılım ilk sefer indirilmiş olur.

Yazılım indirildikten sonraki aşamalar çok basittir. İşlem için dikkat etmeniz gereken detaylar buraya kadar olan kısımdı! Yani yukarıdaki işlemleri başarıyla geçebilirseniz, işlem iTunes tarafından otomatik olarak bitirilir. Süreç esnasında iTunes bildirim ekranında aşağıdaki gibi ifadelerle karşılaşabilirsiniz.

iphone-guvenlik-kodu-kirma-3

 

iphone-guvenlik-kodu-kirma-4

 

iphone-guvenlik-kodu-kirma-5

 

iphone-guvenlik-kodu-kirma-6

 

iphone-guvenlik-kodu-kirma-7

 

iphone-guvenlik-kodu-kirma-8

 

Bu bildirimlerin hepsi işlemin başarıyla sürdüğü anlamına gelir. Bu aşamalara gelmeden cihaz ekranı da değişir ve yazılım yükleme ekranı görünür.

İşlem başarıyla tamamlandığında ‘Cihazınız fabrika ayarlarına geri döndürüldü ve yeniden başlıyor. Lütfen bağlı bırakın.Yeniden başladıktan sonra iTunes penceresinde gözükecektir.‘ şeklinde bir bildirim alırsınız.

Bu aşamadan sonra yapmanız gereken tek şey cihaz kurulumunu yapmak ve varsa yedeklerinizi geri yüklemek. İşlem tamam!

Tayfun Sağır

Takibe takip yapmadığı hesabı üzerinden kendisine ulaşmak için; https://twitter.com/tayfun_sagir