Huawei U9200 Ascend P1 Format Atma

Huawei U9200 Ascend P1 telefonunuza yazılımsal sorunlardan, ekran kilit deseni-güvenlik kodu sıkıntılarından ya da tek seferde ayar veya veri sıfırlaması yapmak için format atmak isterseniz aşağıda anlatacağımız yöntemleri kullanabilirsiniz.

İşleme başlamadan mümkünse veri yedeği alın ve telefonun en az %50 seviyesinde şarjı olduğundan emin olun.

Ascend P1, Android 4 işletim sistemi kullanan bir model ve telefon yoğun yüklenmeler sonrası takılıp kalabiliyor. Bu gibi durumlarda kapalı kasa yapısından dolayı bataryayı çıkarmak mümkün olmadığından ilk önce reset atma denenir. Ancak sonuç alınamadığında telefonun formatlanması gerekir. Örneğin telefon açılıp Huawei yazısında kalıyorsa, ‘Android.com durduruldu.’ ‘Google play store durduruldu’ gibi hataları sürekli vermeye başladıysa öncelikle formatlamayı denemelisiniz. Formatın çözüm olmadığı durumlar için yazılım yüklemesi yapılması gerekir.

Huawei U9200 Ascend P1 için 2 farklı format yöntemi vardır. Bunlardan ilki için menüye ulaşabiliyor olmanız gerekir; Menü> Ayarlar> Yedekle ve sıfırla> Fabrika verilerine sıfırla> Telefonu sıfırla> Her şeyi sil yörüngesini izleyerek onay vermelisiniz. Onay sonrası telefon sıfırlama işlemi için kapanır ve temizlenmiş olarak yeniden başlar.

Diğer yöntem ise ekran kilit desenini-güvenlik kodunu unutma-bloke etme, uygulama ya da işletim sistemi hataları, açılmama, donma, takılıp kalma gibi sebeplerden menüye erişimde sıkıntı çıkaran telefonlar için en geçerli yol olan donanımdan format seçeneğidir. Bunun için telefonun bazı fiziksel tuşlarını kullanarak onarım moduna(recovery mode) ulaşmalısınız.

Telefonu kapatın ve ses açma ile açma-kapama(kilit) tuşlarına birlikte basarak telefonu açın.

İlk etapta telefon titreyecektir. Bu aşamada açma-kapama tuşunu bırakarak, ses açma tuşuna basmaya devam edin.

Tuş Kombinasyonu: Ses Açma Tuşu + Açma-Kapama(Kilit) Tuşu
huawei_ascend_p1_u9200_hard-reset-formatlama-

Ses açma tuşuna basarak bir süre beklediğinizde telefona onarım ekranına ulaşır. Burada dokunmatik çalışmaz.

Ses kısma tuşu yardımıyla ‘Wipe data/factory reset‘ seçeneği üzerine gelin ve güç tuşuyla onaylayın.


Yeni ekran işleminizi teyit amaçlıdır; yine ses kısma tuşuyla ‘Yes – delete all user data’ seçeneği üzerine gelin ve yine güç tuşuyla onaylayın.

Telefon sıfırlama işlemini otomatik olarak yapar ve ilk ekrana geri döner.

Burada, ilk sıradaki  ‘Reboot system now’ seçeneğini güç tuşuyla onaylamak telefonun yeniden başlamasını sağlayacaktır.


Yeniden başlatma işlemini yapmadan önce ‘Wipe cache partition’ seçeneğini de aynı mantıkla onaylamak, telefonun gereksiz ön belleğini temizleyecektir.

İşlem tamam! Ascend P1 artık yeniden kuruluma hazır!

Author: Tayfun Sağır

22 thoughts on “Huawei U9200 Ascend P1 Format Atma

 1. ben telefona çift tıklayarak açma kapama programı indirdim. şu anda telefonumu açıyorum desenimi giriyorum ekran aniden sihay oluyor

  yardım edebilirmisiniz?? ACİLL

     1. Dakika değil, 15 saniye kadar. İşe yaramazsa ses kısma + güç tuşu şeklinde işlem yapın.

       1. Yani güncel bir telefon olmadığı için yüklememenizi tavsiye ederiz. Telefonu mümkün mertebe yüklerinden kurtarmak gerekiyor. Aksi halde yine aynı sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

  1. İşlemi tekrarlayın. Eğer hata devam ederse yazılım çökmüş demektir ki bu durumda yazılım yüklemesi yapmalısınız. Ancak biz bu konuda henüz deneme yapmadık.

 2. dediklerinizi ayni şekılde yaptım ama hıc bı sey olmuyo.oncedende bu kapanma olayıyla karsılasmıstım.o zaman format ıse yaramıstı.ama sımdı logosu bıle gelmıyo ekrana formatta atılmıyo.

  1. Format atamıyorsanız cıhazın yazılımı çökmüş olabilir. Ancak bizim bu modele yazılım yükleme şansımız olmadı.

 3. Ayni sekilde yaptim ama duzelme olmadi ayni sekilde logosu cikiyo ama baslamiyo napmaliyim

  1. çalışmayan telefona format atamazsınız zaten. sizin telefonun yazılımı çökmüş olabilir. ancak bu modele yazılım yükleme şansımız olmadı maalesef.

  1. çalışmayan telefona format atamazsınız zaten. cihazınızı açamıyorsanız lütfen bir teknik servise danışın.

   1. merhaba,

    Samsung galaxy s3 kullanıcısıyım. telefonum yavaşladığı için format atmak istiyorum ama telefonumdaki isimlerin resimlerin notların kısacası hiçbirseyin silinmemesini istiyorum. nasıl bir yol izleyebilirim .işime yarayan 3-5 uygulama var onlar benim için önemli.

    1. Format işlemi telefondaki kişisel bilgi veri ve uygulamalarınızı siler. Yedeklerinizi alıp format atın sonra yedeklerinizi geri yüklerseniz. Uygulamaları da yeniden indirirsiniz.

   2. Bende açılışta tuşlarla format attım açılışta logoda kalıyor ve anakart ısınıyor tamircilrde yapamadi

    1. Yazılım yüklemesi denenmişse anakartta sorun olması muhtemel. Anakart değişimi de telefon yenilemesiyle neredeyse aynı maliyette olduğu için pek tavsiye edilmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir