Google’dan Yapboz Telefon

Teknoloji devi Google tarafından satın alınan Motorola, kullanıcıların kendi ihtiyaçlarına göre şekillendirebileceği yeni, akıllı telefon projesini duyurdu.

Ara isimli projeye göre telefon kullanıcıları, tıpkı bir yapboz gibi satın aldıkları temel gövdeye isteklerine göre tuş takımı, batarya, kamera ya da diğer özellikleri ekleyebiliyorlar.

Motorola proje kapsamında Phonebloks isimli yapboz telefon gövde fikrinin yaratıcısı Hollandalı tasarımcı Dave Hakkens ile birlikte çalışıyor.

Uzmanlara göre, yapboz telefonların cep telefonu sektörüne nasıl bir etkisi olacağı belirsiz.

Motorola, sosyal medyada yaptığı açıklamada bir yıldan uzun süredir proje üzerinde çalıştıklarını duyurdu.

Şirket, telefonun işlevinin, maliyetinin, tasarımının ve kullanım süresinin kullanıcılar tarafından belirleneceğini belirtti.

Motorola’nın endo-İskelet adını verdiği bir gövde telefonun tüm parçalarının bir arada durmasını sağlıyor.

Şirkete göre kullanıcılar bu gövdeye tuş takımından, yedek bir pile, tansiyon ölçme aletine ya da şu ana kadar hiç düşünülmemiş yeni uygulama olmak üzere her şeyi monte edebilecekler.

Motorola kısa sürede tasarımcıları yeni uygulamalar geliştirmek için davet etmeye hazırlanıyor.

Proje kapsamında Phonebloks’un yaratıcı Dave Hakkens de kendi ekibini kurarak Motorola ile birlikte çalışması için davet edildi.


Phonebloks fikri internette kısa sürede büyük ilgi çekmeyi başarmıştı.

Hakkens, Phonebloks fikrini internette Thunderclap isimli sosyal proje sitesinde paylaşmış ve kısa sürede 1 milyona yakın destekçi bulmuştu.

131029142728_motorola_modules_304x171_motorola


Uzmanlar temkinli

Fakat yapboz telefonla ilgili uzmanların soru işaretleri yok değil.

David Murphy Grubu’un başdanışmanı Chris Green yapboz telefon ile ilgili talep olmadığı ve kendi telefon cihazını yapmanın pek de fayda sağlamadığı görüşünde.

CSS Insight’dan Been Wood ise bu tür telefonların harika bir fikir olduğunu fakat ticari gerçeklerin oldukça zorlayıcı olabileceğini söylüyor.

Wood, “Kağıt üzerinde oldukça iyi fikir ama gerçekte nasıl olacağını zaman gösterecek” diyor.

bbc.co.uk/turkce

Author: Halil Akgül

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.