General Mobile Discovery 2 Format Atma

General Mobile Discovery 2 modelinde yazılımsal olduğunu düşündüğünüz problemlerle karşılaştığınızda ya da ekran kilit desenini unutup, bloke ettiğinizde ilk aolarak format atmayı denemelisiniz.

Format atma işlemi telefonu sıfırlayarak, fabrika ayarlarına döndürür. Bu da telefonun bazı ağırlaşmalar, sıkışmalardan veya kilitlerden kurtulmasını sağlar.

İşlem öncesi münkünse veri yedeği alın ve telefon şarj yüzdesinin en az %25 olmasın sağlayın!

Discovery 2, Android 4 işletim sistemi kullanan bir model ve format atma işlemi, aynı işletim sistemini kullanan bir çok model gibi 2 farklı şekilde yapılır. Bunlardan ilki için menüye ulaşabiliyor olmanız gerekir;  Menü> Ayarlar> Yedekle ve sıfırla> Fabrika verilerine sıfırlama> Tlf. sıfırla> Her şeyi sil yörüngesini izleyin, onay verin.

Diğer yöntem ise ekran kilit desenini unutma-bloke etme ya da uygulama ile işletim sistemi hataları gibi nedenlerle menüye erişimde sıkıntı çıkaran  akıllı telefonlar telefonlar için en etkili yol olan donanımdan format seçeneğidir. Bunun için ise telefonun bazı fiziksel tuşlarından yararlanarak onarım moduna(recovery mode) ulaşmalısınız.

Donanımdan format seçeneğini uygulayabilmek için izlemeniz gereken yol şu şekilde;

– Telefonu kapatın.
– Görseldeki gibi ses açma ve kilit tuşlarına basılı tutarak telefonu açın.
Telefon açıldığında kilit tuşunu bırakarak, ses kısma tuşuna basmaya devam edin. Telefon bir süre sonra onarım moduna geçiş yapacaktır.

gm-discovery2-hard-format-atma

– Onarım modunda dokunmatik çalışmaz! Menüde aşağı yukarı gidebilmek için ses tuşlarını, onay için ise kilit tuşunu kullanmalısınız.
– Ses kısma tuşuyla ‘Wipe data/Factory reset‘ seçeneği üzerine gelin ve kilit tuşuyla onaylayın.
– Yeni gelecek ekran teyit amaçlıdır; yine ses kısma tuşuyla ‘Yes – delete all user data‘ seçeneği üzerine gelin ve yine kilit tuşuyla onaylayın.
– Telefon sıfırlama işlemini yapacak ve ilk ekrana dönecek. Bu aşamada aynı mantıkla ‘Wipe cache partition‘ seçeneğini de onayladığınız taktirde telefon gereksiz ön belleğinden kurtulmuş olursunuz.
– Son olarak ‘Reboot system now‘ seçeneğini kilit tuşuyla onaylamak, telefonu normal bir şekilde yeniden başlamasını sağlar. Formattan sonra ilk açılış biraz gecikmeli olur, lütfen telefonun açılmaasını bekleyin.

İşlem tamam! Artık kurulumu yaparak akıllı telefonunuızu yeniden kişiselleştirebilirisiniz.


Author: Tayfun Sağır

9 thoughts on “General Mobile Discovery 2 Format Atma

  1. Merhaba benim telefonum google playdan herhangi bir program- uygulama indirmeye gelmiyor. Dolayısıyle eşim bir uygulama indirmiş ve telefon uygulama açıkken kendi kendine kapanmış bir anda ve artık açılmıyor. Daha önce de başıma böyle bir durum geldiğinde iki gün bekledim tekrar açmayı denediğimde açıldı nasıl olduysa. Şimdi bu sizin tarif etiğiniz bütün yöntemleri denedim fakat yine hiçbir işe yaramadı ne yazık ki açılmıyor. Yine depresyona girdi galiba bi 3-4 gün kendi haline bırakmam gerekecek. Diğer arkadaşlara da tavsiyem telaş yapmakla düzelmiyor bir iki gün bekletmeyi deneyin derim. ;)

    1. Evet, akıllı telefonların nadasa yatırılmasını biz de öneriyoruz. :)

    1. Eğer ekstra bir işlem yapmadıysanız lütfen sabırla bekleyin. General Mobile telefonlarının format işlemi çok uzun sürebiliyor. Bu süre 3 saati bile bulabiliyor.

  2. makalede yazanların hepsini eksiksiz yaptım fakat son işleme onay verdikten sonra telefon kapandı bir daha da açılmıyor ne yapmam gerek? yardımcı olur musunuz??

        1. yine de şarja takıp bir süre bekleyin ve açılmazsa yeniden format atmayı deneyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir