Samsung G850FQ Galaxy Alpha modelinde yazılımsal sorunlar yaşıyorsanız veya telefona virüs bulaşmışsa yeniden yazılım yüklemesi yaparak telefonu tekrar çalışır duruma getirebilirsiniz.  Yüklemesini anlatacağımız yazılım orjinal Türkiye romudur. Android 5.0.2 sürümüne aittir. Bu işlem sadece G850FQ modeli içindir. Farklı bir Galaxy Alpha modeline sahipseniz lütfen yükleme yapmayınız.

Yeniden yazılım yüklemesi telefondaki tüm kişisel bilgi ve verilerinizi silebilir. Yedek alabiliyorsanız lütfen önemli bilgilerinizin yedeğini alın. İşlem esnasında telefonun kapanmasını engellemek için de batarya şarj seviyesini %50 civarında tutun. Yazılım yüklemerinde pek sorun yaşanmaz ama Android 5 ve üstü yazılım yüklü cihazların OEM kilidini açmanızı öneririz. OEM kilidini Geliştirici Seçeneklerinde bulabilirsiniz.

Telefonun bilgisayara ilk kez bağlıyorsanız sürücü sorunları yaşayabilirsiniz. Sürücülerrin otomatik yüklenebilmesi için Kies 3 programını yüklemenizi öneririz. Kies programını kurduktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın. Kies kapalı durmalı. Eğer otomaik açılırsa siz programı kapatın.

İhtiyacınız olan dosyalar:

1: Odin Downloader

2: G850FQJVU2COE4_QTURCOD4_Turkey_La_Fleur_5.0.2

Her iki dosyayı da indirip winrar yardımıyla bir klasöre çıkarın.

Yazılım yükleme işlemine başlamak için telefonu Download Mode‘a almalısınız. Telefonu kapatın ve ses kısma, ana ekran(orta tuş) ile güç(kilit) tuşlarına basarak telefonu açın. Download moda geçiş için bir teyit ekranı ile karşılaşacaksınız. Bir kez ses açma tuşuna bastığınızda telefon Odin mode diye de adlandırılan moda geçecek ve işleme hazır hale gelecektir.

Download Moda alınmış telefonunuzu USB kablo yardımıyla bilgisayara bağlayın ve sürücülerin yüklenmesini bekleyin.

g850fq yazılım yükleme

Sürücüler yüklendiyse ilk indirdiğiniz Odin programını açın ve ID:COM bölümünde cihazın gösterildiğinden emin olun. Program Odin tarafından görülmezse ID:COM bölümü boş olur. USB kablosunu çıkarıp, takarak programın cihazı görmesini sağlayabilirsiniz.

Buraya kadar her şey tamamsa yazılım yükleme işlemine başlayabiliriz. Görselde mavi kutu içerisine aldığımız gibi indirmiş olduğunuz ikinci dosyayı (G850FQJVU2COE4_G850FQTURCOD4_G850FQJVU1COE1_HOME.tar.md5) ‘AP’ kısmında seçmelisiniz. Dosya seçimi yapıldığında program bir süre kendini hazırlar ve bu esnada ‘Start’ butonu aktif olmaz. Program göreve hazır olduğunda ‘Start’ butonu aktifleşecek, butona basın ve işlemi başlatın.

Sol taraftaki bilgi ekranında işleme dair bilgilendirmeler yapılacaktır. RES OK! yazısını görene kadar telefonun bağlantısını kesinlikle kesmeyin! İşlem bittiğinde telefon yeniden başlatılacak ve sol üst taraftaki bilgi ekranında yeşil renkli ‘PASS‘ yazısını görünecek. Bu bilgilendirme işlemin başarıyla tamamlandığı anlamına gelir. Yeni yazılımınız hayırlı olsun.

Kurulumu yaptıktan sonra uygulama hatası alırsanız lütfen telefonunuzu formatlayın. 

20 thoughts on “Samsung G850FQ Galaxy Alpha Yazılım Yükleme”
 1. Tayfun Bey,
  Belki hatırlarsınız daha önce size sorunumu iletmiş ve bilginizden yararlanmışdım. Telefonum arada bir restart atıp tekrar açılıyordu. Samsung G850 FQ telefonum geçen akşam şarja taktığım anda kendini kapattı ve bir daha hiç açılmadı. Bu durumda yapılabilecek bir şey var mı? Varsa ne yapılabilir ? Servis tarafından yapılabilecek bir şey var mıdır ?
  Lütfedip bilgi verirseniz sevinirim. İyi günler dilerim.

  A.Orhan Selek

  1. Orhan Bey merhaba. Başka bir batarya denemeniz gerekiyor, batarya bozulmuş olabilir.

   1. Tayfun Bey,
    İlginize teşekkür ederim. Önerinizi daha önce denedim zannediyordum ama emin olmak adına bir daha denedim. Sonuç aynı. Ancak pilin üzerindeki +ve- sembollerden yaptığım ölçümde pil boş görülüyor.
    Şu anda tekrar şarja bağladım. Kapalıyken de çıkan o şarj sembolü çıkmadı. Bekleyeceğim. Bakalım ne olacak. Size tekrar sonucu yazarım.
    İyi akşamlar ve tekrar teşekkür ederim.

 2. Sn.Halil Bey,
  Sitenizi telefonumla ilgili bir sorunu araştırırken buldum ve sahibi olduğum SM-G850FQ model Galaxy Alpha telefonuma ne şekilde Firmware yükleyebileceğimi öğrendim.
  Ancak sorunum bu mudur bilmiyorum : Telefonum bir süre sanki zora gelince kendini kapatıp açtı.Daha sonra ise Play Stor ‘dan bir uygulama yüklerken download bitiyor install pozisyonunda kendi kendine restart atıyor. Telefon açıldığında ise uygulama yüklenmiş ve çalışır vaziyette.
  Arıza ve çözüm sizce ne olabilir. Yardımcı olabilirseniz minnettar kalırım.
  Saygı ve teşekkürlerimle.

  1. Orhan Bey merhaba. Telefonunuza yazılım yükleme işlemini veya fabrika ayarlarına döndürme işlemini en son ne zaman yaptınız?

   1. Tayfun Bey,
    Önce ilginize teşekkür ederim. Telefonum yazımda belirttiğim restart yapmaya başlayınca virüs şüphesi ile fabrika ayarlarına döndürmeden format atmak suretiyle telefonu ilk günkü haline getirdim. Yaklaşık bir hafta önce.İşletim sistemi son versiyon.(5.0.2)Yedeklerimi geri yükledim.Bilahare ihtiyacım olan uygulamaları indirdikten sonra yükleme aşamasında restart atıyor ve tekrar açılıyor. Bakıyorum yüklediğim program çalışıyor.Sadece Messencer yüklenmiyor.
    Bilgi verirseniz sevinirim.
    Teşekkürlerimle.

    1. Orhan Bey telefonunuzu yine menüden fabrika ayarlarına döndürün ve bilgilerinizi geri yüklemeden birkaç gün deneyin. Sorun devam ederse telefonu sıfırlayıp, yazılım yüklemesi yapmanız gerekecek.

     1. Tayfun Bey,
      Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.Fabrika ayarlarına döndürdükten sonra gerekli uygulamaları yükleyebilir miyim?
      Teşekkürlerile.

       1. Tayfun Bey,
        Herşey için teşekkür ederim. Birşey aklıma takıldı. Benim cihazımda 5.0.2 sürüm yüklü. Fakat geliştirici Seçeneklerde OEM Kilidi diye bir seçenek yok.
        Bu takdirde firmware yüklenirken bir sorun çıkar mı?
        Teşekkür ve saygılarımla.

        1. Biz teşekkür ederiz. Telefonu sıfırladıktan ya da cihazdan hesapları kaldırdıktan sonra deneme yaparsanız sorun olmaz.

 3. G850F için Türkçe Yazılım Yok mu?Güvenilir Hiç bir sayfada türkçe Yazılım bulamadım.

   1. Bizdeki F modeli. Burdaki FQ ve Farklı bir modele sahipseniz yükleme yapmayın yazınca başka bir yazılım daha var dedim.

    F modeline yükleyebilirmiyiz :)

  1. hayır, Samsung, Türkiye için FQ kodunu üretir, F modeli farklı firmalar tarafından ülkemize getirilip satılan cihazlardır. F modeli yazılımı yükleyin lütfen. Cihaz hakkındaya girin Yazılım bilgisinde anabant sürüm kodu yazar ona uygun yazılım araştırın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir